Az energia- és a gázszolgáltatás drágulása egyaránt negatívan érinti a pékeket, cukrászokat és tésztagyártókat is. Termékeik előállítása ugyanis rendkívül energiaigényes, a munkaerőre és az alapanyagokra fordított költségek után kiadásaik harmadik legérzékenyebb tételét jelenti.
Amennyiben az állam nem siet a segítségükre a helyzet megoldásában, a pékek, akik már így is nehezen győzik a termelési költségeket, a termelés leállítására kényszerülhetnek, állapította meg hétfőn a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók (SZPCC) ügyvezető igazgatója, Milan Lapšanský.
„A gázárak a tavaly szeptemberihez képest 170 százalékkal emelkedtek meg. Az elektromos áram ára is rekordokat dönt, a tavalyi kétszerese. Márpedig mi rendkívüli módon ki vagyunk szolgáltatva a gáz- és energiaáraknak. A kormánynak ezért sürgősen megoldást kell találnia az élelmiszerellátók számára. Mindez nemcsak a pékeket, hanem az élelmiszeripar további ágazatát is érinti, így a tejfeldolgozókat, a húsfeldolgozókat, vagy a malátaüzemeket, melyek hozzánk hasonló helyzetben vannak“ – mondta Milan Lapšanský.
A pékeknek ezért már jó ideje, megalapozott érveik ellenére sem sikerül módosítani értékesítési áraikat. Viszont Lapšanský szerint már nem képesek a termelési költségeik alá menni az üzletláncoknak történő szállításkor.
„Amennyiben a kormány csődöt mond ennek az energiaválságnak a megoldásában, hamarosan megtörténhet, hogy az üzletekben problémát okoz majd friss kenyeret és pékárut találni, s ha mégis, úgy jóval drágábban. A kormány a járvány közepette megfeledkezett a pékek nehézségeiről és nem segítette őket. Ennek következményei annál súlyosabbak, hogy az összes költségünk megnőtt, az alapanyag, a csomagolóanyag árától kezdve az energia és a gáz áráig mindenért jóval többet fizetünk. Ezért megtörténhet, hogy a szlovákiai élelmiszeripar lebénul“ – tette hozzá Lapšanský.
(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny.sk)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »