A nagy nekiveselkedés jönnek a nehézségek. Úgy fest, ezeregy probléma van az Ukrajnának ígért tankokkal. A lengyelek a pótalkatrészek elérhetőségére panaszkodnak a németeknél, a NATO egésze pedig lőszerhiányban szenved.
Elég ellentmondásos kijelentést tette Marius Balszczak lengyel védelmi miniszter hétfőn. Egyrészt, felszólította a NATO és az EU tagállamait, hogy küldjenek minél több tankot az oroz agresszió ellen harcoló Ukrajnának, másrészről arra panaszkodott, hogy nincs elég pótalkatrész a nyugati tankok karbantartásához.
“Nekünk is rengeteg problémánk van a Leopard tankjaink modernizációjával, amely 2015-től fokozatosan valósul meg, nagyon lassú ütemben”
mondta, hozzátéve, hogy Lengyelországnak nincs “túl jó tapasztalata” a német hadiipar hatékonyságával.
Megjegyezzük, hogy a lengyelek úgy általában nincsenek jó véleménnyel a németek háborúval kapcsolatos hozzáállásáról, a téma felvetése azonban önmagában is sokat elárul. Ám ez csak a jéghegy csúcsa.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hétfőn arról beszélt, hogy az ukrajnai háború kiürítette a NATO-tagállamok lőszerkészleteit.
“Ukrajna jelenlegi lőszerigénye sokszorosa a termelési kapacitásunknak. Növelnünk a termelési képességeinket”
szögezte le.
Brutális a háború lőszerigénye
Ez a lőszerhiány nem csak a tankokat érinti, hanem az ukrán tüzérséget is. A mainstream sajtó szuperlatívuszokban beszélt például a lengyelek nemrégen “postázott” muníció szállítmányáról is, ami 70 ezer darab lövedéket tartalmazott. Soknak tűnhet, ám a háború nemrég még 6-7 ezer lőszert lőttek el az ukránok naponta, az orosz támadások fokozódásával ma már 10 ezret, és tavasszal várhatóan a napi lőszerigényük 20-25 ezerre fog emelkedni.
A Reuters közlése szerint a legnagyobb hiány épp az Ukrajna számára kulcsfontosságú tételekből van: a tarackokban használt 155 milliméteres lőszerből és a HIMARS rakétákból, illetve az olyan fejlettebb légvédelmi rendszerek rakétáiból, mint az IRIS-T, a Patriot vagy a Gepard.
A lőszer miatti aggodalmak hete óta foglalkoztatják a politikusokat és a sajtót, a NATO azonban csak most fejezte be a tejes leltárt a tagállamok készletei kapcsán. Az amerikaiak egyébként korábban azt tanácsolták Európának, hogy álljanak át hadigazdaságra, hogy ellássák a szükséges mennyiségű lőszerrel Ukrajnát, aki cserébe feltartóztatja és meggyengíti az oroszokat.
Hadigazdaság
Az érem másik oldala, hogy Európa gazdasága az energiaválság és a versenyképesség leépülése miatt padlóra került, a megélhetési válság miatt tömegek vonulnak utcára az európai nagyvárosokban, a szociális rendszer roskadozik az inflációs nyomás alatt, az tagállamok milliárdokat költenek a lakosság támogatására, és ilyen helyzetben kéne forrásokat elvonni a hadigazdaság beindítására…
A vonakodás már most érezhető a nyugati tagállamok körében. Az Ukrajnának tett politikai ígéretek, közös fotók és nyilatkozatok Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel ingyen voltak, de a gazdasági következmények felvállalása más kérdés. Beszédes, hogy a lőszerkapacitás növeléséről a júliusi NATO-csúcson fognak a tagállami vezetők tárgyalni.
Mindenestre, a német Rheinmetall, amely a Leopard 2-esek 120 milliméteres lőszereit is gyártja, vállalta, hogy a tavalyi 60-70 ezres éves gyártókapacitást idénre 450-500 ezresre növeli. Hogy ezidő alatt hogyan alakul az orosz-ukrán háború frontja, az már egy másik kérdés…
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »