A csehek és szlovákok közös államának 74 éve, két hónapja és három napja után 1992. december 31-én éjfélkor létrejött két különálló államalakulat – Csehország és Szlovákia. Ma van 30 éve, hogy megalakult a Szlovák Köztársaság.
Szlovákiában nemzeti ünnepként emlékeznek január elsejére – a Szlovák Köztársaság megalakulásának napjára, amely egyben munkaszüneti nap is. Csehországban erről a napról az önálló cseh állam megújításának napjaként emlékeznek meg.
Az önálló köztársaságok létrehozását a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság feloszlatásáról szóló alkotmánytörvény jóváhagyása előzte meg. Csehszlovákia szövetségi közgyűlése 1992. november 25-én fogadta el azt, és 1992. december 31-e és 1993. január 1-je között éjfélkor lépett hatályba.
Az elfogadott alkotmánytörvény megszüntette azt az 1991-től érvényes alkotmánytörvényt, amely csak népszavazás alapján tette lehetővé Csehszlovákia felosztását.
Az új alkotmánytörvény alapján 1992. december 31-én 24:00 órakor Csehszlovákia népszavazás nélkül megszűnt, és helyébe két önálló köztársaság jött létre – Szlovákia és Csehország.
A Csehszlovák Föderáció története az egykori szocialista Csehszlovákia idejére nyúlik vissza. A Csehszlovák Szocialista Köztársaság Nemzetti Tanácsa 1968. október 27-én fogadta el a Csehszlovák Föderációról szóló alkotmányos törvényt, amelyet a pozsonyi várban, a Föderációs teremben írtak alá ünnepélyesen Csehszlovákia akkori vezető képviselői, és 1969. január 1-jén lépett hatályba.
A szövetségi berendezkedés kérdésében alapvető fordulópont 1989 után következett be, amikor megkezdődtek az első tárgyalások a szövetségi köztársaság feloszlatásáról.
Az 1992-es parlamenti választások győztesei – a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) és a Polgári Demokrata Párt (ODS) – kifejezték, hogy hajlandók megegyezni a szövetség felosztásáról. A szlovák parlament tagjai már 1992. július 17-én elfogadták a Szlovák Nemzeti Tanács Nyilatkozatát a Szlovák Köztársaság szuverenitásáról.
A HZDS és az ODS képviselői 1992 augusztusában Brünnben végleges döntést hoztak Csehszlovákia feloszlatásának ütemtervéről.
Ezt követően 1992. szeptember 1-jén fogadták el a Szlovák Köztársaság alkotmányát. Annak 1992. október 1-jei hatálybalépése után a Szlovák Nemzeti Tanács nevét a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa elnevezés váltotta fel. Ezután a már említett aktus következett – a Csehszlovákia feloszlatásáról szóló alkotmánytörvény jóváhagyása. Csehszlovákia Szövetségi Gyűlésének történelmileg utolsó ülése 1992. december 17-én ért véget.
A független Szlovák Köztársaságot már fennállásának első napjaiban diplomáciailag elismerte a világ 93 országa,
köztük az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és Kína. 1993. január 1-jén került sor a Szlovák Köztársaság Országgyűlése és a kormány együttes ülésére, amelyen nyilatkozatot fogadtak el az önálló Szlovák Köztársaság létrehozásáról.
1993 januárjának első napjaiban Szlovákia a Világbank és az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) tagja lett.
1993. február 8-ától kezdték használni a szlovák koronát az önálló Szlovák Köztársaság területén.
Szlovákia még az év márciusában a Közép-Európai Szabadkereskedelmi Társulás (CEFTA), majd ugyanazon év június 30-án az Európa Tanács (ET) tagja lett.
A Szlovák Köztársaság első elnöke Michal Kováč volt, akit a HZDS jelöltjeként 1993. február 15-én választottak meg államfőnek a szlovák parlament tagjai.
Szlovákia 2004. március 29-én lett a NATO tagja, és ugyanezen év május 1-jétől az Európai Unió tagja is. 2007. december 21-én lépett be a schengeni övezetbe. 2009. január 1-jén vezette be az eurót, mint fizetőeszközt.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »