Az év elején 10 férőhellyel nyílt meg Bősön a város első egészségkárosultak számára létesített nappali központja a szociális és munkaügyi minisztérium illetve a megye támogatásával. Az intézménybe azokat a jelentkezőket várják, akiknek egészségkárosultsági szintje legalább V. fokozatú.
Az ambuláns kliensekkel foglalkozó speciális létesítményt a Pro Bono Polgári Társulás működteti reggel fél 8-tól 16 óráig, de a nyitvatartási idő igény esetén módosítható.
Czére Silviától, a Pro Bono Polgári Társulás elnökétől megtudtuk, hogy az ő esetükben az egészségkárosultsági szint mértéke miatt már általában nem a kliens, hanem annak a hozzátartozója érdeklődik a szolgáltatás iránt.
Amikor megbeszéljük a lehetőségeket, megegyezünk a feltételekben, és ha családtagok úgy gondolják, ez a segítség megfelelő lesz szerettüknek, akkor kapnak egy formanyomtatványt, amit a beteg személyi orvosa tölt ki. Az intézmény jellegét szem előtt tartva szükség van neurológiai, esetleg pszichiátriai leletre is. A kapott formanyomtatványt a lelettel együtt kell visszahozniuk nekem, és a többi adminisztratív dolgot már én intézem mentesítve a családot az ügyintézés folyamatától. A rászorultság mértékét a megyei hivatal határozza meg, a kérvényező írásbeli határozatot és egy szakértői jelentést kap kézhez. Mivel speciális intézményről van szó, így fontos megemlítenem, hogy csak a törvény által meghatározott diagnóziusú kliensek jogosultak a szolgáltatásunkra”,
szögezte le Czére Silvia.
Az intézménynek a polgári társaság használatában lévő átalakított és felújított családi ház ad otthont, amely a Temető utca 606/10-es házszám alatt található.
A napirend a következőképpen fest: fél nyockor érkeznek az ügyfelek, majd a napi tevékenységek megbeszélése után felszolgálják a reggelit. Ezt mindenkinek a saját diagnózisának, állapotának, igényeinek megfelelő, individuális délelőtti foglalkozás követi a kliensek egyéni terve alapján. A tízórai után – amennyiben az idő és a kliensek egészségügyi állapota megengedi – szabad levegőn való tartózkodást, hosszabb-rövidebb sétákat biztosítanak. Ellenkező esetben egy kis tornára, testmozgásra kerül sor a benti részben. A tavaszi és nyári időszakban saját, zöldövezetes területen valósulhatnak meg a kinti foglalkozások.
Az ebédet egy helyi étterem segítségével biztosítják, aztán egy kis szieszta következik, vagyis az ügyfeleknek pihenési lehetőséget nyújtanak, ehhez külön helyiség és megfelelő mennyiségű relax fotel illetve ágy áll rendelkezésre. Pihenés után a társasjátékoké és egyéb fejlesztő foglalkozásoké lesz a főszerep, ezeken az intézmény lakói örömmel vesznek részt. Amennyiben a járványhelyzet nem korlátozza a tervezett szolgáltatások biztosítását, a klienseiknek szépségápolási, kirándulási, kulturális programokat is terveznek. A napi foglalkozás az uzsonnával ér véget.
A központ nemcsak a szociális szolgáltatást biztosítja, hanem az alapvető ápolási ellátást is: a szakképzett egészségügyi alkalmazott kolléganő feladata odafigyelni arra, hogy a kliens bevegye az orvos által előírt, otthonról hozott gyógyszereit, de biztosítja többek között a vérnyomásmérést, a sebkötözést, cukorbetegeknél pedig az inzulin beadását és a cukorérték mérését is.
Az intézményben a törvény által meghatározott létszámú és összetételű, szakképzett alkalmazottak teljesítenek szolgálatot. A csapat szociális munkásból, gondozókból, egészségügyi alkalmazottból és az étel kiadásért, illetve a tiszta környezet tisztaságáért felelős kollégákból, kolléganőkből áll. Igény esetén, megegyezés alapján, a Pro Bono Polgári Társulás napi szinten a kliens utaztatását is biztosítani tudja a környékbeli falvakból”,
fűzte hozzá a polgári társulás elnöke.
Czére Silvia a 0911836474-es telefonszámon érhető el, az intézményről pedig ezen a honlapon szerezhetnek információkat az érdeklődők.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »