Egy süllyedő jéghegy csúcsa

Egy süllyedő jéghegy csúcsa

A szlovákiai magyarok által egyik legsűrűbben lakott régióban, Nagyszombat megyében az egykor szebb napokat megélt Szép magyar beszéd nevű verseny okleveleit immár csak szlovák nyelven adták ki. Hétköznapi kis abszurd, mondhatnánk, ám az, hogy a kis furcsaságok mögött nagyobb furcsaságok szoktak meghúzódni, most is igazolódott.

Az óriási hagyományokkal rendelkező, alap- és középiskolások számára megrendezett Szép magyar beszéd nevű verseny kezdetei még a múlt század hatvanas éveibe nyúlnak vissza, amikor Valkó Rozália vezetésével először a nyugat-szlovákiai kerület magyar iskoláinak szervezték meg Kiejtési verseny címmel. Így emlékszik vissza a kezdetekre oktatásügyünk doyenje, a nyugalmazott pedagógus, Fibi Sándor, majd úgy folytatja, hogy magyarországi tapasztalatokat is felhasználva Szép magyar beszéd elnevezéssel szélesedett országossá az évente megrendezett esemény.

Az akkori, kommunista államhatalom nem talált semmi kivetnivalót abban, hogy az ott kiosztott oklevelek magyar nyelven íródjanak. Erről győződhetünk meg az óriási ígéretnek tartott, már a döntő másnapján budapesti színművészeti főiskolai hellyel megkínált Tallósi Miklós számára kiállított, kalligrafikus szépségű oklevélből, melyet a fiatalon elhunyt tehetség családja bocsájtott rendelkezésünkre. 

Negyven év nem kis idő

Ennyit ugorva eljutottunk oda, hogy a verseny 2021/2022-es évfolyamában a dunaszerdahelyi és a galántai járási fordulók dobogósai olyan oklevelet (diplomot) kaptak emlékül, amelyen a verseny nevén kívül semmilyen más szöveg sincs magyarul feltüntetve, azaz minden más csak szlovák nyelven olvasható. A versenyt jelenleg az oktatási minisztérium hirdeti meg, a lebonyolítást rábízta a megyei szinten működő oktatási hivatalokra (Regionálny úrad školskej správy – RUŠS).

Ők vannak feltüntetve a két járás versenyén kiosztott 2022-es oklevél fejlécén és bélyegzőjén, illetve ennek a hivatalnak az igazgatója, Edita Antalová hitelesíti aláírásával a dokumentumot. Még mielőtt feltennénk neki a kérdést, hogy a szlovák oklevelek mellett terveztek-e egyáltalán magyar nyelvűt, vagy akár kétnyelvű változatot is kiadni; tegyük fel magunknak is a kérdést, miért van hiányérzetünk?

Legelőször az juthat az eszünkbe, hogy ez egy, a magyar nyelvről szóló verseny, így elvárható, hogy magyarul (is) fel legyen tüntetve a szöveg.

Hírdetés

Fibi Sándor ezt úgy pontosítja, hogy nem csak nyelvi, hanem anyanyelvi versenyről van szó, így még inkább indokolt a versenyzők anyanyelvén való szövegezés is. Ehhez azt is hozzátehetjük, hogy magyar tannyelvű iskolák diákjai versenyeznek, s itt jog a kétnyelvűség. De vajon szükséges-e indokolni ezt?

A kérdés hallatán merült fel bennünk, hogy itt valószínűleg nemcsak egy oklevél szövegezéséről, hanem annál többről lehet szó. A magyarok által sűrűn lakott Nagyszombat megye két legmagyarabb járása, a Dunaszerdahelyi és a Galántai járás magyar iskolái számára szervezett anyanyelvi, a magyart a nevében is viselő Szép magyar beszéd verseny okleveleinek magyar szövegezését külön folyamodványban kellett volna kérni? A hivatal nevében nyilatkozó szavai alapján úgy tűnik, hogy igen.

Ez szép magyar beszéd

Fibi Sándor tudomása szerint a megyeközpontban működő oktatási hivatalban nincs egyetlen olyan alkalmazott sem, aki kifejezetten a magyar közösség iskoláival foglalkozna.

A hivatal személyzeti állományát átnézve mi is látjuk, hogy a 23 feltüntetett alkalmazotti státusz egyike sem jelöl „kisebbségi” vagy „nemzetiségi” területet. El is gondolkozunk azon, hogy a munkáját minden bizonnyal magas szinten végző, de a szlovákiai magyar iskolák egyedi jegyeit nem ismerő, a nagyszombati szlovák környezetben lévő hivatalnok számára az egyik oklevél olyan, mint a másik, darab-darab. Ha kérik, kiállítja magyarul is, de automatikusan nem jelenik meg előtte ennek szükségessége, természetessége. Fibi Sándor szerint nem egyéni mulasztásról, hanem rendszerszintű hibáról van szó, hiszen a megyén nincs, aki a magyar iskolákra figyelne.

Itt tartunk tehát 2022 tavaszán, a szlovákiai magyar közösség iskoláinak helyzetét illetően. Egy, mondhatni apróság, az egynyelvű oklevelek kapcsán eljutottunk odáig, hogy amit „diplom” formájában láttunk, az csak a jéghegy csúcsa. Egy olyan jéghegyé, amely úgy tűnik, az oktatás közigazgatása szempontjából süllyedőben van. De hogy ne negatív gondolattal zárjuk írásunkat, álljanak itt Csurkó Éva, a Szép magyar beszéd országos döntőjének helyet adó kassai Márai Sándor Alapiskola és Gimnázium igazgatónőjének szavai: Annak ellenére, hogy a minisztérium által biztosított ötezer eurós keret a csökkentett létszámú résztvevő ellátására sem elég, a verseny 2022-es döntője rendben megvalósul, és a versenyző diákok oklevelén magyar nyelvű szöveg is lesz.

Ez szép magyar beszéd.

Megjelent a Magyar7 2022/15. számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »