„3000 méter tengerszint feletti magasságba is felkapaszkodunk, ugyanakkor -40°C-os hőmérsékletre is számítunk” Mészáros Richárd2024. 12. 31., k – 12:27
Lenka Poláčkovára, küldetése során, hogy teljesítse a Hét Hegycsúcs-kihívást (Koruna Zeme), most az Antarktiszon található Vinson Massif vár. Ahogy a Kilimandzsáró megmászásakor is tette, most is egy hegyet a világból összekötött egy szlovákiai heggyel. A hófödte Sztolica-hegycsúcsot mászta meg más lelkes hegymászókkal együtt, és előtte még újra ajándékozott. A támogatási alapon keresztül 3000 eurós támogatást adományozott Jakub Sakalnak.
Átkelés a grönlandi gleccseren
A síalpinista, utazó és multisportoló egy nem mindennapi expedíciót álmodott meg társával, František Kasaničcsal. Ők lesznek az első szlovákok, akik külső támogatás nélkül próbálják meg átszelni a grönlandi gleccsert. Mintegy 600 kilométert terveznek gyalogolni a csípős hidegben. Lenka Poláčková révén az expedíciót a Sport Jövőjéért Alapítvány támogatja.
„Lenka Poláčkovát nagyon pozitívan érzékelem. Nem azért, mert úgy döntött, hogy támogat engem és a társamat, de természetesen nagyra értékeljük ezt a támogatást. Lenyűgöző teljesítményeinek köszönhetően, rövid idő alatt sikerült neki komoly hírnevet szereznie közösségünkben. Ő egy olyan ember, aki képviseli hazánkat, és ráadásul sok embert motivál. Bevallom, irigylem őt az Antarktiszért, mert ez egy olyan terület, amely már régóta vonz. Másrészt azt kívánom neki és férjének, hogy minden nehézség nélkül átvészeljék az expedíciót”
– mondta Jakub Sakala.
A támogatásból az expedíció két tagja az expedícióhoz szükséges technikai felszerelését bővíti majd.
Nehéz terep és fagy
Természetesen az expedíció egyéb részleteire is kíváncsiak voltunk, így a síalpinista megosztotta őket velünk:
„Jogilag legkorábban április 16-án léphetünk a grönlandi gleccserre. Ezután sietnünk kell, mert május végén a jég olvadni kezd és folyórendszert alakít ki. Nem lesz könnyű dolgunk. Kihívást jelentő terepviszonyokra számítunk, 3000 méter tengerszint feletti magasságba is felkapaszkodunk, ugyanakkor -40°C-os hőmérsékletre is számítunk. A helyzetet súlyosbítja, hogy nehéz szánokat viszünk magunkkal. Hasonló fagyos hőmérsékletet próbáltunk a Bajkál-tónál, ahol a hőmérséklet éjszaka meghaladta a -35°C-ot”.
Az említett tó volt az első expedíciója a sportban egyesülő kalandorpárosnak.
A Bajkál-tó átkelését a háború akadályozta meg
Hasonlóan érdekes az a történet, hogy hogyan jött létre az álom a grönlandi gleccseren való átkelésről.
„Az ötlet elég régen pattant ki a fejemből. Talán 2016-ban, amikor a feleségemmel Patagóniában a kontinentális gleccser részleges átkelésén vettünk részt. A barátságtalan környezet megragadta a figyelmemet, így a Bajkál-tónál kötöttem ki. Elég jól megközelíthető, de csak félve merészkedtem oda. Szükségem volt egy társra, és bár személyesen ismertem Kasaničot, addig nem voltak közös tevékenységeink. Tudtam bokszolóként elért sikereiről és ultrakerékpárosként szerzett tapasztalatairól. Tudtam, hogy bírja a többnapos terhelést, ráadásul emberileg is jól kijöttünk egymással”
– mondta Jakub Sakala.
Az említett Bajkál-tó átkelés az ukrajnai orosz invázió miatt, idő előtt, félúton megszakadt. A háború még mindig tart, így tulajdonképpen „kényszerből” egy még kalandosabb expedíciót választottak.
Jelentkezz te is az alapítványnál!
„Ha Önnek is van egy sportos álma, itt az ideje, hogy készítsen egy videót, és regisztrálja a Sport Jövőjéért Alapítványnál”
– biztatott Lenka Poláčková, miközben átadta a 3000 eurós csekket. És igaza van. A Sport Jövőjéért Alapítvány Önt is támogathatja. Küldje el videóját a www.nikefondsportu.sk weboldalon keresztül.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »