Jelentősen eltér egymástól a kormányzat és a jegybank reálbérekre vonatkozó előrejelzése. Míg a kormányzat minimális növekedést vár, addig a jegybank jelentős visszaesést. Makroközgazdászok szerint az utóbbi forgatóköynv valósulhat meg egy érdekes csavarral, írja a Portfólió.
A kormány napokban közzétett előrejelzése szerint majdnem 16%-kal nőhetnek a bruttó bérek az idei évben. Miután a kabinet 15%-os inflációval számol, így a reálbérek kismértékű, 1% alatti emelkedése szerepel a prognózisban. Ezzel nem törne meg a bérek vásárlóerejének hosszú évek óta tartó növekedése.
A jegybank decemberi előrejelzése szerint a nemzetgazdasági bruttó átlagbér idén 10% körül nőhet, miközben a versenyszférában 12-13%-os béremelkedést várnak. Az MNB szerint az infláció 15 és 19,5% között alakulhat. Vagyis a bérek vásárlóereje még akkor is vissza fog esni, ha a leginkább optimista (15%) inflációs előrejelzéssel számolunk. Ha pedig a 20%-hoz közelivel, akkor óriási életszínvonalromlás vár a magyarokra.
A jegybank 4%-os bruttó reálbér-csökkenésre számít a versenyszférában, amire 2000 óta egyszer sem volt példa.
Miután a nemzetgazdaságban a versenyszféránál is alacsonyabb béremelkedésre számítanak, így sokaknak ennél is nagyobb mértékben eshet vissza a reálbére.
A Portfólió a tavalyi év végén elemzőházak és banki elemzők várakozásai alapján írt arról, hogy
Ennek alapján a (nettó) bérek vásárlóerejének 2 és 6% közötti visszaesése várható. A kormányzati reálbér-prognózist az tartja pozitív tartományban, hogy a többi szakértőhöz lépest kifejezetten alacsony inflációval számol.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »