A fejfájás szellemi és lelki okai

A fejfájás szellemi és lelki okai

Én még nem találkoztam olyan emberrel, akinek soha ne fájt volna a feje hosszabb-rövidebb ideig. Többnyire nem is a rövid ideig tartó, eseti fejfájásokkal, hanem az elhúzódó és többféle okra visszavezethető, krónikus fejfájásokkal gyűlik meg igazán az emberek baja. Lássuk, milyen rejtett okai lehetnek annak, ha kínzó fejfájás gyötör bennünket.

Az orvostudomány és a természetgyógyászat jól ismeri azt a tünetcsoportot, amit a beteg egyszerűen csak fejfájának hív. Ám egy szakember számára a fejfájás multifaktoriális probléma és sokszor nem lehet egy csapásra beazonosítani az okát.

Tipikus fejfájástípusok aszerint, hogy mi váltja ki:

allergiaalultápláltságalvásproblémákdaganatos betegségekemésztési zavarokéreredetű elváltozásokból fakadó fejfájás (ide tarozik például a migrén)fertőzés vagy gyulladás/lázfizikai sérülések, balesetekfrontérzékenységgerinc problémákizom eredetű (heveny vagy krónikus)látászavaroknehézfémeknyomelem hiánytúlzásba vitt szenvedélybetegségekvércukorszint-ingadozásvérnyomásproblémákvese- és mellékvese betegségek

Sokféle allopatikus, homeopatikus és természetes gyógymódja létezik az egyes fejfájástípusoknak. Ezúttal nem ebből az irányból fogom megközelíteni a problémát, hanem lelki és szellemi indokokat fogok feltérképezni.

Szinte mindenki sejti vagy tudja, hogy a legtöbbször a fejfájások hátterében lelki okok húzódnak meg. A depresszió, a pánikbetegség vagy például a stressz elég nyilvánvaló oki tényezőnek számít. De vajon komolyan vesszük-e ezeket a pszichoszomatikus folyamatokat, vagy csak akkor vagyunk hajlandóak foglalkozni velük, amikor már nagy a baj?

 

Az egyik legfontosabb ok az energiahiány vagy annak ellentettje, az energiatúltengés. Mindkettő jelenség torkolhat kínzó fejfájásba. Az energiahiány egyszerű energiapazarlás, mely az idegrendszer megtépázására vezethető vissza. Ez viszont gyakran a személyiségünk gyenge pontjaira utal. A kisebbrendűségből, az önbizalomhiányból, az önértékelési zavarokból olyan érzelmi állapotok születnek, melyek ismétlődően és rengeteg alkalommal, viszonylag hosszú ideig átélünk. Ez feszültséget okoz egyrészt az idegrendszerben és az izomzatban, ami mérhető, másrészt pusztítja az elme és a test közötti egyensúlyt biztosító energiákat.

A probléma nem a feszültség keletkezése, hanem olyan mennyiségi kérdés, amelyet az elme és a test, az idegrendszer és az aura már képtelen ellensúlyozni, így a diszharmónia tartóssá válik: kialakul az energetikai hiányállapot. Természetesen ez egy gondolkodásmódot és egy magatartásformát is tükröz: túlzottan visszafogott és sokszor visszahúzódó személyiségvonásokat eredményez. Az illető belül gyötri, marcangolja, stresszeli önmagát és közben önpusztítóvá válik, mert képtelen túllépni egy-egy hibáján.

Hírdetés

 

A másik az energiatúltengés a fejben és a fej körül. Ez voltaképpen az érzelmek elhanyagolásából indul ki, amikor mindent a fejünkkel, az intellektusunkkal akarunk megoldani és megélni. Sajnos, a mai világ túlintellektualizálódott, piedesztálra emeli az észt és az értelmet oly módon, hogy az érzelmi intelligenciát nem jutalmazza, inkább gyengésként tünteti fel. Az másodlagos kérdés, hogy férfitársadalmunkban az érzelmek mellőzése mögött éretlenség, félelem, szorongás, hibás szülői minták, gyerekkori traumák stb. állnak-e. A tény, hogy az érzelmi élet sivársága és alulértékelése a gondolatvilág uralmát vonja maga után.

Legalább ennyire fontos tényező itt az elfojtás, amikor a személyiség és a lelki világ azért torzul el, mert az ember nem engedi ki magából (mert úgy érzi, hogy nem engedheti ki) spontán az érzelmeit. Ilyesformán elfedi, elnyomja, elfojtja és sokszor meghamisítja az érzelemit.

Sokszor a szexuális energiák meg nem élése is fejfájást okozhat, ami tinédzserkortól kezdve jellemző.

Manapság komolyan kell vennünk a fantáziát és az álmokat is, melyeket éber tudatállapotban él meg az ember. Internetezés és általában véve a modernitás korszakában felerősödött a hajlamunk a tekintetben, hogy mindent egy virtuális térben oldjunk meg. Ez a teremtett valóság sokszor jobb híján az elménk. Itt éljük meg a párkapcsolatainkat, itt szórakozunk, játszunk, itt álmodozunk. Csakhogy az elme valósága bármennyire is szép, nem helyettesíti a megélést. Napjainkban túl sok energiát fordítunk a virtuális valóságokra, s hajlamosak vagyunk az emberi kapcsolataink megélései helyett elmenekülni, elvonulni a saját kis, zárt világunkba. Ott pedig önmagunk gerjesztette érzelmek által próbáljuk magunkat kielégíteni több-kevesebb sikerrel.

Tippek a fejfájások szellemi és lelki hátterének megszüntetéséhez:

őszinte önismeretérzelmek és a gondolatok egyensúlyba hozatalaelfojtások és gátlások feltérképezése, majd oldásaérzelmek megélése, átélése és átvilágítása: agresszió, szexualitás stb.társas kapcsolatok kialakítása és ápolásaemberi kommunikáció (nem gépi), közösségek, barátságok…párkapcsolat harmonizálása (gyermeknél a szülőkkel való kapcsolaté)emocionális intelligencia fejlesztésetúlzott akarás és törtetés optimalizálásastressz-mentesítő technikák tanulásaellazulás és rugalmasságrendszeres szellemi és lelki feltöltődés

Jogi nyilatkozat: Cikkeinknek és bejegyzéseinknek nem áll szándékában orvosi tanáccsal szolgálni, diagnózist felállítani vagy gyógymódot javasolni. Az itt kifejezésre juttatott nézetek nem feltétlenül tükrözik a hírközlő médium álláspontját.

Akit jobban érdekel a téma, mindenképpen javaslom, hogy olvasson utána és tudjon meg többet róla.

Alkalmazása mindig csak saját felelősségre ajánlott. Használatáról kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Nem árt, ha az orvos szakirányú természetgyógyász is!

 Boldog napot!

The post A fejfájás szellemi és lelki okai appeared first on Boldognapot.hu.


Forrás:boldognapot.hu
Tovább a cikkre »