Az új évben nagy változásokra lehet számítani a szlovák belpolitikában. Több új párt is alakulhat, illetve a régiek közül több megszűnhet. Érdemes lesz az OĽaNO-ra odafigyelni, a párt sorsa Eduard Hegeren és Igor Matovičon múlik.
Az OĽaNO nem egy klasszikus párt. A „hagyományos” pártokkal szemben nincs kiépített struktúrája, helyi szervezetei. Ugyanakkor nemcsak emiatt különleges politikai szubjektum, hiszen az ideológiai beállítottságát sem tudjuk pontosan behatárolni.
Emlékezhetünk, az OĽaNO egyszemélyes marketingpártként indult, amelyet Igor Matovič állított össze. Nem volt jelentősége annak, hogy kinek milyen a világnézete, mennyire jártas a szakpolitikában, bárki beléphetett, aki kellőképpen elszánt volt.
Igen, egy kis túlzással akár egy takarítónő is a pártlistán szereplehetett. Persze azért akadtak olyan nevek is, akik értettek a politika működéséhez, és a szakpolitikához. Ilyen például Jaroslav Naď, illetve Jozef Viskupič, vagy elég csak a kormányfőt, Eduard Hegert megemlíteni.
Az azonban vitán felül áll, hogy a 2020-as parlamenti választást követően olyanok is bekerültek a politikába, akiknek korábban közük sem volt ahhoz. Érdemes megemlíteni Romana Tabakot, és Jozef Pročkót. Ők inkább celebek, mintsem politikusok. Matovičnak azonban ilyen emberek kellettek, akik kiállnak mellette, és szintén szeretnek előtérbe kerülni. Az elmúlt évek alatt megtapasztalhattuk, hogy Pročko és Tabak csinálta is rendesen a fesztivált a parlament padsoraiban.
Az OĽaNO emiatt tűnt színes, szedett-vedett társaságnak, ahol semmilyen pártfegyelem nem uralkodott. Egy dolgot azonban ki kell emelni, a korrupcióellenes harc volt az a hívószó, amellyel Matovič mindenkit meg tudott szólítani.
Az eltökélt korrupcióelllenes retorikát olyan politikusok is díjazták, mint például Ján Budaj, Grendel Gábor, akik ugyan más pártot képviseltek, de úgy látták, hogy Matovičcsal érdemes lesz szövetkezni. Érdemes még az OĽaNO liberális szárnyát is megemlíteni, Andrej Stančíkot vagy Kristián Čekovskýt, akik a polgári liberális elveket képviselték. És akkor ejtsünk szót Anna Záborská csapatáról is, a Keresztény Unióról, akik szintén Matovič listáján jutottak be a parlamentbe.
A névsort látva megállapíthatjuk, hogy Matovičnak sikerült az ultrakonzervatív politikusokat és a liberálisan gondolkodó személyisegeket egyfajta gyűjtőpártba terelni. Mi volt mégis a hiba, és miért áll mostanra a szakadék szélén az OĽaNO?
Az OĽaNO tehát a szakadék szélén áll. Heger igyekszik megszerezni az új parlamenti többséget, Matovič pedig már azon gondolkodik, milyen stratégiával vág neki a következő parlamenti választásnak. Az viszont biztos, hogy az OĽaNO ilyen formában aligha fog létezni. Kevés esélyt látok arra, hogy az OĽaNO induljon a következő parlamenti választáson. Válószínűnek tartom azt a forgatókönyvet, hogy Heger és csapata, illetve a Budaj körül csoportosuló képviselők hamarosan elhagyják a süllyedő hajót. Csak a kapitány, Igor Matovič marad rajta, aki még ennek is örülne, hiszen legalább elsírhatja bánatát, hogy ő mindent megtett, de ismét cserben hagyták őt, a messiást, az áldozatot.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »