A fertőzés megállította az uniós vándorcirkuszt

A fertőzés megállította az uniós vándorcirkuszt

A Magyar Nemzet pénteki számában arról ír, hogy a jövő héten nem ülésezik az EP Strasbourgban.

Csak a koronavírus-helyzet súlyosbodása esetén mondják le az uniós parlament jövő heti, strasbourgi ülését, ez tegnap meg is történt.

Meglehetősen vitatható döntést hozott csütörtökön az Európai Parlament (EP) elnökök értekezlete formációja (a frakcióvezetők és az EP-elnök – a szerk.), amikor zöld jelzést adott a jövő heti strasbourgi plenárisnak. Az EP-ben napok óta vita tárgyát képezi, hogy a koronavírusos helyzetben nem lenne-e észszerűbb Brüsszelben ülésezni – ahelyett, hogy több száz parlamenti alkalmazottat utaztatnak a belga fővárostól több mint négyszáz kilométerre fekvő Strasbourgba.

Egyes képviselők levélben is kérték az út lefújását David Sassoli elnöktől, ezt ő végül tegnap este meg is tette. Az uniós szerződések persze kimondják, hogy az EP hivatalos székhelye Strasbourg – itt évi tizenkét alkalommal, tehát havonta egyszer tartanak plenáris ülést. Bár ez jórészt a franciák uniós erőpozícióját szimbolizálja, a közelmúltban több alkalommal is támadás érte a Brüsszelnél egyébként jóval festőibb helyszínt.

Hírdetés

Legutóbb épp az uniós zöldmegállapodás vitáján került előtérbe a kérdés, hogy mi értelme az állandó utazgatásnak, ha Brüsszel épp a klímavédelem ügyében akar maradandót letenni az asztalra.

Az Európai Parlament egyébként a hét elején életbe léptetett rendkívüli intézkedéseket a koronavírus gyors terjedése miatt. A testület több mint száz, külső látogatókat is felvonultató konferenciát és találkozót mondott le – egyedül a klímaaktivista Greta Thunberg szakbizottsági jelenése kapott zöld jelzést. A brüsszeli (és strasbourgi) épületbe való belépéskor a sajtó munkatársai pedig aláírnak egy papírt, miszerint nincsenek kapcsolatban koronavírussal diagnosztizált beteggel és saját maguk sem fertőzöttek.

A földrajzi, nyelvi és kulturális különbségek nyomán régiókra, illetve közösségekre szabdalt, mindössze tizenegymilliós országban egyébként nem kevesebb, mint kilenc miniszter kezében van az egészségügy.

A legrosszabb helyzetben továbbra is Olaszország van, egy nap alatt 107-ről 148-ra ugrott a kór halálos áldozatainak száma. Mostanra a fertőzés az összes olaszországi tartományban megjelent, a kormány gyorssegélyt folyósított a kárenyhítés céljából. Nagy-Britanniában is meghalt az első ember, akinek halálát a vírusfertőzéshez kötik, egy állandó ápolásra szoruló, idős emberről van szó. A Palesztin Hatóság bejelentette, ott is megjelent a vírus, Betlehem városát le is zárták a külföldiek elől, és a további utasításig a Születés temploma is zárva marad.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »