Valahogyan ösztönösen érzi az ember, ha jár-kel az utcán, hogy egy adott épület szép-e vagy sem. Természetesen van létjogosultsága annak a mondásnak, hogy az ízlésről nem lehet vitázni, de erre hivatkozva azért a végtelenségig nem lehet tágítani a kereteket.
Ahogy kétségkívül igaz, hogy egy panelház a maga lelketlen valójában nem sugároz semmi önmagán túlmutatót, vagy egy szocialista-realista stílusban épült lakóház sem éppen üde látvány, de egy a 19. és 20. század fordulóján készült épület a budapesti nagykörúton már kiválthat esztétikai ingereket is.
De ezek nem véletlenek. A bolsevizmus a materializmus talaján áll, ebből kifolyólag építészete éppannyira sivár, mint amennyire egy olyan ideológia lehet, amely az anyagon kívül nem ismer el semmi mást. Ez Madách Ember tragédiájának falanszterére emlékeztet, ahogy egyébként a liberálkapitalizmus üvegpalotái is, de ezen sincs mit csodálkozni, egy tőről fakadó rokoneszmeiségekről van szó – csak a módszerek különböznek.
Ugyanezek az állítások érvényesek a művészetekre is, és az emberiség szellemi mélyrepülésének egyik sötét verme az úgynevezett "modern művészet". Erre rárakódik még egy elképesztően irritáló sznobizmus, ahogy egy-egy kiállításon úgy tesznek a résztvevők, mintha itt valami nagyon mély és nagyon mögöttes üzenettel bíró festményt látnának, modoros megjegyzések közepette dicsérik a "művészt".
Majd egy aukción súlyos milliókat hagynak ott egy közönséges festékpacáért. A sokat emlegetett egykori brit sorozat, a Monty Python valósággá vált. Néha még túl is tesz rajta.
A fenti sorokat az ihlette egyébként, hogy egy svájci focicsapat úgy döntött, kicsit ki akarja színesíteni öltözőjét. De mielőtt valaki arra gondol, normális ember számára is értelmezhető módszerekkel, ezt felejtsük el. Felkérték ugyanis a feladatra Stefanie Kägit, kinek "munkásságáról" itt tájékozódhatunk.
Csekély 28 ezer euróért meg is alkotta "művét", íme:
Első gondolatom az volt, hogy óvodás korú gyermekeim – nem kevés bosszúságunkra – itthon ehhez hasonlókat firkálnak a falra, de aztán jobban megnéztem a gyerekszoba egyik alkotását, és több koncepciót véltem felfedezni, mint a svéd "művésznőében". Lássuk:
Ha az 28 ezer euró, ez megéri 56 ezret is, ugye?
Lantos János – Kuruc.info
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »