Reszkessetek rovarok: afrikai éhezőkön kísérletezik az Egyesült Királyság

Reszkessetek rovarok: afrikai éhezőkön kísérletezik az Egyesült Királyság

A Magyar Nemzet ismerteti azt a cikket, amelyből kiderül, hogyan oldanák meg brit tudósok az afrikai éhezők élelmiszer-ellátását.

Az Egyesült Királyság egy új segélyprogramja rovarfarmok létrehozását támogatja Zimbaweban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ezzel is rákényszerítve az éhező afrikaiakat arra, hogy a környezetbarát, rovaralapú étrendre térjenek át.

Az Egyesült Királyság a rovar alapú étrend elterjesztésére, és rovarfarmok létrehozására fordít csaknem 50 ezer fontot a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Zimbabwéban. A brit támogatásból megvalósuló segélyprojekt keretében Kongóban vándorló sáskákat és fekete katonalegyeket fognak tenyészteni. Ezeket a rovarokat fogják aztán beépíteni az emberek étrendjébe”

– írja a lap.

Hírdetés

A Katolikus Tengerentúli Fejlesztési Ügynökség egy angliai és egy walesi jótékonysági szervezettel közösen abban a reményben támogatja a projektet, hogy a kongóiak elkezdik a rovarok iparszerű termesztését, ami – szerintük – véget vethet a térség éhezési problémáinak.

Eközben Zimbabwéban egy másik fejlesztési projekt is fut, amelynek célja, hogy mopane férgeket használjanak az iskolákban felszolgált zabkása alapanyagaként. A nyálkás zöld hernyókat, amelyek császármolyokká alakulnak át, az esős évszakok alatt Zimbabwe vidéki részein már gyakran szedik le a növényzetről, majd pedig megfőzik azokat. Dr. Sarah Beynon, az angliai Pembrokeshire-ben található Bug Farm alapítója és akadémiai entomológus szerint az ehető rovarokat népszerűsítő segélyprojektek 

biztos módjai annak, hogy életeket mentsünk és javítsuk a Föld bolygó legszegényebb embereinek táplálkozását.”

Mindkét segélyezési projektet a UK Research and Innovation (UKRI), az üzleti, energiaügyi és ipari stratégiáért felelős minisztérium független szerve finanszírozta. Az UKRI szóvivője megerősítette a The Guardian című lapnak, hogy konkrét kutatási projekteket támogatnak a pénzekből, és arra számítanak, hogy a tanulságok és a kísérletből nyert tudás a gazdasági helyzetüktől függetlenül a világ polgárainak javát fogja szolgálni.

A kutatók lisztférgeket, vagyis bogárlárvákat főztek össze cukorral, hogy egyfajta mesterséges húst hozzanak létre. Állításuk szerint a húsízű készítmény elfogadható alternatív táplálékforrásként, bár egyes, kifinomultabb mindennapi ételekhez szokott nemzeteknél még imázsproblémái vannak ezeknek az alternatív ételeknek.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »