A magas államadóssággal küzdő Olaszország egyelőre nem tudta megoldani gazdasága strukturális problémáit – nyilatkozta lapunknak Tanács-Mandák Fanni Olaszország-szakértő.
Számottevő kockázatot jelent a március 4-én esedékes olasz választás a 2018-as világgazdasági kilátások szempontjából – írták legfrissebb elemzésükben a Goldman Sachs szakértői. Ezt a lapunknak nyilatkozó Tanács-Mandák Fanni, a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője is indokoltnak látja, főleg az Európai Unióra szűkítve a kört. A 2013-as választás után a győztes párt két és fél hónapon keresztül nem tudott kormányt alakítani, és bár tavaly október végén elfogadták az új választási törvényt, a közvélemény-kutatások szerint egyik politikai erő sem rendelkezik 51 százalékos támogatottsággal. Ez pedig koalíciós kényszert idézhet majd elő – mondta az Olaszország-szakértő.
Az EU szempontjából a balközép és a jobbközép koalíció sem jelentene gyökeres változást, egyedül az euroszkeptikus Öt Csillag Mozgalom (M5S) győzelme lenne kedvezőtlen. Ez az a párt, amelynek most legnagyobb a támogatottsága, ám Tanács-Mandák szerint az M5S nem koalícióképes.
Az olasz jegybank szeptemberben 1,5 százalékra módosította 2018-as GDP-prognózisát a korábbi 1 százalékról. Bár az előrejelzést „néhányan talán túl optimistának látják, szerintem teljes mértékben megalapozott” – idézi Pier Carlo Padoan gazdasági minisztert a Reuters hírügynökség. A szakértő azonban vitatja az optimizmus megalapozottságát.
„Az olasz gazdaság már a 2008-as válság előtt is jelentős strukturális problémákkal küzdött, és ezek azóta sem oldódtak meg. A Matteo Renzi vezette kormánynak volt egy ambiciózus gazdaságélénkítő terve, de egyelőre nem igazán mérhetők a reformok pozitív hatásai: a gazdaság növekedési üteme az 1 százalékot sem éri el” – magyarázta Tanács-Mandák. A harmadik negyedévben 0,4 százalékos volt a GDP-bővülés negyedéves alapon, éves összevetésben 1,7 százalékos.
Az európai bankhatóság 2017-es stressztesztjén fennakadt öt olasz bank, a Monte dei Paschi, az Intesa Sanpaolo, az UniCredit, a Banco Popolare és az UBI Banca az elmúlt fél év során kellő támogatást kapott az Európai Központi Banktól és a kormányzattól ahhoz, hogy a helyzetük stabilizálódjon – vélekedik a szakértő, aki szerint a következő hónapokban akut válsághelyzet nem várható. „Ám a nem teljesítő hitelek, amelyek értéke 360 milliárd eurót tesz ki, még okozhatnak problémát.
A tradicionálisan megtakarításokkal rendelkező olasz társadalom felélte tartalékait, és elszegényedés figyelhető meg az országban” – mondta Tanács-Mandák Fanni. Ráadásul a római kormány 1,6 százalékra emelte a 2018-ra előirányzott költségvetési deficitet a korábbi 1,2 százalékról, amivel magára vonhatja Brüsszel haragját. A szakértő szerint mindez annak ellenére is szükséges lépés volt, hogy az ország GDP-arányos adóssága rendkívül magas, több mint 130 százalékos. Tudniillik ez az egyetlen eszköz, amelyet segítségül hívhat a kormány a bankszektor és a gazdaság strukturális problémái közepette.
Forrás:vg.hu
Tovább a cikkre »