Szintén Magyar találmány: A világ első katonai helikoptere

Három magyar mérnök, Kármán Tódor, Petróczy István és Zurovetz Vilmos közösen dolgozott a világ első katonai helikopterének kifejlesztésén, ezért az, a három feltaláló vezetéknevének kezdőbetűje alapján PKZ-helikopter néven vált ismertté.
A PKZ-1 fejlesztése 1917-ben kezdődött és 1918-ra elkészült az első repülőképes elektro- vagy robbanómotorral üzemeltetett modell. A repülőgép a 76184 lajstromszámon került szabadalmaztatásra.
Tömege 650 kg volt, 2-2 190LE-s Austro-Daimler elektromotor biztosította a felemelkedését, melyek 195kW-os energiaszükségleteit közvetlen földi kábel összeköttetéssel oldották meg.
A 4 sikeres emelkedést 1918 márciusában hajtották végre, azonban a kísérletek folytatását a motor leégése miatt felfüggesztették.
A PKZ-2 helikopter a Zurovecz által tervezett PKZ-2 1918 júniusában már repült, de még személyzet nélkül.
A háromszög alakú szerkezetben a 100 LE-s Gnome motor 2 körbeforgó propellert hajtott meg.
A motort hamarosan lecserélték egy 120 LE-s Le Thone motorra és a kísérletet megismételték 1918 májusában.
Az 1400 kg-os szerkezet 30 percen keresztül lebegett 50 m-es magasságban, megdöntve ezzel minden addigi csúcsot. A forgószárnyak felett volt a megfigyelőkosár két személy és egy géppuska részére.
1918 augusztusában a gép 50 méter magasba emelkedett, de oldalhúzás következtében belengett, leesett és összetört.
Az első világháborút követően Asboth Oszkár folytatta a megkezdett munkát, és az AH tipusnévvel 1–4-ig sorszámmal jelölt járművek kísérleteibe fogott bele.
Több mint tízévnyi kísérletezés után elkészítette egy 120 lóerős helikoptert, ami kilenchengeres motorjával helyből, merőlegesen fel tudott emelkedni.
Először 1928. szeptember 9-én emelkedett magasba. A kísérlet remekül sikerült, és még 95 eredményes 30-50 m magasságot elérő repülést tudtak végrehajtani.

Hírdetés

Magyar Tudat Nemzeti Hírportál


Forrás:magyartudat.com
Tovább a cikkre »