Szlovákia nemzetközi összehasonlításban viszonylag eredményesen küzd a szegénység ellen és teljesíti az Európa 2020 stratégiából adódó ezzel kapcsolatos kötelezettségeit, állapította meg a Szlovák Köztársaság Legfelsőbb Ellenőrzési Hivatala (NKÚ).
A szegénység által veszélyeztetett emberek száma több mint 10 év alatt, pontosabban a 2008-as 1,1 millióról 2019-re 877 ezerre csökkent. Ez az ország népességének 16,4%-a, miközben az európai átlag 21,4%.
Egyes mutatók terén azonban az NKÚ szerint továbbra is elmaradunk az átlagtól. A szlovákiai lakosság egyharmada nem engedhet meg magának egyhetes üdülést és minden harmadik ember nem képes megbirkózni a váratlan kiadásokkal. Pozitív példaként említik viszont az „Egészséges közösségek”, illetve a „Roma közösségek atlasza” projekteket.
„Fontos, hogy a felelős közintézmények rendelkezzenek hosszú távra szóló stratégiákkal, melyek nemcsak mérhető célokat, hanem akcióterveket is tartalmaznak és felelősséggel tartoznak azok teljesítéséért“ – fejtette ki az NKÚ alelnöke, Ľubomír Andrassy.
Az NKÚ adatai szerint az ország lakosságának csaknem 8 százaléka küzd súlyos pénzhiánnyal, ami meghaladja az 5,5 százalékos európai uniós átlagot. Ez a mutató azt a lakossági réteget foglalja magába, mely a 9 vizsgált tételből legalább 4 esetében hiányt szenved.
Szlovákiában minden harmadik ember nem engedheti meg magának, hogy évente egyszer egy hetet házon kívüli üdüléssel töltsön, nem tudja kifizetni a gyermeke táborozásának költségeit, nem képes megbirkózni a váratlan kiadásokkal és kétnaponta sem engedheti meg magának a húsételt. A lakosság csaknem 10 százaléka nem rendelkezik autóval, s nem tudja törleszteni főként a lakhatással összefüggő hiteleit és kölcsöneit.
(NZS/Felvidék.ma/Webnoviny.sk)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »