Pandora-botrány: Összesített áttekintésben a döbbenetes részletek

Pandora-botrány: Összesített áttekintésben a döbbenetes részletek

A 2015-ös Panama-papírok “felturbózott verziójaként” emlegeti a Pandora-botrányt az a nemzetközi oknyomozó csoport, amelyik közreműködött a most kiszivárogtatott dokumentumok feltárásában. A Pandora-ügy elnevezése arra utal, amire első hallásra gondolunk: kinyitva a szelencét, rászabadul a világra mindaz, amit sokan szerettek volna elzárva, titokban tartani.

Több mint 300 politikus, országvezető, uralkodó, híres személyiség, elnökök, miniszterelnökök, miniszterek pályafutását befolyásolhatja az eltitkolt vagyonokról szóló kiszivárogtatás, aminek régiónkban, sőt, Magyarországon is vannak érintettjei. Az Euronews összeszedte a közvéleményt leginkább foglalkoztó eseteket.

Az azeri elnök 11 éves fiának 38 millió euró értékű épülete van London belvárosában

Az ügyön dolgozó oknyomozó újságírók szerint az orosz elnök Monacóban rejtett el offshore-cégek révén vagyontárgyakat. Ezt a Kreml hevesen tagadta szóvivője révén, mondván: a vádak “megalapozatlanok”.

Az azeri elnök, Ilham Alijev családja körüli ügyleteket a brit sajtó azonban még részletesebben tárgyalja, ugyanis a régóta korrupcióval vádolt elnökről a dokumentumok alapján az oknyomozók kiderítették, hogy titokban 17 nagyértékű ingatlant vásároltak ő és bizalmas emberei az Egyesült Királyságban több mint 400 millió font, vagyis mintegy 600 millió euró értékben. Köztük van egy 33 millió font, vagyis mintegy 38 millió euró értékű mayfairi irodaház is, amelyet az elnök 11 éves fia, Hejdar Alijev nevére vettek egy közvetítő cégen keresztül. A vállalatnak Alijev családi barátja a tulajdonosa.

Az különösen kínos, hogy a család által tulajdonolt egy másik irodaépületet 2018-ban a brit korona ingatlanportfólióját kezelő úgynevezett Crown Estate vette meg 66 millió fontért, vagyis mintegy 77 millió euróért. A Crown Estate közölte: akkoriban végrehajtották azokat az ellenőrzéseket az ügylet előtt, amelyeket a törvény előír, de most újra megvizsgálják az ügyet.

A Pandora-papírokban bizonyítékot találtak rá az oknyomozók, hogy Ukrajna jelenlegi elnöke, Volodimir Zelenszkij, aki 2019-ben nyerte meg a választásokat részben éppen azzal, hogy a korrupció felszámolásával kampányolt, nem sokkal választási győzelme előtt adott túl tulajdonrészén egy titkos offshore-cégben.

De a ciprusi elnök, Nikosz Anasztasziádész is érintett: az iratok szerint egy általa alapított jogi vállalat egy orosz milliárdos értéktárgyait rejtette el hamis vállalattulajdonosok nevén.

Andrej Babiš cseh kormányfő

A héten választásokra készülő Andrej Babis cseh miniszterelnökről az tudódott ki a Pandora-papírok révén, hogy offshore-cégeken keresztül vásárolt meg egy 22 millió dollár értékű, saját mozival és két úszómedencével is ellátott kastélyt a francia Riviérán. Babis azóta Twitteren közölte: a kiszivárogtatásokkal szerinte a választási eredményeket akarják befolyásolni, és ő semmi rosszat vagy illegálisat nem tett.

Tony Blair volt brit miniszterelnök megúszta az illetékfizetést

Arról nincs szó, hogy a volt munkáspárti brit kormányfő, Tony Blair elrejtette volna vagyonát, azonban feleségével, Cheri-vel mégis sikerült elkerülniük, hogy illetéket fizessenek, amikor megvásároltak egy körülbelül 7 és fél millió euró értékű ingatlant 2017-ben. A jogász végzettségű Cheri és a volt kormányfő egy London központjában található házat vettek, pontosabban felvásárolták a céget, amelyé az ingatlan volt.

Ez nem illegális, de Blair arról volt ismert politikusként, hogy keményen bírálta az adóelkerülést lehetővé tévő kiskapukat kihasználókat, ezért – mint ahogyan azt a brit sajtó felhozza ellene – az ügylet erkölcsileg kifogásolható.

A házban most Cheri Blair jogi cége és jótékonysági alapítványa működik.

A jordán király és dél-amerikai vezetők is érintettek

A BBC írása szerint a kenyai elnök, Uhuru Kenyatta és családjának hat másik tagja titokban offshore-cégek hálózatát birtokolja. Kenyatta az ügyre reagálva közölte: nyomozást rendel el, amint visszatér külföldi állami útjáról, és az elő fogja segíteni a pénzügyi átláthatóságot és nyitottságot, amire szüksége van Kenyának és az egész világnak.”

De a pakisztáni miniszterelnök, Imran Khan is gyanúba keveredett: belső köréhez tartozó miniszterekről derült ki, hogy az ő és rokonaik nevén titkos vállalatok vannak, amelyek dollármilliókat érnek. Khan azóta közölte: vizsgálatot indítottak az ügyben.

Hírdetés

A jordán királyról, II. Abdulláról azt derítették ki az oknyomozók, hogy titokban mintegy 80 millió eurót halmozott fel Egyesült Királyságbeli és amerikai ingatlanok révén. A jordán királyi palota hétfőn közölte: “sem nem szokatlan, sem nem helytelen”, hogy Abdullah királynak ingatlanjai vannak külföldön.

Az ecuadori elnök, Guillermo Lasso a Pandora-papírok alapján 14 offshore-cég révén bonyolított pénzügyi üzelmeket, chilei kollégájáról, Sebastián Piñeráról pedig azt tárták fel, hogy eladott egy környezetvédelmi szempontból érzékeny területen található réz-és vasbányát gyerekkori barátjának.

Shakira, Elton John, Ringo Starr…

A Panama-papírokban az újságírók találtak információkat arra vonatkozóan, hogy az egykori szupermodell, Claudia Schiffer, a Beatles volt dobosa, Ringo Starr és a világhírű énekes, Shakira is a Bahamákon, Panamában valamint a brit Virgin-szigeteken található úgynevezett PO BOX-vállalatok révén próbálták elkerülni adófizetési kötelezettségüket.

Csak erkölcsileg aggályos, de nem illegális

A pénzmosást, adókönnyítést és az adóelkerülést lehetővé tévő offshore-tevékenységek elleni küzdelem azért nehéz a fejlett országok vezetőinek valódi szándéka nélkül, mert csak morális aggályokat vet fel az érintettek anyaországaiban, de törvényes kiskapuk révén jogi akadályokba nem ütközik, tehát a tevékenység nem illegális.

Azonban jelentős adóbevételtől esnek el így a fejlett országok, köztük az európai államok és Magyarország is. Az offshore-birodalmakba menekített jövedelmek adója hiányzik a közpénzből idehaza is. Az egészségügy, az utak, az infrastruktúra, az oktatás, illetve a munkahelyteremtés és a nyugdíjemelés elől von el hatalmas összegeket az offshore-szféra.

Ezermilliárdok hiányoznak az adóból világszerte

Az adóelkerülés e módja hatalmas tétel. A világ közéleti szereplői ezer milliárd dollárokat tüntettek el offshore bankszámlákon, ezzel elkerülve az adófizetést, mutat rá a nemzetközi tényfeltáró újságíró konzorcium elemzése, a tíz év alatt kiszivárgott, 12 millió bizalmas üzleti dokumentum áttekintése alapján.

Éppen ezért érzékeny minden ország közvéleménye a Pandora-botrányra az Egyesült Államoktól az Egyesült Királyságig. “A jordán király, több ismert orosz ügyfél, akik nagyon közel vannak Vlagyimir Putyinhoz. Látjuk, hogy ingatlanokat vásárolnak és részvényekkel kereskednek offshore-cégeken keresztül. Házakat, autókat, műalkotáskat vesznek. […] Szóval nem ösztönzi őket semmi arra, hogy véget vessenek az offshore világnak” – magyarázza Gerard Ryle, a Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Konzorciumának (International Consortium of Investigative Journalists) igazgatója. “E-mailjeink, útlevélmásolataink, számlakivonataink vannak, amelyek azt bizonyítják, hogy elnökök, királyok, milliárdos vállalkozók és bűnözők rejtették el a pénzüket” mondta a tényfeltáró újságírók egyike, Will Fitzgibbon.

Ugyanolyan kínos Elton Johnnak és Shakirának, mint egy kormányfőnek?

A világon mindenhol ismert nevek névsorát csak színesítik a sztárok, mint például Elton John vagy Shakira, hiszen a művészek és a celebek “csak” kihasználják a szürkezóna kínálta előnyöket, míg az ügyben érintett politikusok az ellenkezőjére kaptak felhatalmazást a választóktól, és hivatali esküjük és a nemzeti érdekek szolgálatára kötelezi őket a személyes haszonszerzéssel szemben.

A világ 35 jelenlegi és korábbi vezetője érintett, emellett 90 ország köztisztviselőiről, továbbá számos nemzetközileg körözött személyről, csalóról, gyilkosról derült fény, hogy pénzügyi titkai takargatására az offshore világot használja. Összesen 130 milliárdos pénzügyi tevékenysége került reflektorfénybe.

Kétszer akkora, mint a Panama-papírok botrány

A Pandora-kiszivárogtatást azért nevezi a Panama-dokumentumok felturbózott botrányának a világsajtó, mert sokkal több állami vezető és köztisztviselő pénzügyeit hozza nyilvánosságra. Kétszer annyi információt közöl az offshore cégek tulajdonosi hátteréről is.

A mostani botrány kirobbanásakor 29 ezer offshore cég tényleges tulajdonosaira derült fény, akik a világ több mint 200 országból származnak. Többségük Oroszországból, az Egyesült Királyságból, Argentínából, Brazíliából és Kínából.

Szövevényes céghálók, bonyolult nyomozás

Az offshore cégek létrehozását és működését segítő szolgáltatók nem egyedül tevékenykednek egy-egy ügy lebonyolításában, cégek és alapítványok kapcsolati hálózatának szövevényes rendszerét hozzák létre, ami bonyolítja a valódi üzleti szereplők visszakeresését.

Ezzel magyarázza a Direkt36, hogy “a Pandora-iratokon olyan szerkesztőségek dolgoztak, mint a The Washington Post, a BBC, a Radio France, az Indian Express, a zimbabwei The Standard, a marokkói Le Desk és az ecuadori Diario El Universio”.

Éppen azok húznak hasznot az offshore-üzletekből, akiknek küzdeniük kellene ellene

“Van 12 millió dokumentumunk 14 különböző szolgáltató cégtől. Ezek ügyvédi irodák és vállalatok, amelyek titkos offshore-cégeket hoztak létre számos helyen, például a brit Virgin-szigeteken, Belize-en vagy Szamoán” – foglalja össze Gerard Ryle.

A tényfeltáró újságírók szerint pont az a jelentősége a Pandora-botránynak, hogy kiderült: éppen azok húznak hasznot a jövedelem eltitkolására használt offshore-üzletekből, akik leginkább meg tudnák szüntetni az adóelkerülés és a pénzmosás bevált formáját, hiszen ők közhatalommal bíró állami vezetők.

Euronews


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »