Szijjártó Péter: a lehető legrosszabb hírt kaptuk a háborúval kapcsolatban

Szijjártó Péter: a lehető legrosszabb hírt kaptuk a háborúval kapcsolatban

Életeket menteni csak békével és tűzszünettel lehet, ezért Magyarország azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat szeretne elérni az ukrajnai háborúban – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Szijjártó Péter kiemelte: az elmúlt hetek nyilatkozatai arra engednek következtetni, hogy a háború elhúzódik, márpedig – mint fogalmazott – „ez a lehető legrosszabb hír, amit kaphatunk a háborúval kapcsolatban”.

Hozzátette: Magyarország Ukrajnával szomszédos országként az elmúlt kis híján egy évben a háború minden azonnali következményével szembesült, köztük a több mint egymillió menekülttel, az egekbe szökő inflációval és a tízmilliárd euróval nagyobb nemzeti energiaszámlával.

Megjegyezte: minél tovább húzódik a háború, annál többen halnak meg, márpedig

„itt életeket kell menteni és életeket csak békével lehet menteni”.

Hangsúlyozta: Magyarország álláspontja a háború kitörése óta változatlan, azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat szeretne elérni, mert csak ezek vezetnek el a békéhez és így az emberéletek megmentéséhez, aminél pedig nincs fontosabb feladat.

Azzal kapcsolatban, hogy Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke csütörtökön az EU-csúcson arról beszélt, Ukrajnának további támogatásra, fegyverekre és még több harckocsira, sugárhajtású repülőgépekre és nagy hatótávolságú védelmi rendszerekre van szüksége, ez segíthet „a méltóságteljes, szabad, igazságos béke” eléréséhez, Szijjártó Péter megjegyezte:

az EP „hitelessége gyakorlatilag zéró”,

Hírdetés

az elmúlt időszak korrupciós eseményei világosan megmutatták, hogy az EP „a világ egyik legkorruptabb szervezete”. Azt mondta: az EP határozatai, nyilatkozatai „általában károkat okoztak Európának”, hangsúlyozva, a fegyverszállítmányok pedig a háború meghosszabbítását okozzák.

Szijjártó Péter szólt arról is, a transzatlanti közösségben a háború retorikája „összehasonlíthatatlanul hangosabb a béke retorikájánál”, ugyanakkor – tette hozzá – a transzatlanti világon kívül a béke iránti vágy sokkal erősebb a háborús retorikánál.

A transzatlanti közösségen kívüli országok nem értik, miért kell egy regionális konfliktust odáig élezni, hogy annak globálisan kedvezőtlen hatásai legyenek és miért nem lehet végre békét teremteni – emelte ki. Mint mondta, a transzatlanti közösségen kívüli országok is szembesülnek a háború hatásaival, az élelmiszer-ellátási problémákkal, a nyersanyag- és energiahordozók árának egekbe szökésével.

„A transzatlanti buborékból kilépve teljesen egyértelmű, hogy a béke hangja, a béke iránti vágy sokkal hangosabb, sokkal erőteljesebb, mint ahogyan azt a mainstream liberális média itt a transzatlanti világban nekünk sulykolja” – jelentette ki.

A szankciókról szólva a miniszter megjegyezte: az európai gazdaság az elmúlt egy évben „elképesztő nehézégekkel került szembe”, az európai gazdaság szenved, a szankciók nem kényszerítették a háború befejezésére Oroszországot, sőt nagyobb károkat okoznak Európának, mint Oroszországnak. A szankciós intézkedések teljes egészében kudarcot vallottak – közölte. Hozzátette:

a tizedik szankciós csomag is csak arra lesz alkalmas, hogy „további károkat okozzon nekünk, európaiaknak, hasonlóan az előző kilenchez”.

Szijjártó Péter kiemelte: Magyarország a nukleáris energia semmilyen szankcionálását nem támogatja, mert a nukleáris energiával kapcsolatos bármilyen korlátozás a magyar energiaellátás biztonságát veszélyezteti. Hozzátette: ha a nukleáris fűtőanyag-szállítás tilalma miatt a Paksi Atomerőmű nem tudna működni, ellehetetlenülne Magyarország energiaellátása.

Kijelentette: Magyarország földrajzi okokból csak akkor növelheti függetlenségét a nemzetközi energiapiacoktól, ha nukleáris energiát termel, ezért hozzáférésének korlátozása a nukleáris energiához az ország energiaellátását sodorja veszélybe és veszélyezteti az ország szuverenitását.

Magyarország semmilyen szankciót nem támogat, amely a nukleáris energiához hozzáférést, vagy ezzel összefüggésben az oroszokkal kapcsolatos együttműködését korlátozná – jelentette ki.

Nyitókép: Szijjártó Péter/Twitter

Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »