Szinte nem is figyelték, mire megy a pénz

Szinte nem is figyelték, mire megy a pénz

A tudományos kutatások támogatását elsősorban az érintettek keveslik, sőt joggal kifogásolják is a pénzek elosztásának módját.

A legfelsőbb szintű ellenőrző szerv, az Állami Számvevőszék most alaposan szemügyre vette, hogy a támogatásokat elbíráló és odaítélő két szlovákiai intézmény: a Kutatást és Fejlesztést Támogató Ügynökség (APPV) és a Tudományos Grantügynökség (VEGA) hogyan gazdálkodott a 2018-2020 közötti időszakban a rendelkezésükre álló pénzeszközökkel.

Az ellenőrzés elsősorban arra irányult, hogy a döntések mennyire álltak összhangban az általános előírásokkal. A VEGA esetében 13 százalékot is meghaladó hibás döntést tapasztaltak, amelyek egyaránt érintették az utazásokkal, illetve az anyagi beszerzésekkel kapcsolatos kiadásokat.

Sokat elárul az ügynökségeknél folyó munkáról az, hogy 2014-2021 között egyetelen  kinevezett vezető sem töltötte ki teljes – négy évre szóló – megbízatási idejét, ezért  az átmeneti időszakokban sokan kihasználták, hogy nincs igazán olyan főnök, aki számon kérhetné a döntések jogosságát vagy szakszerűségét.

Hírdetés

Az oktatási tárca a takarékosság és a hatékonyság jegyében igyekezett a két ügynökséget összevonni, pontosabban a VEGA jogköreit beolvasztani az APPV-be, de mindezt kellő áttekintés és elemzés nélkül akarták végrehajtani, emiatt a VEGA belső ellenőrzése szinte működésképtelenné vált, ami tovább erősítette a kaotikus viszonyokat.

Az Állami Számvevőszék azt is megállapította, hogy a VEGA az említett időszakban helyben egyetlen pénzügyi ellenőrzést sem hajtott végre.

A negatív tapasztalatokból azt lehet leszűrni, hogy tulajdonképpen nem létezik állami tudománypolitika és szükség lenne a kutatási infrastruktúra feltérképezésére is.

 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »