Ólom és arzén kerül a levegőbe a tűzijátékok által Csóka Zsófi2022. 12. 28., sze – 12:25
A Cseh Tudományos Akadémia figyelmeztet: a szilveszteri tűzijáték következtében rengeteg káros anyag kerül a levegőbe.
„A tűzijátékszmog nagy egészségügyi kockázattal jár, és egyébként egyáltalán nem fordulhatna elő a levegőben“ – mondja Petr Klusoň, a Cseh Tudományos Akadémia munkatársa. „Ha ekkora mennyiségű veszélyes anyagot bocsátana ki egy ipari vállalkozás, akkor jogi eljárásra és az üzem bezárására kerülne sor. Az emberek azonban közvetlenül belélegzik a mérgek és a rákkeltő anyagok keverékét, és fogalmuk sincs a veszélyeiről” – tette hozzá.
A tűzijátékok miatt a számítások szerint évente megközelítőleg 12,5 tonna magnézium, 0,8 tonna titán és 12,2 tonna rubídium kerül a légkörbe. A bárium és stoncium mellett a pirotechnikai eszközök foszfort, ként, cinket és egyéb anyagokat is tartalmaznak.
A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ezeknek az anyagoknak a megnövekedett koncentrációja a szilveszteri ünnepségek után még néhány napig a levegőben marad. Az ezt követő időszakban pedig a vízbe és a talajba jutnak.
„A tűzijátékok során a levegőben lévő ólom mennyisége akár hatvanszoros is lehet a normál állapothoz képest. Ez a tény arra utal, hogy az illegális pirotechnika nagy arányban van jelen az európai tűzijáték-piacon” – mondja Martin Pivokonský. A tűzijátékok meggyújtásakor az emberek nagy mennyiségű rákkeltő antimon, arzén vagy talliumvegyület hatásának is ki vannak téve, amelyek összetett mérgek.
A tudósok szerint több korlátozásra lenne szükség a pirotechnikai eszközök kapcsán.
(refresher.sk, cszs)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »