A V4 országok együttműködésére hosszú távon lehet építeni, ez fontos együttműködés az Európai Unión (EU) belül, ami független párthatároktól, és az országok közös érdekeiből indul ki – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az uniós fejlesztésekért felelős V4-miniszterek tanácskozását követő nemzetközi sajtótájékoztatón pénteken Budapesten.
Hozzátette: a csoport országai elkötelezett hívei az EU-nak, mindannyian úgy gondolják, hogy az intézményesített európai együttműködésnek nincsen alternatívája. Ahogy azt is fontosnak tartják, hogy az unió alapszerződésében rögzített egyik kiemelt cél a kohézió, vagyis az eltérő fejlettségű térségek közötti különbség csökkentése. Közlése szerint az Európai Bizottsággal (EB) „intenzív szakaszban” vannak a tárgyalások, ezért fontos az egyeztetés, a jó gyakorlatok megosztása, ezt szolgálta a pénteki tárgyalás is.
„Ha ezekbe a politika nem szól bele, jó esélyünk van arra, hogy egy-két hónapon belül létrejöjjön a hétéves költségvetési időszakról szóló partnerségi megállapodás” – mondta.
Inspirálónak nevezte a visegrádi országok együttműködését az Európai Unióval kapcsolatos bonyolult ügyek kezelésében Daniela Grabmüllerova regionális fejlesztésért felelős cseh miniszterhelyettes.
Jelezte: országa az így nyert tapasztalatokat az uniós soros elnökség ellátásakor is felhasználja majd, amikor a kohéziós politika továbbfejlesztését szeretnék katalizálni.
A miniszterhelyettes a soron következő uniós költségvetési időszakról szólva reményét fejezte ki, hogy az Európai Bizottság még tavasszal elfogadja a cseh programokat. Hangsúlyozta: a kohéziós alapok közösségi beruházásaik összegének 40 százalékát adják.
A tárcavezető arról is beszélt, hogy Szlovákia jól halad a partnerségi megállapodás és az operatív programok előkészítésében.
Kitért arra is, hogy a visegrádi országok más-más kihívásokkal küzdenek. Szlovákia a bürokrácia leépítésével kívánja növelni az uniós források felhasználásának hatékonyságát. A helyreállítási alap forrásait elsősorban a gazdaság sérülékeny részének támogatására fordítanák, főleg a kis- és közepes vállalkozásokat segítenék abból – mondta.
Grzegorz Puda hangsúlyozta, hogy az uniós források lehívásában Lengyelország alig marad el Magyarország mögött, de Csehország és Szlovákia is az elsők között van az EU-n belül. A visegrádi államok együttműködése a kohéziós politika területén is eredményes, az egyeztetések mindegyik ország számára hasznosak – tette hozzá. A tárcavezető bízik benne, hogy Európán belül a V4 továbbra is meghatározó csoportként működhet tovább.
(MTI/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »