Valóban, amikor ő és társai színre léptek, az országban még itt állomásoztak a megszálló szovjet csapatok, és neki magának voltak is személyes tapasztalatai arról, milyen következményei vannak annak, ha valaki ellenáll, vagy megpróbálja lebontani azt az embertelen korszakot, melyet a kommunista Magyarország időszakának nevezünk – fogalmaz Bakos Katalin.
Békéscsaba, 1990. március 9. Csurka István, a párt egyik alapító tagja beszél a Magyar Demokrata Fórum (MDF) választási nagygyűlésén a békéscsabai Ifjúsági Házban – MTI/Németh György
„Golyófogónak még jó leszek!” – mondta Csurka István a nyolcvanas évek második felében, amikor a lakiteleki találkozón társaival összegyűltek azzal a szándékkal, hogy kísérletet tegyenek egy igazságosabb, emberibb társadalom kialakítására.
Valóban, amikor ő és társai színre léptek, az országban még itt állomásoztak a megszálló szovjet csapatok, és neki magának voltak is személyes tapasztalatai arról, milyen következményei vannak annak, ha valaki ellenáll, vagy megpróbálja lebontani azt az embertelen korszakot, melyet a kommunista Magyarország időszakának nevezünk.
Csurka István zseniális drámaíró, az MDF egyik alapítója, még színifőiskolás korában részt vett az 1956-os forradalomban, és ezért, szervezkedés vádjával Kistarcsára internálták. Az akkori szobatársa később elmondta, hogy Csurka Pistát több alkalommal is ájultan, véresre verve hozták vissza a kihallgatásokról, szinte letépték a hátáról a húst.
Csurka tehát nem felejtett.
Bár később diplomát szerzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, amelynek befejezése után az egyik legsikeresebb drámaíró lett, a közélet történései továbbra is erősen foglalkoztatták. Drámáinak középpontjában is sokszor az akkori társadalom visszásságai tükröződnek.
A HOMO POLITICUS című dokumentumfilm-sorozat közel 50 perces epizódjának ezúttal ő lesz a főszereplője úgy, hogy korabeli barátai, küzdőtársai, tisztelői idézik meg szellemét.
Antall József és Csurka István – archív
Megszólalnak a lakiteleki sátorban az induláskor létrejött mozgalom, az MDF alapítói: Bíró Zoltán, Lezsák Sándor, Kiss Gy. Csaba, a barát és művésztárs Döbrentei Kornél, a MIÉP időszakából Papp Gyula és Medveczky Ádám, és végül a korábbi ellenzéke Bayer Zsolt, aki baráttá és tisztelővé szelídült az idők során.
A film, halálának évfordulóján, az M5-ön 2023. február 4-én kerül sugárzásra,15.25-kor. Ismétlés: február 5. – Vasárnap: 05:10 M5
Bakos Katalin
rendező
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »