A találkozások otthona – új plébániaközpontot adtak át (Sepsiszentgyörgyi Krisztus Király-templom)

A találkozások otthona – új plébániaközpontot adtak át (Sepsiszentgyörgyi Krisztus Király-templom)

Sepsiszentgyörgyön a Krisztus Király Egyházközség felemelő búcsús ünnepségén egyházi, más felekezetű és világi elöljárók, anyaországi képviselet, a város minden részéből érkező keresztények együtt ünnepeltek az egyházi év utolsó vasárnapján. Kovács Gergely érsek a búcsús szentmise előtt megáldotta és felszentelte az új plébániaközpontot, hangsúlyozva, hogy Isten országát építjük közösségeinkkel, és reményét fejezte ki, hogy az új ház a szeretet otthona lesz. Takó István plébános az építés többéves történetét ismertette. Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke szerint az új létesítmény az egyház megújuló erejéről tanúskodik és az összetartást szolgálja. A liturgiát a Laudate kamarakórus éneke tette felemelőbbé Lőfi Gellért tanár-karnagy irányításával. Az ünnep előtt háromnapos lelkigyakorlatot tartottak Szőcs Csaba szászfenesi plébános közreműködésével.

Időkapszula az épület alapjában

A résztvevők a templom udvarán gyülekeztek, ahol Takó István házigazda plébános köszöntötte a jelenlevőket és felelevenítette elődje, Dávid György plébános kezdeményezését, aki az épület megálmodóival, kiválasztott kivitelezőivel és elkötelezett támogatóival együtt 2018. március 11-én a plébániaközpont alapkőletételekor egy időkapszulát helyezett el az épület alapjába. Ezen a következő szöveg olvasható: „Az Úrnak 2018. évében, az erdélyi egyházmegye alapításának 1009. évében, Sepsiszentgyörgy városként fennállásának 556. évében, a Krisztus Király Plébánia alapításának 11. évében, amikor Erdély főpásztora, dr. Jakubinyi György érsek úr, a Sepsi-Barcasági kerület főesperese, ft. Hajdú János, Sepsiszentgyörgy város polgármestere, Antal Árpád András úr, valamint a Krisztus Király plébánosa, Dávid György plébános, segédlelkésze, Benedek Róbert Károly, kántora, Dávid Emil, valamint gondnoka, Bajcsi Tibor, elhelyezzük ezt az iratot és alapkövet az újonnan épülő plébánia, főesperesség, kerületi levéltár és díszterem megnevezésű épület építésének elindításaként. Az épületet Zágoni Aladár műépítész technikus és Elekes Csongor mérnök urak tervezték. A kivitelezést Jánosi Attila és cége, az Atiza Kft. fogja végezni. Belső terveket Demeter László, Fekete Zoltán, Szigyártó Szabolcs és Simonca Liviu urak készítettek. Az Úr dicsőségére, a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király-plébánia híveinek és a Sepsi-Barcasági főesperesi kerület plébániáinak használatára építjük ezt az épületet. Isten segítsen mindannyiunkat, hogy örömmel, hálaadással, jó kedvvel és egészséggel tudjuk végezni munkánkat, támogatóink nagylelkű adományával.”

 

Bevonulás a templomba

 

A főesperesség gyűjtőlevéltára és -könyvtára

Hírdetés

Takó István plébános részletezte a gyűjtőlevéltár és gyűjtőkönyvtár szerepét is. Elmondta: „Az épületegyüttesben a múltunk előtt tisztelgünk a felső-háromszéki és Kovászna-brassói főesperességek gyűjtőlevéltára a maga 130 folyóméternyi levéltári anyagával az 1613/-1633-2006 időszakból és egy közel 5000 régi könyvet számláló gyűjtőkönyvtár igényes összegyűjtésével és rendszerezésével – köszönet érte Bernád Rita és Pénzes Lóránt levéltárosoknak. Helyet kapott benne az életünk hivatali terheit hordozó főesperesi adminisztráció irodája, a reményeink szerint nem csak a Krisztus Király-plébánia közösségi és kulturális életét szolgáló nagyterem, valamint a lelkipásztorok visszavonulását és imádságát, pihenését szolgáló lakások. Köszönet Sepsiszentgyörgy Városi Tanácsa, Kovászna Megye Tanácsa elöljáróinak a felépítéshez szükséges összegek folyósításáért, Hajdú János főesperes úrnak a leosztásban vállalt szerepéért és a kedves hívek, támogatók áldozatáért. Az épület elkészült, és most hálát adunk a jó Istennek, hogy áldásával kísérte mindazok munkáját, akik bármi keveset is hozzátettek, ideszentelték erejüket, idejüket, pénzüket vagy imádságukban hordozták az építkezést, és kérjük segítségét, hogy az Ő nagyobb dicsőségére tudjuk használatba venni.”

Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke köszöntőjében azt mondta: Sepsiszentgyörgy önkormányzatához hasonlóan Kovászna Megye Tanácsa több mint 15 éve örömmel járul hozzá a közösséget szolgáló, jó ötletekhez. „Az új plébániaközpont nem csupán téglából és betonból épült, a szeretet, a szorgalom, az összefogás és a jövő iránti elkötelezettség élteti. És valóban, együtt vagyunk erősek. Az új plébániaközpont ezt az összetartást szolgálja: helyet ad a közösségi létnek, kulturális és vallási eseményeknek, egyházi munkának, de legfőképpen a találkozásoknak” – fogalmazott.

 

Ünnepi szentmise a templomban

 

Krisztus országa és királysága

Kovács Gergely érsek a prédikációban többek között az evangéliumot magyarázva a király, királyság azon jelentéséről elmélkedett, amely a hatalomhoz köthető. Korunkat erőteljesen jellemzi a tekintély elleni lázadás (szülő–gyermek, tanár–diák vagy más kapcsolatok). „Egyéni szabadságunkra hivatkozva egyre jobban nehezünkre esik az engedelmesség. Pedig bármely közösség javát, méltóságát nem lehet azzal biztosítani, hogy minden hatalmat megszüntetünk. Épp ellenkezőleg, kell a hatalom, de csak akkor, ha az emberi hatalom ahhoz a királyhoz igazodik, akinek országa nem ebből a világból való. Mindannyian úgy gondoljuk, hogy igazunk van, pedig az igazságnak nem vagyunk a birtokosai. Az igazságosság királya Jézus Krisztus. A földön minden hatalom, tekintély, az uralkodás bármilyen formája és annak gyakorlása ehhez az egyetlen tekintélyhez, igazságossághoz, igazsághoz igazodik és kell igazodnia. Mert ennek a hatalomnak, az isteni tekintélynek az a célja, hogy a gonosznak ellenálljon, a jót pedig növelje. Ez számomra a mai ünnepnek az igazi üzenete. Egyedül Isten országa, Isten királysága az egyedüli mérce, amely minden idő, történelem és a világmindenség fölött áll. Krisztus a történelem ura és mindannyiunkat az ő országába, az ő királyságába és az örök boldogságba akar vezetni. Ehhez emberi fáradozás és erőfeszítés szükséges. Ezt az emberi fáradozást és erőfeszítést kívánom mindannyiunknak” – zárta beszédét Kovács Gergely főpásztor.

Az ünnepi szentmise a Te Deum és a magyar himnusz eléneklésével ért véget, majd az egyháztanács és családjaik jóvoltából agapéra került sor az udvaron.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »