Veszprémben fog kézilabdázni a világ egyik legjobb játékosa, Szegedre is több klasszis játékos érkezhet, mivel kiköltözött a főszponzor az utóbbi évtized legeredményesebb lengyel kézilabdacsapatából, a Kielcéből. A csapat széteséséből a két magyar szupercsapat, a Veszprém és a Szeged profitálhat, mivel ezeken a helyeken van pénz, csak magyar kézilabdázóból van egyre kevesebb.
A szegedi Rosta Miklós, a magyar válogatott egyik legjobbja a nemrég befejeződött kézilabda világbajnokságon már reagált is, és a Szegedből a biztosabb játéklehetőség reményében eligazolt a Dinamo Bukaresthez. Ugyanúgy, mint egy évvel ezelőtt a válogatott elnyűhetetlen másik klasszisa, Lékai Máté is Veszprémből a Fradiba igazolt. A Veszprémnek idén egy másik magyar válogatott, Sipos Adrián is búcsút intett. Így a magyar válogatottban számításba jövő játékosokból Szegeden csak Mikler, Bodó, Szita, Bánhidi marad, a Veszprémben még rosszabb ilyen szempontból a helyzet, mert ott csak Ligetvári maradt a magyar válogatott játékosok közül mutatóban.
Pedig ez a két „magyar” csapat játszik évről évre a Bajnokok Ligájában, ahol a legmagasabb szinten űzik ezt a sportágat, ezen a szinten mérkőznek meg egymással a világ legjobb játékosai.
A többi magyar válogatott játékos jóval szerényebb csapatokban játszik hétről hétre a magyar bajnokságban. Ezek a csapatok meglepetést alig okoznak, és hosszú évek óta a két leggazdagabb klub, Szeged és a Veszprém idegenlégiósai döntik el egymás között a magyar bajnoki címet és a magyar kupát. A többi csapatnak, a Fradinak, a kis Veszprémnek vagy a Tatabányának nemzetközi szinten aztán csak az Európa Liga jut, ott pedig nem tudnak a játékosok olyan acélossá válni a válogatott számára, mint a BL-ben szereplő kézilabdázók.
Mivel Szegeden és Veszprémben elsősorban külföldi játékosok viszik a prímet, magyarok csak itt-ott jutnak szóhoz, a válogatott szerényebb eredményeket képes elérni a világversenyeken.
Hasonló esettel szembesültünk a nemrég befejeződött világbajnokságon is, amelyen a magyar válogatott ugyan legyőzte Dél-Koreát, Brazíliát és Izlandot, de a közvetlen világelitbe tartozó Svédországtól, Dániától, Norvégiától, valamint Portugáliától is elég megalázó vereséget szenvedett. A hetedig helyért folytatott meccsen pedig szoros küzdelemben ugyan, de mégis vereséget szenvedett Egyiptomtól.
Tehát a VB-n elért eredmény: három győzelem és öt vereség. Nem túl fényes eredmény, habár a kitűzött szerény célt, az olimpiai selejtezőn való részvételt a nyolcadik helyezéssel is elérte. De hogyan?
Nagy mázlival, tegyük hozzá, mert a középdöntőben Svédország megtette nekünk azt a szívességet, hogy egy tét nélküli meccsen megverte Portugáliát, a brazilok pedig egy időntúli furcsa hetessel döntetleneztek Portugáliával, amivel kikaparták nekünk a gesztenyét. A cél tehát elérve, a magyar férfi kézilabda belső gondjai viszont megmaradtak.
A magyar kézilabda női ága is nagyon hasonló helyzetben van. Ott a Győr és a Ferencváros szerepel évről évre a Bajnokok Ligájában, a győri csapat a sikeresebb, általában bejut a legjobb négy csapat számra rendezett Final Fourba, amelyet minden évben Budapesten rendeznek meg.
Magyar játékosok elvétve szerepelnek a két csapatban, ennek következményeként a magyar válogatott a tavaly novemberi Európa Bajnokságon csak a 11. helyen végzett, Ez azért is elszomorító, mert utánpótláskorban ezek a játékosok végigverték a világot, sorra nyerték meg a világ- és Európa-bajnokságokat. Aztán valahol kipukkant a lufi. Faluvégi Dorottya és Háfra Noémi a Győrbe került, ahol a külföldiek között alig léptek pályára, pedig Háfrát az Európai Kézilabda-szövetség honlapján az egyik legígéretesebb fiatal tehetségnek nevezte, még a 2018-as EB-n is beválasztották a torna All Star-csapatába. Aztán a győri kispadon ülve hirtelen megtorpant a fejlődésben, a sok norvég, német és dán idegenlégiós között nem igazán jutott játéklehetőséghez. A Fradiban kicsit jobb a helyzet, ott kevesebb a külföldi játékos.
Megoldás? Ha azt szeretnénk elérni, hogy a kézilabda-válogatottjaink sikeresebbek legyenek a világversenyeken, több játéklehetőséget kell kapniuk a Bajnokok Ligájában szereplő csapatokban a tehetséges magyar játékosoknak. A klubérdek és válogatott érdek egyelőre egymással szemben áll!
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »