Elemző: Külföldi befolyásolás lehet az akkumulátorgyár körüli hisztériakeltésben

Komoly a verseny a térségünkben a Debrecenben megvalósuló beruházásért, melyet Románia és Szlovákia is szeretett volna megszerezni. A németországi Türingiában pedig ugyanilyen üzem működik, melyet a tartomány baloldali vezetése a zöldekkel együtt agyondicsért. A tervek szerint kilencezer embernek lesz munkája a debreceni akkumulátorgyárban. A háromezer milliárdos fejlesztés révén 2030-ra Magyarország a 3. helyen lehet az európai akkumulátorgyártásban. Az akkumulátorgyárakért folyó nemzetközi harcba beszállt a magyar baloldal is, de nem Magyarország oldalán.

Erről már Dömötör Csaba államtitkár beszélt, aki úgy fogalmazott, az lenne csak igazán durva, ha kiderülne, a baloldal azért is dollárokat kap külföldről, hogy támadja a debreceni beruházást – hangzott el az M1 Ma reggel című műsorában, melyben Nagy Ervint a XXI. Század Intézet elemzőjét kérdezték a politikai vitáról és hisztériakeltésről.

A műsorvezető felidézte, hogy a beruházás ellenzői környezeti terhelésre hivatkoznak, a pártolói viszont azt hangsúlyozzák, hogy gazdaságstratégiai szempontból nagyon előremutató beruházás és Németországban is épített ugyanez a cég, ugyanilyen gyárat, amit ott a zöldeket és a baloldalt is beleértve mindenki üdvözölt.

Hírdetés

„A kormány érvei egyértelműek és világosak. Azzal érvelnek, hogy ez egy kilencezer embernek munkát adó, óriási volumenű rekordbefektetés, amiért egyébként a körülöttünk lévő országok küzdöttek” – hangsúlyozta az elemző, utalva arra is, hogy komoly verseny zajlott a térségünkben a beruházásért, hiszen Románia és Szlovákia is szerette volna, ha területükre települ az üzem. „A politikai vita érthető, a hisztériakeltés ijesztő.” – szögezte le Nagy Ervin, aki kiemelte, hogy a tanulmányok szerint az akkumulátorgyártás nem jár olyan nagy mértékű környezetterheléssel, mint amiről a hisztériakeltők beszélnek. „Erről kellene többet beszélni, hogy az embereket megnyugtassák. Nem okoz olyan környezetterhelést, mint ami a hisztériakeltésben megjelenik” – tette hozzá, majd rámutatott, hogy ez jövőbe mutató befektetés lesz.

„Ezeket a tüntetőket leginkább a Soros-alapítványok pénzelik és tartják fent” – jegyezte meg az elemző, mikor arról beszélt, hogy a debreceni megmozduláson olyan hivatásos tüntetők is részt vettek, akik a budapesti tiltakozásokon is mindig jelen vannak.

Nagy Ervin szerint a hisztériakeltés mögött vélhetően külföldi befolyás van, hiszen a környezetünkben lévő országok versenyeztek ezért a befektetésért, másrészt a németországi Türingiában, ahol egy szocialista, szociáldemokrata, zöld koalíció van hatalmon, ünnepelve fogadták, sőt a zöldek agyondicsérték a tartományba települő akkumulátorgyárat.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »