Legutoljára valamikor a jégkorszakban, vagy 40-50 ezer évvel ezelőtt járt a Föld „környékén” a zöld üstökös, amely 2023. február elsején volt a Földhöz legközelebb.
A hivatalosan C/2022 E3 (ZTF) jelzésű égitest hozzávetőlegesen 42 millió kilométerre haladt el bolygónk mellett, ezért szabad szemmel nem is volt látható. Ráadásul a távcsöves megfigyelését is nehezítette a borult égbolt és az egyre fényesedő Hold is.
A távolság viszonyításképp a Nap és a Föld közötti távolság harmada. A legfőbb jellegzetessége viszont nem a ritka láthatósága, hanem a zöld árnyalata, amit egy nehezen tanulmányozható molekula okoz.
A C2 molekula tulajdonképpen kétatomos szén, mely az űrsziklán végbemenő kémiai hatások miatt izzik fel. Bár ennek a sajátos molekulának a rejtett tulajdonságáról már 1930 óta tud az emberiség, csak két évvel ezelőtt derült fény az üstökös jellegzetességének titkára. Rájöttek, hogy a ZTF egy jégből és porból álló égitest.
Ez a jégréteg a Naprendszerben lassan olvadni kezd fő csillagunk hatására, majd gázzá alakul. Ennek következtében egyfajta instabil légkör alakul ki az üstökös körül. A Nap folyamatos sugárzása megállás nélkül bombázza ezt a légkört, így a keletkező szénalapú molekulák szétszakadnak, és C2-t, egy egyszerű, de könnyen elbomló molekulát hoznak létre, amely gyorsan gerjesztett állapotba kerül, és hogy visszatérjen semleges állapotába, fotonokat bocsát ki. Ígyí szabadul fel a fényenergia egy része, amely a látható fény zöldszínű tartományában a legintenzívebb.
Aki látni szeretné a zöld üstököst, itt megtekintheti:
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »