2024 botrányai a sportban

2024 botrányai a sportban

2024 botrányai a sportban Orosky Tamás2024. 12. 29., v – 15:32

Az oroszok pártolásától kezdve, „bohóckodáson” és molesztáláson át az olimpiai ügyekig sok-sok olyan eset volt a sport világában, amely nem elsősorban a sportról szól.

Hudáček 2 napos szerződése

A hokikapus Július Hudáček január elején aláírt a cseh Kladnóhoz, de nem titkolta, számára a KHL-be való visszatérés a prioritás. Az orosz központú bajnokságban való szereplés sokak számára egyet jelent az oroszok ukrajnai agressziójának közvetett támogatásával; amikor pedig az egyik kladnói fanklub bojkottot hirdetett, két nap után felbontották Hudáček szerződését.

A Slavia nem állt ki a Slovan ellen

Oroszország háborúja számtalan más téren is befolyásolta a sportéletet: a katari edzőtáborban készülő Slovan januárban megmérkőzött a Dinamo Moszkvával is. Miután ez megtörtént, a prágai Slavia beváltotta fenyegetését, és lemondta a pozsonyiak ellen tervezett felkészülési meccset, amely pedig a ligarajt előtti főpróbájuk is lett volna.

Profik helyett ifikkel

A kassai Young Angels női kosárlabdacsapata az előző idény közben – elsősorban anyagi okok miatt – szélnek eresztette profi játékosait, és ifikkel folytatta az extraligát. Az alapszakasz utolsó meccsére inkább nem álltak ki, hogy mindenképp az alsóházba kerüljenek, mivel annak programja összeegyeztethető volt a korosztályos bajnokságéval.

Kiutasították a légiósokat

Handlován hatalmas bakit követett el az élvonalbeli férfi-kosárlabdaklub vezetése az előző szezonban: nem intézték el időben négy légiósuk vízumainak meghosszabbítását, ezért kiutasították őket az országból. A csapat kulcsjátékosai rendőri kísérettel hagyták el Szlovákiát, az egyesületnek pedig egyik napról a másikra új külföldiek után kellett néznie.

Csipes molesztálhatta Kozákot

A hatszoros olimpia bajnok kajakos, Kozák Danuta májusban közösségi oldalán vádolta meg (verbális) molesztálással Csipes Ferenc edzőt, aki „erősen befolyásolt állapotban” sértegette őt, miközben a sportoló a gyúrópadon feküdt. Csipes nevében a klubja kért elnézést, ezután a szövetség megszüntette a felfüggesztését, amit Kozák is elfogadott.

Aranylabda a Real nélkül

Nem utaztak el a párizsi díjátadóra a Real Madrid képviselői, miután még az Aranylabda-gála előtti napon a fülükbe jutott a hír, hogy az ankétot nem az ő játékosuk, Vinícius, hanem a Barcelona focistája, Rodri nyerte. Florentino Pérez klubelnök annak ellenére döntött így, hogy a klub összesen 11 jelölést kapott a különböző kategóriákban. 

Bohócozás után feljutás

A májusi divízió I/A-s jégkorong-vb-n a románoktól elszenvedett vereség után Galló Vilmos élő tévéadásban nevezte bohócnak Don MacAdam szövetségi kapitányt. A Linköping légiósa másnap közösségi oldalán kért elnézést a kanadai szakembertől, a magyar válogatott pedig kiharcolta a feljutást. A csapatot idén már Majoross Gergely fogja dirigálni az elit-vb-n.

Doppingoló világelső

A férfiteniszezők világranglistáját vezető Jannick Sinnernek márciusban két doppingtesztje is pozitív eredménnyel zárult. Az olasz játékos azzal védekezett, az anabolikus szteroidok közé tartozó clostebol úgy került a szervezetébe, hogy masszőre kezén maradt a sprayből, amit korábban másnál használt. Sinnert (egyelőre) nem tiltották el. 

Másfél perc játék nélkül

Komoly belharc dúl(t) a mosonmagyaróvári női kézilabdaklub vezetőségében, amit a játékosok is lereagáltak: a novemberi, Debrecen elleni bajnokin tiltakozásul nem voltak hajlandóak játszani az első másfél percben, összekapaszkodva álltak a kezdőkörben, és két gólt is beengedtek a vendégeknek (a DVSC végül épp két góllal nyerte meg a találkozót). 

Utolsó vacsora Párizsban

A nyári olimpia megnyitóünnepsége hatalmas hullámokat vetett: hiába volt sporttörténeti újítás a csapatok hajókon történő „bevonulása” a Szajnán, a polémia elsősorban azt a jelenetet érintette, amelyben transzneműek részvételével idézték meg Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című festményét. A szervezőbizottság végül elnézést kért azoktól, akiket ez felháborított.

A koszos Szajna

Párizs folyója nem csak a megnyitó miatt volt téma: a promociós, „miniszteri úszások” ellenére még a játékok előtt közvetlenül is versenyzésre alkalmatlannak tűnt a nagy szennyezettsége miatt. Végül kisebb halasztásokkal, de lebonyolították benne a triatlonosok és nyílt vízi úszók számait is, ám nem kevés olimpikon kötött ki kórházban a „mártózás” után. 

Az olasz pólósok tiltakozása

A férfi olimpiai vízilabdatorna magyar–olasz negyeddöntője után utóbbiak a(z elismerten) hibás bírói döntés miatt a spanyolok elleni helyosztón tiltakozásul előbb a zsűriasztalnak háttal állva hallgatták a himnuszt, majd az első négy percben eggyel kevesebb pólóssal felállva csak egymás között passzolgattak, és nem dobtak kapura.

Nő vagy férfi?

Az algériai Imane Helif nyerte a női ökölvívók 60 kg-os súlycsoportját a párizsi olimpián. A nőként született 25 éves sportoló szervezetében egy korábbi vizsgálaton X és Y kromoszómát is kimutattak, ami csak a férfiakra jellemző, ezért a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség nem engedte a vb-n indulni. Az olimpiai tornát azonban a NOB szervezte, így ott lehetett Párizsban a Hámori Lucát is legyőző bokszoló.

Négyórás focimeccs

Az olimpiai focitorna Argentína–Marokkó nyitómeccsének 15 perces ráadása legvégén, egy több kipattanóval járó kavarodás után egyenlítettek a dél-amerikaiak (2:2). Néhány dühös marokkói drukker berohant a pályára, ezért a csapatok az öltözőbe vonultak. Bő másfél óra múlva derült ki, a bíró nem lefújta, csak felfüggesztette a meccset, ráadásul a VAR les miatt törölte az egyenlítő gólt. A lejátszott, maradék két percben nem változott a 2:1-es eredmény. 

Óvás-maraton tornában

Nyomon követni is nehéz, ami a női talajtornászok száma kapcsán történt Párizsban: az amerikai Chiles óvott, mert rossz pontszámot számoltak be neki, így bronzérmes lett. Az így 4. helyre csúszó román Barbosu ezt sikertelenül megóvta az időlimit túllépésére hivatkozva, de a CAS már neki adott igazat, így övé lett a bronz. Chiles a svájci szövetségi bírósághoz fordult, hogy semmisítse meg a CAS döntését.

Fotók: TASR, TASR/AP, MTI, Magyar Kajak-Kenu Szövetség, FC Dynamo Moscow, X/The Olympic Games

Kapcsolódó cikkünk

Sajnos 2024-ben is remek sportolóktól búcsúztunk idő előtt, sokuk halála pedig máig érthetetlen…

Az esztergomi ralibaleset

A márciusi Esztergom–Nyerges Rally-n egy Škoda Fabia R5 típusú autó a nézők közé csapódott – négyen a helyszínen, majd egy kislány a kórházban halt bele súlyos sérüléseibe. A balesetnek emellett több tucat sérültje volt. A sportági szövetség elnöke szerint a nézők tiltott helyen álltak, a baleset előtt figyelmeztetésben is részesültek.

Simsik Cynthia (1992)

A Komárom és a DVSC korábbi kézilabdázóját egy zsákba csavarva, holtan találták meg egy nagymegyeri családi házban. A párkányi születésű sportoló halálügyében a furán viselkedő élettársra terelődött a gyanú, aki előzetes letartóztatásba került. A férfi jelenleg szabadlábon van, de gyilkossággal gyanúsítják.

A dunaszerdahelyi Bögi Sándor egy nemzetközi szinten is ismert ultrafutó volt, aki számtalan alkalommal teljesített maratoninál hosszabb távokat, többek között háromszor ért célba a 246 kilométeres Spartathlonon. Nevéhez több tucat korosztályos országos csúcs köthető, egy időben korosztályának világranglistáját is vezette.

Bögi Sándor (1952) Mário Zagallo (1931)

A brazil legenda volt az első a futballtörténelemben, aki játékosként (1958, 1962) és szövetségi kapitányként (1970) is világbajnok lett. 1994-ben negyedszer is elnyerte a trófeát, amikor asszisztensként dolgozott. Klubszinten a Flamengóval és a Botafogóval forrt össze a neve. Világszerte kedvelték humoros személyisége miatt.

Franz Beckenbauer (1945)

A Császárt sokan minden idők legjobb német labdarúgójának tartják. Beckenbauer játékosként (1974) és szövetségi kapitányként (1990) is világbajnok lett hazája válogatottjával. Kétszeres aranylabdás (1974, 1976), a Bayernnel háromszor nyert BEK-et. Úgy tartják róla, forradalmasította a söprögető posztot.

Salvatore Schillaci (1964)

Az 1990-es labdarúgó-világbajnokság legjobbja és gólkirálya 59 éves korában hunyt el. A Toto becenevű, 16-szoros olasz válogatott futballista évek óta rákkal küzdött, és egy palermói kórházban halt meg. Az excsatár a hazai rendezésű vb-n hatszor talált a kapuba, és együttesével bronzérmet nyert.

A mindössze 17 éves lány a Szlovákiai Magyar Gimnáziumok Országos Bajnokságának focitornáján, mérkőzés közben lett rosszul. Akkor még újraélesztették, de néhány nappal később elhunyt. A komáromi KFC visszavonultatta egykori játékosa 11-es mezét, míg a II. ligát megnyerő férficsapat az ő emlékének ajánlotta a sikerét.

Petrók Lilla (2006) Sven-Göran Eriksson (1948)

Az angol labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya hosszan tartó súlyos betegség után hunyt el augusztusban. A svéd szakember volt az angol nemzeti csapat első külföldi edzője. Klubszinten a Göteborgot svéd, a Benficát portugál, a Laziót pedig olasz bajnoki címhez segítette, valamint egy UEFA-kupa és két Olasz Kupa-győzelemmel is büszkélkedhet.

George Baldock (1993)

Októberben saját athéni házának medencéjében találtak rá a 12-szeres görög válogatott labdarúgó holttestére. A 31 éves védő, akinek halálát a boncolás eredménye alapján fulladás okozta, nyáron igazolt a Panathinaikoszhoz a Premier League-ben szereplő Sheffield Unitedtól, ezt megelőzően több angol csapatban és egy rövid ideig Izlandon is játszott.

Tragikus közúti baleset rázta meg a DAC-szurkolókat október végén. Csilizradvány határában betonfalnak ütközött egy személyautó, amelyet a sárga-kékek legendás bemondója vezetett. A lemezlovasként is tevékenykedő, 66 éves férfi a helyszínen életét vesztette. Érthető módon a nem sokkal később megjelent DAC Filmet Bíró Tomi emlékének ajánlották a szerdahelyiek.

Bíró Tomi (1958) Kelvin Kiptum (1990)

A maraton akkori világcsúcstartója februárban, egy autóbalesetben hunyt el edzőjével, Gervais Hakizimanával együtt, miután járművük lesodródott az útról és egy fának csapódott. A kenyai volt az első ember, aki 2 óra 1 perc alatt futotta le a 42 km-s távot. Négy hónappal halála előtt 2:00:35-ös, óriási világcsúcsot ért el, és a kétórás határ legyőzésére készült.

Rebecca Cheptegei (1991)

A testének 75 százalékán égési sérüléseket szenvedett ugandai maratonfutó, Rebecca Cheptegei négy nappal azután hunyt el, hogy a barátja, Dickson Ndiema benzinnel leöntötte és felgyújtotta őt. A párizsi olimpián 44. helyen végző, Kenyában élő sportolót egy elfajuló telekvita miatt támadták meg.

Az amerikai jégkorongozó az NHL-ben szereplő Columbus kiválósága volt. A csatár augusztusban öccsével együtt New Jerseyben biciklizett, amikor egy részeg, még a vezetés közben is italozó sofőr halálra gázolta őket egy terepjáróval. Gaudreau 763 NHL-meccsen 243 gólt és 500 asszisztot jegyzett.

Johnny Gaudreau (1993) Hammerl László (1942)

A Nemzet Sportolójává még a létrehozáskor, 2004-ben megválasztott sportlövő az 1964-es tokiói olimpián győzött a férfi puskások 60 lövéses fekvő versenyében, de bronzérmet is nyert. Négy évvel később ezüstérmet szerzett az ötkarikás játékokon, de volt vb- és Eb-bronzérme is. Pályafutása befejeztével 26 évig volt a magyar válogatott szövetségi kapitánya.

Ondrej Húserka (1990)

A 34 éves szlovák hegymászó és társa, Marek Holeček kettőse új útvonalat mászott a nepáli Langtang Lirung keleti falán. Bár megmászták a 7234 méteres csúcsot, az ereszkedés közben Húserka életét vesztette. Az alpinista a visszaúton egy jéghasadékba esett és bár társa rátalált, már nem tudott segíteni a súlyos gerincsérülést szenvedett mászón.

Összeállította: Lencsés Zoltán, Elek Zoltán

Kapcsolódó cikkünk

A sportévet összefoglaló első cikkünkben 2024 hősei közé a párizsi bajnokok, a KFC-s focisták és a női kézisek is odafértek.

Gulyás Michelle

A rosszul sikerült világbajnoksága után az is kérdéses volt, hogy ott lehet-e Párizsban, de végül a Magyar Öttusaszövetség, Balogh Gábor elnökkel az élen bizalmat szavazott neki, és milyen jól tette. Az olimpián remekül versenyző immár 24 éves Gulyás aranyérmes lett. Azóta pedig nem telik el hét, hogy ne látnánk mosolyát egy-egy díjátadón vagy interjúban.

Armand Duplantis

Napjaink atlétikai csillagai közül a svéd rúdugró ragyog a legfényesebben. Az olimpia aranyérem mellett nyert idén Eb-t és fedett pályás vb-t is a számos Gyémánt Liga-siker mellett. Az pedig nála már szinte természetes, hogy áprilisban Kínában, augusztus elején éppen Párizsban, majd a hónap végén Lengyelországban döntötte meg saját világcsúcsát az atlétika svéd csillaga.

Kós Hubert

Azt mindenki tudta, hogy a tavaly világbajnoki címet nyert úszó kemény edzéseket végez Bob Bowman irányítása alatt, de a remény mellé, hogy olimpiát nyerhet, a júniusi Eb-arany hozta meg a szükséges pluszt. Párizsban végül remekül hajrázva győzött 200 háton, majd néhány hónap alatt újra összekapta magát a budapesti rövid pályás vb-re, ahol kis híján világcsúcsot úszva nyert a Duna Arénában.

Milák Kristóf

Amíg meg nem nyerte a 100 m pillangóúszás döntőjét, sokan mondták, hogy ilyen hozzáállással senki nem lehet olimpiai bajnok. A kritikusok úgy vélték, ezt bizonyítja, hogy a 200-as fináléban „csak” második lett. Milák azonban csattanós választ adott, hiszen Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás után ő lett a harmadik magyar úszó, aki két különböző olimpián nyert aranyat.

Kós és Milák Szlovák női teniszválogatott

Matej Lipták szövetségi kapitány irányításával Rebecca Šramková, Anna Karolína Schmiedlová, Viktória Hrunčáková, Renáta Jamrichová és Tereza Mihalíková több végső győzelemre is esélyes csapatot búcsúztatva jutott a Billie Jean King-kupa döntőjébe. Ott ugyan nem sikerült bravúrt bemutaniuk az olaszok ellen, de így is óriási sikert értek el.

Rasovszky Kristóf

Az olimpia előtt talán kissé meghúzta magát, és a nyílt vízi úszóknál inkább Betlehem Dávidról szóltak a hírek. Aztán Párizsban, borzasztó körülmények között megnyerte a 10 kilométeres távot, amelyen három évvel korábban Tokióban még ezüstérmes volt. Rasovszkyt nem zavarta a Szajna nem túl jó minőségű vize, a befutó után pedig együtt örült a 3. helyen beérő Betlehemmel.

Rasovszky Bayer Leverkusen

A gyógyszergyáriak előző szezonját az sem ronthatta el, hogy az EL-döntőben kikaptak. Amit viszont a bajnokságban véghez vittek, egyszerűen zseniális. Xabi Alonso csapata veretlenül, 28 győzelemmel és 6 döntetlennel, 17 pont előnnyel nyerte meg a Bundesligát. Ha pedig nem lenne elég, hogy 11 év után letaszították a Bayernt a trónról, megnyerték a Német Kupát is.

Magyar férfipárbajtőr-válogatott

A Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid összetételű csapat az addigi címvédő, a friss egyéni aranyérmessel felálló japánokat győzte le a párizsi olimpia döntőjében. Az utolsó asszónak még három tus előnnyel vágtak neki, ám végül szoros csatában egy örökre emlékezetes aranytussal nyerve tették feledhetetlenné győzelmüket és 1972 után újra csúcsra értek.

A párbajtőrözők Matej Beňuš

A vízi szlalomozó szerezte a szlovák küldöttség első, és mint később kiderült, utolsó érmét Párizsban. A C1-ben versenyző kenus a selejtezős futamban még hibázott, de így is befért a legjobb 12-es döntőbe, ahol már jóval koncentráltabban versenyzett és csak ketten előzték meg. A 2016-ban már ezüstérmet nyerő Beňuš idei bronza a sportág 16. szlovák ötkarikás medálja.

KFC

A komáromi labdarúgás történetéből már sosem törlik ki a 2024-es évet. A csapat mondhatni hazai pálya nélkül, Vágsellyén szerepelve nyerte meg a II. ligát és jutott fel az élvonalba. Radványi Miklós csapata ráadásul a történelmi siker után az élvonalban sem lett pofozógép, hiszen a 10. helyen telelnek. Az örömöt csak a megépülő stadion fokozhatta volna. Majd jövőre.

A DAC tavasza

A borzalmas őszi szereplés után hajlamosak vagyunk elfelejteni a sárga-kékek tavaszi menetelését. A felsőházi rájátszásban remeklő szerdahelyieknél az év elején az sem volt biztos, hogy ott lesznek a legjobb hatban, de végül ezüst-érmesként zártak. Ha a csapatok nulláról indultak volna a felsőházban, a DAC bajnok lett volna, de így is sorozatban hetedszer kijutott az európai porondra.

KFC és DAC Spanyol fociválogatott

Az idei labdarúgó-Európa-bajnokság előtt kevesen emlegették a spanyolokat a végső győzelemre esélyesek között. Az utánpótlás-válogatottaknál korábban a játékosok nagy részével dolgozó Luis de la Fuente azonban aranyra vezette csapatát. A szlovákok szintén hősökké válhattak volna az angolok elleni nyolcaddöntőben, de Bellingham és Kane megfúrták Schranzék álmát.

Magyar női kéziválogatott

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány válogatási elveit a mai napig sokan nem értik, de az eredmények őt igazolják. A válogatott előbb a debreceni olimpiai selejtezőn csoportelsőként jutott ki Párizsba, ahol kis híján csodát tett, de végül hatodikként zárt. Ez után újult erővel vágtak neki az Eb-nek, ahol Debrecenen át eljutottak Bécsbe és egy csodás bronzéremmel utaztak haza.

Győri Audi ETO KC

A győriek idén tizedik Bajnokok Ligája-döntőjükben hatodszor értek fel Európa csúcsára. A korábbi ETO-hegemóniát a norvég Vipers Kristiansand törte meg, a zöld-fehérek pedig négy sikertelen év után idén visszaültek Európa trónjára. Győri-Lukács Viktóriáék magabiztosan győzték le a Bietigheim csapatát a fináléban.

A magyar kézis lányok Márton Viviana

2024. augusztus 9. előtt kis túlzással a magyar sportszerető közvélemény nem tudta, hogy ki az a Márton Viviana, de a legtöbbeknek még arról sem volt sejtése, hogy tekvandóban van magyar olimpiai résztvevő. Ezt követően viszont minden megváltozott a magyar és kanári-szigeteki zászlóval aranyat ünneplő sportoló életében, aki esélyt sem adott ellenfeleinek Párizsban.

Kapcsolódó cikkünk

A budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szombat délelőttjén véget ért az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka pályafutása. A magyar szurkolók egyik kedvence egy előfutambéli úszással és egy 16. hellyel búcsúzott a versenysporttól.

A magyar úszó a szemünk előtt nőtt fel, hiszen már a 2008-as pekingi olimpián megismerhettük a nevét. Akkor a magyar csapat legfiatalabbjaként, 15 évesen és 111 naposan utazhatott az ötkarikás játékokra. Igazán azonban akkor vált ismertté a neve, amikor az első ifjúsági olimpián, 2010-ben megszerezte Magyarország első aranyérmét 200 méter pillangón, amelyet még egy első és egy második hely követett. 

Eredményeinek felsorolására aligha lenne elég helyünk, de a kezdeteknél a 2012-es debreceni nagy medencés Eb-t még kiemelnénk, ahol szülővárosában lett aranyérmes 800 méteres gyorsúszásban.

A törékeny testalkatú lánytól senki nem várta, hogy a sprintszámokban villogjon, de sokan azt sem gondolták, hogy a hosszabb távokon sikeres lehet. Volt azonban egy edző, aki óvodás korában kiszúrta a tehetségét és felajánlotta szüleinek, hogy foglalkozna vele. 

„Mostani agyammal sem könnyű megmondani, mit látott bennem, de szerencsére nem csalta meg a szeme. 

Gyorsan kiderült a tehetségem, de az is, hogy nekem nem lesznek hatalmas izmaim, pillanatnyilag sem súlyzózom, mert nagy muszklikkal könnyű lenne besavasodni is” – nyilatkozta a már említett Eb-arany után, majd valahogy úgy fogalmazott, hogy a hal sincs kigyúrva, mégis gyors. Ez pedig rá is igaz volt.

Az eredményei mellett elsősorban természete és mosolygós nyilatkozatai miatt vált azonnal a szurkolók kedvencévé. A bájos kislány mindig őszintén nyilatkozott a kamerák és a mikrofonok előtt, majd az évek múlásával érett nőként is ezt tette, a gyermeki mosolyt mindig megtartva. Ugyan gyakran pityergett is, de ezek leginkább örömkönnyek voltak. „Csak két tizedre volt az ezüst, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel, nem zavar. Amiért jöttem, azt hazaviszem és ez annyira fantasztikus érzés” – mondta az M4 Sport kamerái előtt az olimpiai bronz megnyerése után 2016-ban.

A riói ötkarikás játékokig persze szerzett megannyi Eb-érmet és világbajnoki bronzot is, de ezt követően a gyorsúszást felváltotta az a pillangó, amelyben ifjúsági korában is a legjobbak közé tartozott. 

Ez újra visszahozta a kissé megkopni látszó lelkesedését, saját elmondása szerint is újra megtalálta az örömet az edzésekben is, és így természetesen a versenyzést is jobban élvezte.

Ezt a a 2019-es kvangdzsui vb is igazolta. Már ha a megelőző évben szerzett Eb-arany nem lett volna elég. Kapás Dél-Koreában lett világbajnok. Akkor is mosolygósan, de nem teljesen elégedetten nyilatkozott. „Nem tudom elhinni. Örülök az időnek, de még mindig azt érzem, hogy ennél jobb tudok lenni. Örülök, hogy nyertem, hiszen ez egy verseny volt és ez volt a lényeg, de jövőre még jobb leszek” – nyilatkozta akkor, de a következő két év utólag nézve a nehézségekről szólt.

2020 nyarán egy autoimmun pajzsmirigybetegség miatt nem tudta hozni a kiemelkedő eredményeket, de úgy tűnt, neki éppen ezért segíthet, hogy elhalasztották az olimpiát. Egy évvel később Tokióba az olimpiai aranyérem megszerzésének reményével utazott ki és nem is úszott rosszul. A 200 méteres pillangóúszás döntője előtt nem sokkal viszont pánikroham tört rá. Ennek oka, hogy nem sokkal korábban elhunyt a húga, ő pedig a felkészülés miatt nem tudta ezt ennyi idő alatt megfelelően feldolgozni. Ezt követően az sem volt biztos, hogy el tud indulni a döntőben, de végül vízbe ugrott és negyedik lett. A nagy siker tehát elmaradt, de a 2022-es házassága óta már Telegdy-Kapás Boglárkaként versenyző úszó ezt követően sem adta fel, nyert még idén Eb-bronzérmet és kemény küzdelmek árán kijutott a párizsi olimpiára is. Ez volt számára az ötödik.

A 2024-es évről mindenki tudta, hogy ez lesz számára az utolsó. Az év folyamán szinte minden versenye egy állomás volt a visszavonulás felé, és ahogy tőle megszokhattunk, ezek általában pityergéssel zárultak. Ez nem volt másként szombat délelőtt sem, hiszen a medencéből kilépve többen virágcsokorral köszöntötték. „Nagyon örülök, hogy itthon történt meg az utolsó úszás és ilyen kedvesen búcsúztattak. Nagyon jó érzés volt” – zárta pályafutását Kapás Boglárka, aki a következő hetekben, hónapokban pihenni szeretne, de az uszodától nem távolodik majd el. Férje, Telegdy Ádám továbbra is versenyez, így őt biztosan elkíséri majd a medencetérbe, de jó esély van arra is, hogy a jövőben gyermekeket tanít majd úszni.

Kapástól rengetegen köszöntek el, például az egyik legnagyobb tehetségnek tartott, még mindig csak 16 éves, de már Európa-bajnok és olimpikon Jackl Vivien is példaképének nevezte. Az immár csak egykori vetélytárs Késely Ajna pedig közösségi oldalán írt néhány sort, amely méltó lezárása lehet cikkünknek is. 

„Sosem voltunk barátnők, de méltó ellenfelek, olykor pedig bajtársias társak voltunk egymásnak… 

Mindig példakép volt az úszásod mellett a mosolyod… igyekszem példát venni tőled! 

Kívánok olyan boldogságos pillanatokat ezután is, mint amit az úszás adott Neked!”

Kapcsolódó cikkünk Budapest |

Milyen volt a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szűk egy hete a Duna Arénában? Egyszóval: csúcs!

Hogy maradjunk a szó szerinti rekordoknál, rögtön az első döntős szám világcsúcsot hozott – 400 méter gyors után a kanadai Summer McIntosh vehette át a szimbolikus kis táblát a 25 ezer dolláros összegről –, a vasárnapi záráskor pedig az orosz 4×100-as férfi vegyesváltó foglalta keretbe a vb hat napját egy újabb rekorddal.

Kerek 30 világcsúcs, amiből az amerikai Gretchen Walsh egymaga kilencet (!!) tudhat magáénak, egy tizedik, váltóban elérttel kiegészítve. 

Ezúttal nem maradt puszta közhely a „valaha volt leg….” kezdetű méltatás, magától értedődő, hogy az előbbi két szám nem kis sporttörténeti elsőséget jelentett Budapestnek.

S akkor még nem is szóltunk a lényegről, a magyar úszókról. 

Kós Hubert vállalta a részvétel jelentette kockázatot – mert akárhonnan is nézzük, olimpiai bajnokként csakis egy vb-címmel kerülhette el, hogy ráaggassák a „sikertelen” jelzőt a Duna arénás szereplésére. Mert hiába, hogy a 25 méteres medence egy egészen más műfaj, a közvélemény ilyen nüanszokra nem ad. A magyar válogatott legnagyobb csillagaként pedig még egy újabb nagy adag nyomás nehezült rá. De hogy mennyire felkészült minderre mentálisan a mindössze 21 éves sportoló, arról nagyon árulkodóak voltak a 100 háton elért ezüstje utáni első mondatai. A mix zónában egy kiegyensúlyozott, saját magát is maximálisan reálisan látó úszó nyilatkozott az újságíróknak. Nem ugrándozott az örömtől, hogy a kevésbé erős számában is rögtön második hellyel nyitott, nem volt búskomor, hogy három századdal maradt le az aranyról. Pont annyira volt mosolygós és laza, amennyire egy (úszói mércével mérve kisebb) világverseny dobogós helye után lehet/illik, és pont annyira volt céltudatos és koncentrált, amennyire egy fő feladatára még csak készülő sportembertől várjuk. 

Sem bagatellizálni, sem túlbecsülni nem akarta az első érmét, és az aranyat sem mindent elsöprő magabiztossággal célozta meg, mert – ahogy majd´ minden nyilatkozatában visszatért hozzá – ezen a világbajnokságon az volt a lényeg, hogy kiélvezze a magyar közönség szeretetét.

Mert még ha egy-egy hétköznapon nem is telt meg csordultig a Duna Aréna, valószerűtlenül nagy ujjongás kísérte minden piros–fehér–zöld zászlócska megjelenését a kivetítőn. Ami azt jelentette, hogy a 34 hazai úszó közül valaki épp bizonyítani készül. 

Például azt, hogy a magyar úszósport újra és újra meg tud újulni. Előbukkant a „semmiből” (pontosabban Amerikából) egy Sárkány Zalán, aki meg se állt az aranyig 800 m gyorson; főnixmadárként éledt újra hamvaiból Szabó Szebasztián és szerzett egy éremmel főlérő 4. helyet 50 m pillangón. 

A 4×200-as női gyorsváltó (Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra, Ábrahám Minna) talán még náluk is nagyobb tettet hajtott végre azzal, hogy az amerikaiak mögött legyőzte a „maradék világot” – aminek még csak a közelében sem járt sosem magyar négyes, pedig egy bizonyos Hosszú Katinka is ott volt a névsorban éveken keresztül.

Egyszóval: ha nem is volt hibátlan diadalmenet a rövid pályás vb (az olimpiai negyedik Németh Nándor például nem jutott tovább az előfutamból sem 100 m mellen), a magyar úszósport él és virul: a hétfőn bejelentett Év sportolója-ankét férfi tízes listáján például öt úszót találunk.

Mit is mondhatnánk erre? Alig várjuk a 2027-es, újabb pesti vizes-vb-t, Kóst, Sárkányt, Milákot, Rasovszkyt és a többieket.

Kapcsolódó cikkünk

Kós Hubert aranyérmet nyert 200 méter háton a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.

A táv olimpiai bajnoka a délelőtti előfutamban 1:48.02 perces országos csúccsal volt a legjobb, közel két és fél másodperccel ért el jobb időt, mint az akkor második francia Mewen Tomac, így toronymagas favoritként várta a rajtot este a telt házas Duna Arénában.

A 21 éves magyar klasszis a fináléban az indítás előtt a közönség biztatását kérte, majd az első 50 után már több mint fél másodperc volt az előnye. A 2-es pályán úszó olasz Lorenzo Mora próbálta egyedüliként tartani vele a lépést, de az utolsó 50-nél látszott, hogy neki sincs esélye. Kós végül a világcsúcstól mindössze két századdal elmaradva, 1:45.65 perces Európa-rekorddal diadalmaskodott, az orosz Arkagyij Vjacsanyin 2009-es 1:46.11-es kontinenscsúcsát javította meg.

Az ebben a számban a párizsi játékokon aranyérmes Kós – aki korábban 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és a szombaton aranyérmes Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövid pályás világbajnoka.

„Nincs ilyen sokszor az ember életében, hogy több ezer magyar előtt úszhat és sétálhat. Ezt a medencében is éreztem. Jó volt, hogy a többiek nem tudtak velem jönni, a saját versenyemet úszhattam. Nem gondoltam, hogy ilyen közel kerülök a vb-csúcshoz” 

– mondta Kós az M4 Sportnak, de már előtte is, a hivatalos helyszíni villáminterjú során (mely angolul zajlik) is kétszer megköszönte a drukkereknek a fergeteges buzdítást.

férfi 200 m hát, világbajnok:

Kós Hubert 1:45.65 percLorenzo Mora (Olaszország) 1:48.96Mewen Tomac (Franciaország) 1:49.93 Kapcsolódó cikkünk

Az olimpia évében sokkal könnyebb sportos hősöket találni, mint veszteseket, így összeállításunk is rövidebb lett. De akik lemaradtak az ötkarikás játékokról, vagy akár a labdarúgó-Európa-bajnokságról, sajnos joggal kaptak helyet a listán.

A nyári és őszi DAC

Ha a sárga-kékek tavasza bekerült a hőseink közé, az őszi formájukat a vesztesek közé kell neveznünk. A szerdahelyieknél azonban már a nyáron elkezdődött a bukdácsolás, hiszen a Konferencialiga-selejtezőben július végén 4:0-ra kikaptak az azeri Zirától, majd az otthoni 2:1-gyel búcsúztak Európától. Az őszről pedig mindent elmond egy nézőszám: 1767.

2023 novemberében a DAC korábbi középpályása, aki akkor már a Fehérvár játékosa volt, könnyek közt nyilatkozott az Eb-kijutást érő, bulgáriai 2:2-es selejtező után, hogy végre valóra válhat az álma, hiszen 2021-ben sérülés miatt lemaradt a kontinenstornáról. Januárban azonban kiderült, hogy „KáZsé” térdét meg kell műteni, így újra lemaradt az Eb-ről.

Kalmár Zsolt Marko Radulovics

A szerb vízilabda-válogatott játékosa a magyarok elleni Európa-bajnoki negyeddöntőben hatalmasat hibázott. A 10:10-es döntetlen után az ötméteresek döntöttek. A második párban Radulovics el sem tudta lőni a labdát, mivel kiejtette a kezéből, ami a szabályok szerint lövésnek minősült. Így mivel senki más nem hibázott, a magyarok jutottak tovább.

Magyar női kosárlabda-válogatott

Idén februárban Sopronban már 22 ponttal is vezetett a magyar női kosárlabda-válogatott az Eb-döntős spanyolok ellen a sorsdöntő olimpiai selejtezőn, de nem tudott nyerni. Spanyolország feltámadt, 23:8-ra megnyerte az utolsó negyedet és 73:72-re a mérkőzést, így vált biztossá, hogy a magyar lányok lemaradnak a párizsi ötkarikás játékokról.

A női kosarasok, mint anno a kézisek… Jazid al-Radzsi

A Dakar-rali történetének első kétnapos szakaszát idén rendezték meg. Az etap azonban nem erről lett igazán emlékezetes. A Toyotával már a rajt utáni 51. kilométer környékén felborult az addigi éllovas Jazid al-Radzsi. Az immár 43 éves szaúdi versenyző autója többször megpördült, és nem tudta folytatni a versenyt, így álom maradt számára a végső siker.

Kapcsolódó cikkünk

A sportévet összefoglaló első cikkünkben 2024 hősei közé a párizsi bajnokok, a KFC-s focisták és a női kézisek is odafértek.

Gulyás Michelle

A rosszul sikerült világbajnoksága után az is kérdéses volt, hogy ott lehet-e Párizsban, de végül a Magyar Öttusaszövetség, Balogh Gábor elnökkel az élen bizalmat szavazott neki, és milyen jól tette. Az olimpián remekül versenyző immár 24 éves Gulyás aranyérmes lett. Azóta pedig nem telik el hét, hogy ne látnánk mosolyát egy-egy díjátadón vagy interjúban.

Armand Duplantis

Napjaink atlétikai csillagai közül a svéd rúdugró ragyog a legfényesebben. Az olimpia aranyérem mellett nyert idén Eb-t és fedett pályás vb-t is a számos Gyémánt Liga-siker mellett. Az pedig nála már szinte természetes, hogy áprilisban Kínában, augusztus elején éppen Párizsban, majd a hónap végén Lengyelországban döntötte meg saját világcsúcsát az atlétika svéd csillaga.

Kós Hubert

Azt mindenki tudta, hogy a tavaly világbajnoki címet nyert úszó kemény edzéseket végez Bob Bowman irányítása alatt, de a remény mellé, hogy olimpiát nyerhet, a júniusi Eb-arany hozta meg a szükséges pluszt. Párizsban végül remekül hajrázva győzött 200 háton, majd néhány hónap alatt újra összekapta magát a budapesti rövid pályás vb-re, ahol kis híján világcsúcsot úszva nyert a Duna Arénában.

Milák Kristóf

Amíg meg nem nyerte a 100 m pillangóúszás döntőjét, sokan mondták, hogy ilyen hozzáállással senki nem lehet olimpiai bajnok. A kritikusok úgy vélték, ezt bizonyítja, hogy a 200-as fináléban „csak” második lett. Milák azonban csattanós választ adott, hiszen Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás után ő lett a harmadik magyar úszó, aki két különböző olimpián nyert aranyat.

Kós és Milák Szlovák női teniszválogatott

Matej Lipták szövetségi kapitány irányításával Rebecca Šramková, Anna Karolína Schmiedlová, Viktória Hrunčáková, Renáta Jamrichová és Tereza Mihalíková több végső győzelemre is esélyes csapatot búcsúztatva jutott a Billie Jean King-kupa döntőjébe. Ott ugyan nem sikerült bravúrt bemutaniuk az olaszok ellen, de így is óriási sikert értek el.

Rasovszky Kristóf

Az olimpia előtt talán kissé meghúzta magát, és a nyílt vízi úszóknál inkább Betlehem Dávidról szóltak a hírek. Aztán Párizsban, borzasztó körülmények között megnyerte a 10 kilométeres távot, amelyen három évvel korábban Tokióban még ezüstérmes volt. Rasovszkyt nem zavarta a Szajna nem túl jó minőségű vize, a befutó után pedig együtt örült a 3. helyen beérő Betlehemmel.

Rasovszky Bayer Leverkusen

A gyógyszergyáriak előző szezonját az sem ronthatta el, hogy az EL-döntőben kikaptak. Amit viszont a bajnokságban véghez vittek, egyszerűen zseniális. Xabi Alonso csapata veretlenül, 28 győzelemmel és 6 döntetlennel, 17 pont előnnyel nyerte meg a Bundesligát. Ha pedig nem lenne elég, hogy 11 év után letaszították a Bayernt a trónról, megnyerték a Német Kupát is.

Magyar férfipárbajtőr-válogatott

A Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid összetételű csapat az addigi címvédő, a friss egyéni aranyérmessel felálló japánokat győzte le a párizsi olimpia döntőjében. Az utolsó asszónak még három tus előnnyel vágtak neki, ám végül szoros csatában egy örökre emlékezetes aranytussal nyerve tették feledhetetlenné győzelmüket és 1972 után újra csúcsra értek.

A párbajtőrözők Matej Beňuš

A vízi szlalomozó szerezte a szlovák küldöttség első, és mint később kiderült, utolsó érmét Párizsban. A C1-ben versenyző kenus a selejtezős futamban még hibázott, de így is befért a legjobb 12-es döntőbe, ahol már jóval koncentráltabban versenyzett és csak ketten előzték meg. A 2016-ban már ezüstérmet nyerő Beňuš idei bronza a sportág 16. szlovák ötkarikás medálja.

KFC

A komáromi labdarúgás történetéből már sosem törlik ki a 2024-es évet. A csapat mondhatni hazai pálya nélkül, Vágsellyén szerepelve nyerte meg a II. ligát és jutott fel az élvonalba. Radványi Miklós csapata ráadásul a történelmi siker után az élvonalban sem lett pofozógép, hiszen a 10. helyen telelnek. Az örömöt csak a megépülő stadion fokozhatta volna. Majd jövőre.

A DAC tavasza

A borzalmas őszi szereplés után hajlamosak vagyunk elfelejteni a sárga-kékek tavaszi menetelését. A felsőházi rájátszásban remeklő szerdahelyieknél az év elején az sem volt biztos, hogy ott lesznek a legjobb hatban, de végül ezüst-érmesként zártak. Ha a csapatok nulláról indultak volna a felsőházban, a DAC bajnok lett volna, de így is sorozatban hetedszer kijutott az európai porondra.

KFC és DAC Spanyol fociválogatott

Az idei labdarúgó-Európa-bajnokság előtt kevesen emlegették a spanyolokat a végső győzelemre esélyesek között. Az utánpótlás-válogatottaknál korábban a játékosok nagy részével dolgozó Luis de la Fuente azonban aranyra vezette csapatát. A szlovákok szintén hősökké válhattak volna az angolok elleni nyolcaddöntőben, de Bellingham és Kane megfúrták Schranzék álmát.

Magyar női kéziválogatott

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány válogatási elveit a mai napig sokan nem értik, de az eredmények őt igazolják. A válogatott előbb a debreceni olimpiai selejtezőn csoportelsőként jutott ki Párizsba, ahol kis híján csodát tett, de végül hatodikként zárt. Ez után újult erővel vágtak neki az Eb-nek, ahol Debrecenen át eljutottak Bécsbe és egy csodás bronzéremmel utaztak haza.

Győri Audi ETO KC

A győriek idén tizedik Bajnokok Ligája-döntőjükben hatodszor értek fel Európa csúcsára. A korábbi ETO-hegemóniát a norvég Vipers Kristiansand törte meg, a zöld-fehérek pedig négy sikertelen év után idén visszaültek Európa trónjára. Győri-Lukács Viktóriáék magabiztosan győzték le a Bietigheim csapatát a fináléban.

A magyar kézis lányok Márton Viviana

2024. augusztus 9. előtt kis túlzással a magyar sportszerető közvélemény nem tudta, hogy ki az a Márton Viviana, de a legtöbbeknek még arról sem volt sejtése, hogy tekvandóban van magyar olimpiai résztvevő. Ezt követően viszont minden megváltozott a magyar és kanári-szigeteki zászlóval aranyat ünneplő sportoló életében, aki esélyt sem adott ellenfeleinek Párizsban.

Kapcsolódó cikkünk

A budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szombat délelőttjén véget ért az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka pályafutása. A magyar szurkolók egyik kedvence egy előfutambéli úszással és egy 16. hellyel búcsúzott a versenysporttól.

Hírdetés

A magyar úszó a szemünk előtt nőtt fel, hiszen már a 2008-as pekingi olimpián megismerhettük a nevét. Akkor a magyar csapat legfiatalabbjaként, 15 évesen és 111 naposan utazhatott az ötkarikás játékokra. Igazán azonban akkor vált ismertté a neve, amikor az első ifjúsági olimpián, 2010-ben megszerezte Magyarország első aranyérmét 200 méter pillangón, amelyet még egy első és egy második hely követett. 

Eredményeinek felsorolására aligha lenne elég helyünk, de a kezdeteknél a 2012-es debreceni nagy medencés Eb-t még kiemelnénk, ahol szülővárosában lett aranyérmes 800 méteres gyorsúszásban.

A törékeny testalkatú lánytól senki nem várta, hogy a sprintszámokban villogjon, de sokan azt sem gondolták, hogy a hosszabb távokon sikeres lehet. Volt azonban egy edző, aki óvodás korában kiszúrta a tehetségét és felajánlotta szüleinek, hogy foglalkozna vele. 

„Mostani agyammal sem könnyű megmondani, mit látott bennem, de szerencsére nem csalta meg a szeme. 

Gyorsan kiderült a tehetségem, de az is, hogy nekem nem lesznek hatalmas izmaim, pillanatnyilag sem súlyzózom, mert nagy muszklikkal könnyű lenne besavasodni is” – nyilatkozta a már említett Eb-arany után, majd valahogy úgy fogalmazott, hogy a hal sincs kigyúrva, mégis gyors. Ez pedig rá is igaz volt.

Az eredményei mellett elsősorban természete és mosolygós nyilatkozatai miatt vált azonnal a szurkolók kedvencévé. A bájos kislány mindig őszintén nyilatkozott a kamerák és a mikrofonok előtt, majd az évek múlásával érett nőként is ezt tette, a gyermeki mosolyt mindig megtartva. Ugyan gyakran pityergett is, de ezek leginkább örömkönnyek voltak. „Csak két tizedre volt az ezüst, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel, nem zavar. Amiért jöttem, azt hazaviszem és ez annyira fantasztikus érzés” – mondta az M4 Sport kamerái előtt az olimpiai bronz megnyerése után 2016-ban.

A riói ötkarikás játékokig persze szerzett megannyi Eb-érmet és világbajnoki bronzot is, de ezt követően a gyorsúszást felváltotta az a pillangó, amelyben ifjúsági korában is a legjobbak közé tartozott. 

Ez újra visszahozta a kissé megkopni látszó lelkesedését, saját elmondása szerint is újra megtalálta az örömet az edzésekben is, és így természetesen a versenyzést is jobban élvezte.

Ezt a a 2019-es kvangdzsui vb is igazolta. Már ha a megelőző évben szerzett Eb-arany nem lett volna elég. Kapás Dél-Koreában lett világbajnok. Akkor is mosolygósan, de nem teljesen elégedetten nyilatkozott. „Nem tudom elhinni. Örülök az időnek, de még mindig azt érzem, hogy ennél jobb tudok lenni. Örülök, hogy nyertem, hiszen ez egy verseny volt és ez volt a lényeg, de jövőre még jobb leszek” – nyilatkozta akkor, de a következő két év utólag nézve a nehézségekről szólt.

2020 nyarán egy autoimmun pajzsmirigybetegség miatt nem tudta hozni a kiemelkedő eredményeket, de úgy tűnt, neki éppen ezért segíthet, hogy elhalasztották az olimpiát. Egy évvel később Tokióba az olimpiai aranyérem megszerzésének reményével utazott ki és nem is úszott rosszul. A 200 méteres pillangóúszás döntője előtt nem sokkal viszont pánikroham tört rá. Ennek oka, hogy nem sokkal korábban elhunyt a húga, ő pedig a felkészülés miatt nem tudta ezt ennyi idő alatt megfelelően feldolgozni. Ezt követően az sem volt biztos, hogy el tud indulni a döntőben, de végül vízbe ugrott és negyedik lett. A nagy siker tehát elmaradt, de a 2022-es házassága óta már Telegdy-Kapás Boglárkaként versenyző úszó ezt követően sem adta fel, nyert még idén Eb-bronzérmet és kemény küzdelmek árán kijutott a párizsi olimpiára is. Ez volt számára az ötödik.

A 2024-es évről mindenki tudta, hogy ez lesz számára az utolsó. Az év folyamán szinte minden versenye egy állomás volt a visszavonulás felé, és ahogy tőle megszokhattunk, ezek általában pityergéssel zárultak. Ez nem volt másként szombat délelőtt sem, hiszen a medencéből kilépve többen virágcsokorral köszöntötték. „Nagyon örülök, hogy itthon történt meg az utolsó úszás és ilyen kedvesen búcsúztattak. Nagyon jó érzés volt” – zárta pályafutását Kapás Boglárka, aki a következő hetekben, hónapokban pihenni szeretne, de az uszodától nem távolodik majd el. Férje, Telegdy Ádám továbbra is versenyez, így őt biztosan elkíséri majd a medencetérbe, de jó esély van arra is, hogy a jövőben gyermekeket tanít majd úszni.

Kapástól rengetegen köszöntek el, például az egyik legnagyobb tehetségnek tartott, még mindig csak 16 éves, de már Európa-bajnok és olimpikon Jackl Vivien is példaképének nevezte. Az immár csak egykori vetélytárs Késely Ajna pedig közösségi oldalán írt néhány sort, amely méltó lezárása lehet cikkünknek is. 

„Sosem voltunk barátnők, de méltó ellenfelek, olykor pedig bajtársias társak voltunk egymásnak… 

Mindig példakép volt az úszásod mellett a mosolyod… igyekszem példát venni tőled! 

Kívánok olyan boldogságos pillanatokat ezután is, mint amit az úszás adott Neked!”

Kapcsolódó cikkünk Budapest |

Milyen volt a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szűk egy hete a Duna Arénában? Egyszóval: csúcs!

Hogy maradjunk a szó szerinti rekordoknál, rögtön az első döntős szám világcsúcsot hozott – 400 méter gyors után a kanadai Summer McIntosh vehette át a szimbolikus kis táblát a 25 ezer dolláros összegről –, a vasárnapi záráskor pedig az orosz 4×100-as férfi vegyesváltó foglalta keretbe a vb hat napját egy újabb rekorddal.

Kerek 30 világcsúcs, amiből az amerikai Gretchen Walsh egymaga kilencet (!!) tudhat magáénak, egy tizedik, váltóban elérttel kiegészítve. 

Ezúttal nem maradt puszta közhely a „valaha volt leg….” kezdetű méltatás, magától értedődő, hogy az előbbi két szám nem kis sporttörténeti elsőséget jelentett Budapestnek.

S akkor még nem is szóltunk a lényegről, a magyar úszókról. 

Kós Hubert vállalta a részvétel jelentette kockázatot – mert akárhonnan is nézzük, olimpiai bajnokként csakis egy vb-címmel kerülhette el, hogy ráaggassák a „sikertelen” jelzőt a Duna arénás szereplésére. Mert hiába, hogy a 25 méteres medence egy egészen más műfaj, a közvélemény ilyen nüanszokra nem ad. A magyar válogatott legnagyobb csillagaként pedig még egy újabb nagy adag nyomás nehezült rá. De hogy mennyire felkészült minderre mentálisan a mindössze 21 éves sportoló, arról nagyon árulkodóak voltak a 100 háton elért ezüstje utáni első mondatai. A mix zónában egy kiegyensúlyozott, saját magát is maximálisan reálisan látó úszó nyilatkozott az újságíróknak. Nem ugrándozott az örömtől, hogy a kevésbé erős számában is rögtön második hellyel nyitott, nem volt búskomor, hogy három századdal maradt le az aranyról. Pont annyira volt mosolygós és laza, amennyire egy (úszói mércével mérve kisebb) világverseny dobogós helye után lehet/illik, és pont annyira volt céltudatos és koncentrált, amennyire egy fő feladatára még csak készülő sportembertől várjuk. 

Sem bagatellizálni, sem túlbecsülni nem akarta az első érmét, és az aranyat sem mindent elsöprő magabiztossággal célozta meg, mert – ahogy majd´ minden nyilatkozatában visszatért hozzá – ezen a világbajnokságon az volt a lényeg, hogy kiélvezze a magyar közönség szeretetét.

Mert még ha egy-egy hétköznapon nem is telt meg csordultig a Duna Aréna, valószerűtlenül nagy ujjongás kísérte minden piros–fehér–zöld zászlócska megjelenését a kivetítőn. Ami azt jelentette, hogy a 34 hazai úszó közül valaki épp bizonyítani készül. 

Például azt, hogy a magyar úszósport újra és újra meg tud újulni. Előbukkant a „semmiből” (pontosabban Amerikából) egy Sárkány Zalán, aki meg se állt az aranyig 800 m gyorson; főnixmadárként éledt újra hamvaiból Szabó Szebasztián és szerzett egy éremmel főlérő 4. helyet 50 m pillangón. 

A 4×200-as női gyorsváltó (Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra, Ábrahám Minna) talán még náluk is nagyobb tettet hajtott végre azzal, hogy az amerikaiak mögött legyőzte a „maradék világot” – aminek még csak a közelében sem járt sosem magyar négyes, pedig egy bizonyos Hosszú Katinka is ott volt a névsorban éveken keresztül.

Egyszóval: ha nem is volt hibátlan diadalmenet a rövid pályás vb (az olimpiai negyedik Németh Nándor például nem jutott tovább az előfutamból sem 100 m mellen), a magyar úszósport él és virul: a hétfőn bejelentett Év sportolója-ankét férfi tízes listáján például öt úszót találunk.

Mit is mondhatnánk erre? Alig várjuk a 2027-es, újabb pesti vizes-vb-t, Kóst, Sárkányt, Milákot, Rasovszkyt és a többieket.

Kapcsolódó cikkünk

Kós Hubert aranyérmet nyert 200 méter háton a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.

A táv olimpiai bajnoka a délelőtti előfutamban 1:48.02 perces országos csúccsal volt a legjobb, közel két és fél másodperccel ért el jobb időt, mint az akkor második francia Mewen Tomac, így toronymagas favoritként várta a rajtot este a telt házas Duna Arénában.

A 21 éves magyar klasszis a fináléban az indítás előtt a közönség biztatását kérte, majd az első 50 után már több mint fél másodperc volt az előnye. A 2-es pályán úszó olasz Lorenzo Mora próbálta egyedüliként tartani vele a lépést, de az utolsó 50-nél látszott, hogy neki sincs esélye. Kós végül a világcsúcstól mindössze két századdal elmaradva, 1:45.65 perces Európa-rekorddal diadalmaskodott, az orosz Arkagyij Vjacsanyin 2009-es 1:46.11-es kontinenscsúcsát javította meg.

Az ebben a számban a párizsi játékokon aranyérmes Kós – aki korábban 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és a szombaton aranyérmes Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövid pályás világbajnoka.

„Nincs ilyen sokszor az ember életében, hogy több ezer magyar előtt úszhat és sétálhat. Ezt a medencében is éreztem. Jó volt, hogy a többiek nem tudtak velem jönni, a saját versenyemet úszhattam. Nem gondoltam, hogy ilyen közel kerülök a vb-csúcshoz” 

– mondta Kós az M4 Sportnak, de már előtte is, a hivatalos helyszíni villáminterjú során (mely angolul zajlik) is kétszer megköszönte a drukkereknek a fergeteges buzdítást.

férfi 200 m hát, világbajnok:

Kós Hubert 1:45.65 percLorenzo Mora (Olaszország) 1:48.96Mewen Tomac (Franciaország) 1:49.93 Kapcsolódó cikkünk

A budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szombat délelőttjén véget ért az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka pályafutása. A magyar szurkolók egyik kedvence egy előfutambéli úszással és egy 16. hellyel búcsúzott a versenysporttól.

A magyar úszó a szemünk előtt nőtt fel, hiszen már a 2008-as pekingi olimpián megismerhettük a nevét. Akkor a magyar csapat legfiatalabbjaként, 15 évesen és 111 naposan utazhatott az ötkarikás játékokra. Igazán azonban akkor vált ismertté a neve, amikor az első ifjúsági olimpián, 2010-ben megszerezte Magyarország első aranyérmét 200 méter pillangón, amelyet még egy első és egy második hely követett. 

Eredményeinek felsorolására aligha lenne elég helyünk, de a kezdeteknél a 2012-es debreceni nagy medencés Eb-t még kiemelnénk, ahol szülővárosában lett aranyérmes 800 méteres gyorsúszásban.

A törékeny testalkatú lánytól senki nem várta, hogy a sprintszámokban villogjon, de sokan azt sem gondolták, hogy a hosszabb távokon sikeres lehet. Volt azonban egy edző, aki óvodás korában kiszúrta a tehetségét és felajánlotta szüleinek, hogy foglalkozna vele. 

„Mostani agyammal sem könnyű megmondani, mit látott bennem, de szerencsére nem csalta meg a szeme. 

Gyorsan kiderült a tehetségem, de az is, hogy nekem nem lesznek hatalmas izmaim, pillanatnyilag sem súlyzózom, mert nagy muszklikkal könnyű lenne besavasodni is” – nyilatkozta a már említett Eb-arany után, majd valahogy úgy fogalmazott, hogy a hal sincs kigyúrva, mégis gyors. Ez pedig rá is igaz volt.

Az eredményei mellett elsősorban természete és mosolygós nyilatkozatai miatt vált azonnal a szurkolók kedvencévé. A bájos kislány mindig őszintén nyilatkozott a kamerák és a mikrofonok előtt, majd az évek múlásával érett nőként is ezt tette, a gyermeki mosolyt mindig megtartva. Ugyan gyakran pityergett is, de ezek leginkább örömkönnyek voltak. „Csak két tizedre volt az ezüst, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel, nem zavar. Amiért jöttem, azt hazaviszem és ez annyira fantasztikus érzés” – mondta az M4 Sport kamerái előtt az olimpiai bronz megnyerése után 2016-ban.

A riói ötkarikás játékokig persze szerzett megannyi Eb-érmet és világbajnoki bronzot is, de ezt követően a gyorsúszást felváltotta az a pillangó, amelyben ifjúsági korában is a legjobbak közé tartozott. 

Ez újra visszahozta a kissé megkopni látszó lelkesedését, saját elmondása szerint is újra megtalálta az örömet az edzésekben is, és így természetesen a versenyzést is jobban élvezte.

Ezt a a 2019-es kvangdzsui vb is igazolta. Már ha a megelőző évben szerzett Eb-arany nem lett volna elég. Kapás Dél-Koreában lett világbajnok. Akkor is mosolygósan, de nem teljesen elégedetten nyilatkozott. „Nem tudom elhinni. Örülök az időnek, de még mindig azt érzem, hogy ennél jobb tudok lenni. Örülök, hogy nyertem, hiszen ez egy verseny volt és ez volt a lényeg, de jövőre még jobb leszek” – nyilatkozta akkor, de a következő két év utólag nézve a nehézségekről szólt.

2020 nyarán egy autoimmun pajzsmirigybetegség miatt nem tudta hozni a kiemelkedő eredményeket, de úgy tűnt, neki éppen ezért segíthet, hogy elhalasztották az olimpiát. Egy évvel később Tokióba az olimpiai aranyérem megszerzésének reményével utazott ki és nem is úszott rosszul. A 200 méteres pillangóúszás döntője előtt nem sokkal viszont pánikroham tört rá. Ennek oka, hogy nem sokkal korábban elhunyt a húga, ő pedig a felkészülés miatt nem tudta ezt ennyi idő alatt megfelelően feldolgozni. Ezt követően az sem volt biztos, hogy el tud indulni a döntőben, de végül vízbe ugrott és negyedik lett. A nagy siker tehát elmaradt, de a 2022-es házassága óta már Telegdy-Kapás Boglárkaként versenyző úszó ezt követően sem adta fel, nyert még idén Eb-bronzérmet és kemény küzdelmek árán kijutott a párizsi olimpiára is. Ez volt számára az ötödik.

A 2024-es évről mindenki tudta, hogy ez lesz számára az utolsó. Az év folyamán szinte minden versenye egy állomás volt a visszavonulás felé, és ahogy tőle megszokhattunk, ezek általában pityergéssel zárultak. Ez nem volt másként szombat délelőtt sem, hiszen a medencéből kilépve többen virágcsokorral köszöntötték. „Nagyon örülök, hogy itthon történt meg az utolsó úszás és ilyen kedvesen búcsúztattak. Nagyon jó érzés volt” – zárta pályafutását Kapás Boglárka, aki a következő hetekben, hónapokban pihenni szeretne, de az uszodától nem távolodik majd el. Férje, Telegdy Ádám továbbra is versenyez, így őt biztosan elkíséri majd a medencetérbe, de jó esély van arra is, hogy a jövőben gyermekeket tanít majd úszni.

Kapástól rengetegen köszöntek el, például az egyik legnagyobb tehetségnek tartott, még mindig csak 16 éves, de már Európa-bajnok és olimpikon Jackl Vivien is példaképének nevezte. Az immár csak egykori vetélytárs Késely Ajna pedig közösségi oldalán írt néhány sort, amely méltó lezárása lehet cikkünknek is. 

„Sosem voltunk barátnők, de méltó ellenfelek, olykor pedig bajtársias társak voltunk egymásnak… 

Mindig példakép volt az úszásod mellett a mosolyod… igyekszem példát venni tőled! 

Kívánok olyan boldogságos pillanatokat ezután is, mint amit az úszás adott Neked!”

Kapcsolódó cikkünk Budapest |

Milyen volt a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szűk egy hete a Duna Arénában? Egyszóval: csúcs!

Hogy maradjunk a szó szerinti rekordoknál, rögtön az első döntős szám világcsúcsot hozott – 400 méter gyors után a kanadai Summer McIntosh vehette át a szimbolikus kis táblát a 25 ezer dolláros összegről –, a vasárnapi záráskor pedig az orosz 4×100-as férfi vegyesváltó foglalta keretbe a vb hat napját egy újabb rekorddal.

Kerek 30 világcsúcs, amiből az amerikai Gretchen Walsh egymaga kilencet (!!) tudhat magáénak, egy tizedik, váltóban elérttel kiegészítve. 

Ezúttal nem maradt puszta közhely a „valaha volt leg….” kezdetű méltatás, magától értedődő, hogy az előbbi két szám nem kis sporttörténeti elsőséget jelentett Budapestnek.

S akkor még nem is szóltunk a lényegről, a magyar úszókról. 

Kós Hubert vállalta a részvétel jelentette kockázatot – mert akárhonnan is nézzük, olimpiai bajnokként csakis egy vb-címmel kerülhette el, hogy ráaggassák a „sikertelen” jelzőt a Duna arénás szereplésére. Mert hiába, hogy a 25 méteres medence egy egészen más műfaj, a közvélemény ilyen nüanszokra nem ad. A magyar válogatott legnagyobb csillagaként pedig még egy újabb nagy adag nyomás nehezült rá. De hogy mennyire felkészült minderre mentálisan a mindössze 21 éves sportoló, arról nagyon árulkodóak voltak a 100 háton elért ezüstje utáni első mondatai. A mix zónában egy kiegyensúlyozott, saját magát is maximálisan reálisan látó úszó nyilatkozott az újságíróknak. Nem ugrándozott az örömtől, hogy a kevésbé erős számában is rögtön második hellyel nyitott, nem volt búskomor, hogy három századdal maradt le az aranyról. Pont annyira volt mosolygós és laza, amennyire egy (úszói mércével mérve kisebb) világverseny dobogós helye után lehet/illik, és pont annyira volt céltudatos és koncentrált, amennyire egy fő feladatára még csak készülő sportembertől várjuk. 

Sem bagatellizálni, sem túlbecsülni nem akarta az első érmét, és az aranyat sem mindent elsöprő magabiztossággal célozta meg, mert – ahogy majd´ minden nyilatkozatában visszatért hozzá – ezen a világbajnokságon az volt a lényeg, hogy kiélvezze a magyar közönség szeretetét.

Mert még ha egy-egy hétköznapon nem is telt meg csordultig a Duna Aréna, valószerűtlenül nagy ujjongás kísérte minden piros–fehér–zöld zászlócska megjelenését a kivetítőn. Ami azt jelentette, hogy a 34 hazai úszó közül valaki épp bizonyítani készül. 

Például azt, hogy a magyar úszósport újra és újra meg tud újulni. Előbukkant a „semmiből” (pontosabban Amerikából) egy Sárkány Zalán, aki meg se állt az aranyig 800 m gyorson; főnixmadárként éledt újra hamvaiból Szabó Szebasztián és szerzett egy éremmel főlérő 4. helyet 50 m pillangón. 

A 4×200-as női gyorsváltó (Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra, Ábrahám Minna) talán még náluk is nagyobb tettet hajtott végre azzal, hogy az amerikaiak mögött legyőzte a „maradék világot” – aminek még csak a közelében sem járt sosem magyar négyes, pedig egy bizonyos Hosszú Katinka is ott volt a névsorban éveken keresztül.

Egyszóval: ha nem is volt hibátlan diadalmenet a rövid pályás vb (az olimpiai negyedik Németh Nándor például nem jutott tovább az előfutamból sem 100 m mellen), a magyar úszósport él és virul: a hétfőn bejelentett Év sportolója-ankét férfi tízes listáján például öt úszót találunk.

Mit is mondhatnánk erre? Alig várjuk a 2027-es, újabb pesti vizes-vb-t, Kóst, Sárkányt, Milákot, Rasovszkyt és a többieket.

Kapcsolódó cikkünk

Kós Hubert aranyérmet nyert 200 méter háton a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.

A táv olimpiai bajnoka a délelőtti előfutamban 1:48.02 perces országos csúccsal volt a legjobb, közel két és fél másodperccel ért el jobb időt, mint az akkor második francia Mewen Tomac, így toronymagas favoritként várta a rajtot este a telt házas Duna Arénában.

A 21 éves magyar klasszis a fináléban az indítás előtt a közönség biztatását kérte, majd az első 50 után már több mint fél másodperc volt az előnye. A 2-es pályán úszó olasz Lorenzo Mora próbálta egyedüliként tartani vele a lépést, de az utolsó 50-nél látszott, hogy neki sincs esélye. Kós végül a világcsúcstól mindössze két századdal elmaradva, 1:45.65 perces Európa-rekorddal diadalmaskodott, az orosz Arkagyij Vjacsanyin 2009-es 1:46.11-es kontinenscsúcsát javította meg.

Az ebben a számban a párizsi játékokon aranyérmes Kós – aki korábban 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és a szombaton aranyérmes Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövid pályás világbajnoka.

„Nincs ilyen sokszor az ember életében, hogy több ezer magyar előtt úszhat és sétálhat. Ezt a medencében is éreztem. Jó volt, hogy a többiek nem tudtak velem jönni, a saját versenyemet úszhattam. Nem gondoltam, hogy ilyen közel kerülök a vb-csúcshoz” 

– mondta Kós az M4 Sportnak, de már előtte is, a hivatalos helyszíni villáminterjú során (mely angolul zajlik) is kétszer megköszönte a drukkereknek a fergeteges buzdítást.

férfi 200 m hát, világbajnok:

Kós Hubert 1:45.65 percLorenzo Mora (Olaszország) 1:48.96Mewen Tomac (Franciaország) 1:49.93 Kapcsolódó cikkünk

Az olimpia évében sokkal könnyebb sportos hősöket találni, mint veszteseket, így összeállításunk is rövidebb lett. De akik lemaradtak az ötkarikás játékokról, vagy akár a labdarúgó-Európa-bajnokságról, sajnos joggal kaptak helyet a listán.

A nyári és őszi DAC

Ha a sárga-kékek tavasza bekerült a hőseink közé, az őszi formájukat a vesztesek közé kell neveznünk. A szerdahelyieknél azonban már a nyáron elkezdődött a bukdácsolás, hiszen a Konferencialiga-selejtezőben július végén 4:0-ra kikaptak az azeri Zirától, majd az otthoni 2:1-gyel búcsúztak Európától. Az őszről pedig mindent elmond egy nézőszám: 1767.

2023 novemberében a DAC korábbi középpályása, aki akkor már a Fehérvár játékosa volt, könnyek közt nyilatkozott az Eb-kijutást érő, bulgáriai 2:2-es selejtező után, hogy végre valóra válhat az álma, hiszen 2021-ben sérülés miatt lemaradt a kontinenstornáról. Januárban azonban kiderült, hogy „KáZsé” térdét meg kell műteni, így újra lemaradt az Eb-ről.

Kalmár Zsolt Marko Radulovics

A szerb vízilabda-válogatott játékosa a magyarok elleni Európa-bajnoki negyeddöntőben hatalmasat hibázott. A 10:10-es döntetlen után az ötméteresek döntöttek. A második párban Radulovics el sem tudta lőni a labdát, mivel kiejtette a kezéből, ami a szabályok szerint lövésnek minősült. Így mivel senki más nem hibázott, a magyarok jutottak tovább.

Magyar női kosárlabda-válogatott

Idén februárban Sopronban már 22 ponttal is vezetett a magyar női kosárlabda-válogatott az Eb-döntős spanyolok ellen a sorsdöntő olimpiai selejtezőn, de nem tudott nyerni. Spanyolország feltámadt, 23:8-ra megnyerte az utolsó negyedet és 73:72-re a mérkőzést, így vált biztossá, hogy a magyar lányok lemaradnak a párizsi ötkarikás játékokról.

A női kosarasok, mint anno a kézisek… Jazid al-Radzsi

A Dakar-rali történetének első kétnapos szakaszát idén rendezték meg. Az etap azonban nem erről lett igazán emlékezetes. A Toyotával már a rajt utáni 51. kilométer környékén felborult az addigi éllovas Jazid al-Radzsi. Az immár 43 éves szaúdi versenyző autója többször megpördült, és nem tudta folytatni a versenyt, így álom maradt számára a végső siker.

Kapcsolódó cikkünk

A sportévet összefoglaló első cikkünkben 2024 hősei közé a párizsi bajnokok, a KFC-s focisták és a női kézisek is odafértek.

Gulyás Michelle

A rosszul sikerült világbajnoksága után az is kérdéses volt, hogy ott lehet-e Párizsban, de végül a Magyar Öttusaszövetség, Balogh Gábor elnökkel az élen bizalmat szavazott neki, és milyen jól tette. Az olimpián remekül versenyző immár 24 éves Gulyás aranyérmes lett. Azóta pedig nem telik el hét, hogy ne látnánk mosolyát egy-egy díjátadón vagy interjúban.

Armand Duplantis

Napjaink atlétikai csillagai közül a svéd rúdugró ragyog a legfényesebben. Az olimpia aranyérem mellett nyert idén Eb-t és fedett pályás vb-t is a számos Gyémánt Liga-siker mellett. Az pedig nála már szinte természetes, hogy áprilisban Kínában, augusztus elején éppen Párizsban, majd a hónap végén Lengyelországban döntötte meg saját világcsúcsát az atlétika svéd csillaga.

Kós Hubert

Azt mindenki tudta, hogy a tavaly világbajnoki címet nyert úszó kemény edzéseket végez Bob Bowman irányítása alatt, de a remény mellé, hogy olimpiát nyerhet, a júniusi Eb-arany hozta meg a szükséges pluszt. Párizsban végül remekül hajrázva győzött 200 háton, majd néhány hónap alatt újra összekapta magát a budapesti rövid pályás vb-re, ahol kis híján világcsúcsot úszva nyert a Duna Arénában.

Milák Kristóf

Amíg meg nem nyerte a 100 m pillangóúszás döntőjét, sokan mondták, hogy ilyen hozzáállással senki nem lehet olimpiai bajnok. A kritikusok úgy vélték, ezt bizonyítja, hogy a 200-as fináléban „csak” második lett. Milák azonban csattanós választ adott, hiszen Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás után ő lett a harmadik magyar úszó, aki két különböző olimpián nyert aranyat.

Kós és Milák Szlovák női teniszválogatott

Matej Lipták szövetségi kapitány irányításával Rebecca Šramková, Anna Karolína Schmiedlová, Viktória Hrunčáková, Renáta Jamrichová és Tereza Mihalíková több végső győzelemre is esélyes csapatot búcsúztatva jutott a Billie Jean King-kupa döntőjébe. Ott ugyan nem sikerült bravúrt bemutaniuk az olaszok ellen, de így is óriási sikert értek el.

Rasovszky Kristóf

Az olimpia előtt talán kissé meghúzta magát, és a nyílt vízi úszóknál inkább Betlehem Dávidról szóltak a hírek. Aztán Párizsban, borzasztó körülmények között megnyerte a 10 kilométeres távot, amelyen három évvel korábban Tokióban még ezüstérmes volt. Rasovszkyt nem zavarta a Szajna nem túl jó minőségű vize, a befutó után pedig együtt örült a 3. helyen beérő Betlehemmel.

Rasovszky Bayer Leverkusen

A gyógyszergyáriak előző szezonját az sem ronthatta el, hogy az EL-döntőben kikaptak. Amit viszont a bajnokságban véghez vittek, egyszerűen zseniális. Xabi Alonso csapata veretlenül, 28 győzelemmel és 6 döntetlennel, 17 pont előnnyel nyerte meg a Bundesligát. Ha pedig nem lenne elég, hogy 11 év után letaszították a Bayernt a trónról, megnyerték a Német Kupát is.

Magyar férfipárbajtőr-válogatott

A Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid összetételű csapat az addigi címvédő, a friss egyéni aranyérmessel felálló japánokat győzte le a párizsi olimpia döntőjében. Az utolsó asszónak még három tus előnnyel vágtak neki, ám végül szoros csatában egy örökre emlékezetes aranytussal nyerve tették feledhetetlenné győzelmüket és 1972 után újra csúcsra értek.

A párbajtőrözők Matej Beňuš

A vízi szlalomozó szerezte a szlovák küldöttség első, és mint később kiderült, utolsó érmét Párizsban. A C1-ben versenyző kenus a selejtezős futamban még hibázott, de így is befért a legjobb 12-es döntőbe, ahol már jóval koncentráltabban versenyzett és csak ketten előzték meg. A 2016-ban már ezüstérmet nyerő Beňuš idei bronza a sportág 16. szlovák ötkarikás medálja.

KFC

A komáromi labdarúgás történetéből már sosem törlik ki a 2024-es évet. A csapat mondhatni hazai pálya nélkül, Vágsellyén szerepelve nyerte meg a II. ligát és jutott fel az élvonalba. Radványi Miklós csapata ráadásul a történelmi siker után az élvonalban sem lett pofozógép, hiszen a 10. helyen telelnek. Az örömöt csak a megépülő stadion fokozhatta volna. Majd jövőre.

A DAC tavasza

A borzalmas őszi szereplés után hajlamosak vagyunk elfelejteni a sárga-kékek tavaszi menetelését. A felsőházi rájátszásban remeklő szerdahelyieknél az év elején az sem volt biztos, hogy ott lesznek a legjobb hatban, de végül ezüst-érmesként zártak. Ha a csapatok nulláról indultak volna a felsőházban, a DAC bajnok lett volna, de így is sorozatban hetedszer kijutott az európai porondra.

KFC és DAC Spanyol fociválogatott

Az idei labdarúgó-Európa-bajnokság előtt kevesen emlegették a spanyolokat a végső győzelemre esélyesek között. Az utánpótlás-válogatottaknál korábban a játékosok nagy részével dolgozó Luis de la Fuente azonban aranyra vezette csapatát. A szlovákok szintén hősökké válhattak volna az angolok elleni nyolcaddöntőben, de Bellingham és Kane megfúrták Schranzék álmát.

Magyar női kéziválogatott

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány válogatási elveit a mai napig sokan nem értik, de az eredmények őt igazolják. A válogatott előbb a debreceni olimpiai selejtezőn csoportelsőként jutott ki Párizsba, ahol kis híján csodát tett, de végül hatodikként zárt. Ez után újult erővel vágtak neki az Eb-nek, ahol Debrecenen át eljutottak Bécsbe és egy csodás bronzéremmel utaztak haza.

Győri Audi ETO KC

A győriek idén tizedik Bajnokok Ligája-döntőjükben hatodszor értek fel Európa csúcsára. A korábbi ETO-hegemóniát a norvég Vipers Kristiansand törte meg, a zöld-fehérek pedig négy sikertelen év után idén visszaültek Európa trónjára. Győri-Lukács Viktóriáék magabiztosan győzték le a Bietigheim csapatát a fináléban.

A magyar kézis lányok Márton Viviana

2024. augusztus 9. előtt kis túlzással a magyar sportszerető közvélemény nem tudta, hogy ki az a Márton Viviana, de a legtöbbeknek még arról sem volt sejtése, hogy tekvandóban van magyar olimpiai résztvevő. Ezt követően viszont minden megváltozott a magyar és kanári-szigeteki zászlóval aranyat ünneplő sportoló életében, aki esélyt sem adott ellenfeleinek Párizsban.

Kapcsolódó cikkünk

A budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szombat délelőttjén véget ért az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka pályafutása. A magyar szurkolók egyik kedvence egy előfutambéli úszással és egy 16. hellyel búcsúzott a versenysporttól.

A magyar úszó a szemünk előtt nőtt fel, hiszen már a 2008-as pekingi olimpián megismerhettük a nevét. Akkor a magyar csapat legfiatalabbjaként, 15 évesen és 111 naposan utazhatott az ötkarikás játékokra. Igazán azonban akkor vált ismertté a neve, amikor az első ifjúsági olimpián, 2010-ben megszerezte Magyarország első aranyérmét 200 méter pillangón, amelyet még egy első és egy második hely követett. 

Eredményeinek felsorolására aligha lenne elég helyünk, de a kezdeteknél a 2012-es debreceni nagy medencés Eb-t még kiemelnénk, ahol szülővárosában lett aranyérmes 800 méteres gyorsúszásban.

A törékeny testalkatú lánytól senki nem várta, hogy a sprintszámokban villogjon, de sokan azt sem gondolták, hogy a hosszabb távokon sikeres lehet. Volt azonban egy edző, aki óvodás korában kiszúrta a tehetségét és felajánlotta szüleinek, hogy foglalkozna vele. 

„Mostani agyammal sem könnyű megmondani, mit látott bennem, de szerencsére nem csalta meg a szeme. 

Gyorsan kiderült a tehetségem, de az is, hogy nekem nem lesznek hatalmas izmaim, pillanatnyilag sem súlyzózom, mert nagy muszklikkal könnyű lenne besavasodni is” – nyilatkozta a már említett Eb-arany után, majd valahogy úgy fogalmazott, hogy a hal sincs kigyúrva, mégis gyors. Ez pedig rá is igaz volt.

Az eredményei mellett elsősorban természete és mosolygós nyilatkozatai miatt vált azonnal a szurkolók kedvencévé. A bájos kislány mindig őszintén nyilatkozott a kamerák és a mikrofonok előtt, majd az évek múlásával érett nőként is ezt tette, a gyermeki mosolyt mindig megtartva. Ugyan gyakran pityergett is, de ezek leginkább örömkönnyek voltak. „Csak két tizedre volt az ezüst, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel, nem zavar. Amiért jöttem, azt hazaviszem és ez annyira fantasztikus érzés” – mondta az M4 Sport kamerái előtt az olimpiai bronz megnyerése után 2016-ban.

A riói ötkarikás játékokig persze szerzett megannyi Eb-érmet és világbajnoki bronzot is, de ezt követően a gyorsúszást felváltotta az a pillangó, amelyben ifjúsági korában is a legjobbak közé tartozott. 

Ez újra visszahozta a kissé megkopni látszó lelkesedését, saját elmondása szerint is újra megtalálta az örömet az edzésekben is, és így természetesen a versenyzést is jobban élvezte.

Ezt a a 2019-es kvangdzsui vb is igazolta. Már ha a megelőző évben szerzett Eb-arany nem lett volna elég. Kapás Dél-Koreában lett világbajnok. Akkor is mosolygósan, de nem teljesen elégedetten nyilatkozott. „Nem tudom elhinni. Örülök az időnek, de még mindig azt érzem, hogy ennél jobb tudok lenni. Örülök, hogy nyertem, hiszen ez egy verseny volt és ez volt a lényeg, de jövőre még jobb leszek” – nyilatkozta akkor, de a következő két év utólag nézve a nehézségekről szólt.

2020 nyarán egy autoimmun pajzsmirigybetegség miatt nem tudta hozni a kiemelkedő eredményeket, de úgy tűnt, neki éppen ezért segíthet, hogy elhalasztották az olimpiát. Egy évvel később Tokióba az olimpiai aranyérem megszerzésének reményével utazott ki és nem is úszott rosszul. A 200 méteres pillangóúszás döntője előtt nem sokkal viszont pánikroham tört rá. Ennek oka, hogy nem sokkal korábban elhunyt a húga, ő pedig a felkészülés miatt nem tudta ezt ennyi idő alatt megfelelően feldolgozni. Ezt követően az sem volt biztos, hogy el tud indulni a döntőben, de végül vízbe ugrott és negyedik lett. A nagy siker tehát elmaradt, de a 2022-es házassága óta már Telegdy-Kapás Boglárkaként versenyző úszó ezt követően sem adta fel, nyert még idén Eb-bronzérmet és kemény küzdelmek árán kijutott a párizsi olimpiára is. Ez volt számára az ötödik.

A 2024-es évről mindenki tudta, hogy ez lesz számára az utolsó. Az év folyamán szinte minden versenye egy állomás volt a visszavonulás felé, és ahogy tőle megszokhattunk, ezek általában pityergéssel zárultak. Ez nem volt másként szombat délelőtt sem, hiszen a medencéből kilépve többen virágcsokorral köszöntötték. „Nagyon örülök, hogy itthon történt meg az utolsó úszás és ilyen kedvesen búcsúztattak. Nagyon jó érzés volt” – zárta pályafutását Kapás Boglárka, aki a következő hetekben, hónapokban pihenni szeretne, de az uszodától nem távolodik majd el. Férje, Telegdy Ádám továbbra is versenyez, így őt biztosan elkíséri majd a medencetérbe, de jó esély van arra is, hogy a jövőben gyermekeket tanít majd úszni.

Kapástól rengetegen köszöntek el, például az egyik legnagyobb tehetségnek tartott, még mindig csak 16 éves, de már Európa-bajnok és olimpikon Jackl Vivien is példaképének nevezte. Az immár csak egykori vetélytárs Késely Ajna pedig közösségi oldalán írt néhány sort, amely méltó lezárása lehet cikkünknek is. 

„Sosem voltunk barátnők, de méltó ellenfelek, olykor pedig bajtársias társak voltunk egymásnak… 

Mindig példakép volt az úszásod mellett a mosolyod… igyekszem példát venni tőled! 

Kívánok olyan boldogságos pillanatokat ezután is, mint amit az úszás adott Neked!”

Kapcsolódó cikkünk Budapest |

Milyen volt a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szűk egy hete a Duna Arénában? Egyszóval: csúcs!

Hogy maradjunk a szó szerinti rekordoknál, rögtön az első döntős szám világcsúcsot hozott – 400 méter gyors után a kanadai Summer McIntosh vehette át a szimbolikus kis táblát a 25 ezer dolláros összegről –, a vasárnapi záráskor pedig az orosz 4×100-as férfi vegyesváltó foglalta keretbe a vb hat napját egy újabb rekorddal.

Kerek 30 világcsúcs, amiből az amerikai Gretchen Walsh egymaga kilencet (!!) tudhat magáénak, egy tizedik, váltóban elérttel kiegészítve. 

Ezúttal nem maradt puszta közhely a „valaha volt leg….” kezdetű méltatás, magától értedődő, hogy az előbbi két szám nem kis sporttörténeti elsőséget jelentett Budapestnek.

S akkor még nem is szóltunk a lényegről, a magyar úszókról. 

Kós Hubert vállalta a részvétel jelentette kockázatot – mert akárhonnan is nézzük, olimpiai bajnokként csakis egy vb-címmel kerülhette el, hogy ráaggassák a „sikertelen” jelzőt a Duna arénás szereplésére. Mert hiába, hogy a 25 méteres medence egy egészen más műfaj, a közvélemény ilyen nüanszokra nem ad. A magyar válogatott legnagyobb csillagaként pedig még egy újabb nagy adag nyomás nehezült rá. De hogy mennyire felkészült minderre mentálisan a mindössze 21 éves sportoló, arról nagyon árulkodóak voltak a 100 háton elért ezüstje utáni első mondatai. A mix zónában egy kiegyensúlyozott, saját magát is maximálisan reálisan látó úszó nyilatkozott az újságíróknak. Nem ugrándozott az örömtől, hogy a kevésbé erős számában is rögtön második hellyel nyitott, nem volt búskomor, hogy három századdal maradt le az aranyról. Pont annyira volt mosolygós és laza, amennyire egy (úszói mércével mérve kisebb) világverseny dobogós helye után lehet/illik, és pont annyira volt céltudatos és koncentrált, amennyire egy fő feladatára még csak készülő sportembertől várjuk. 

Sem bagatellizálni, sem túlbecsülni nem akarta az első érmét, és az aranyat sem mindent elsöprő magabiztossággal célozta meg, mert – ahogy majd´ minden nyilatkozatában visszatért hozzá – ezen a világbajnokságon az volt a lényeg, hogy kiélvezze a magyar közönség szeretetét.

Mert még ha egy-egy hétköznapon nem is telt meg csordultig a Duna Aréna, valószerűtlenül nagy ujjongás kísérte minden piros–fehér–zöld zászlócska megjelenését a kivetítőn. Ami azt jelentette, hogy a 34 hazai úszó közül valaki épp bizonyítani készül. 

Például azt, hogy a magyar úszósport újra és újra meg tud újulni. Előbukkant a „semmiből” (pontosabban Amerikából) egy Sárkány Zalán, aki meg se állt az aranyig 800 m gyorson; főnixmadárként éledt újra hamvaiból Szabó Szebasztián és szerzett egy éremmel főlérő 4. helyet 50 m pillangón. 

A 4×200-as női gyorsváltó (Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra, Ábrahám Minna) talán még náluk is nagyobb tettet hajtott végre azzal, hogy az amerikaiak mögött legyőzte a „maradék világot” – aminek még csak a közelében sem járt sosem magyar négyes, pedig egy bizonyos Hosszú Katinka is ott volt a névsorban éveken keresztül.

Egyszóval: ha nem is volt hibátlan diadalmenet a rövid pályás vb (az olimpiai negyedik Németh Nándor például nem jutott tovább az előfutamból sem 100 m mellen), a magyar úszósport él és virul: a hétfőn bejelentett Év sportolója-ankét férfi tízes listáján például öt úszót találunk.

Mit is mondhatnánk erre? Alig várjuk a 2027-es, újabb pesti vizes-vb-t, Kóst, Sárkányt, Milákot, Rasovszkyt és a többieket.

Kapcsolódó cikkünk

Kós Hubert aranyérmet nyert 200 méter háton a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.

A táv olimpiai bajnoka a délelőtti előfutamban 1:48.02 perces országos csúccsal volt a legjobb, közel két és fél másodperccel ért el jobb időt, mint az akkor második francia Mewen Tomac, így toronymagas favoritként várta a rajtot este a telt házas Duna Arénában.

A 21 éves magyar klasszis a fináléban az indítás előtt a közönség biztatását kérte, majd az első 50 után már több mint fél másodperc volt az előnye. A 2-es pályán úszó olasz Lorenzo Mora próbálta egyedüliként tartani vele a lépést, de az utolsó 50-nél látszott, hogy neki sincs esélye. Kós végül a világcsúcstól mindössze két századdal elmaradva, 1:45.65 perces Európa-rekorddal diadalmaskodott, az orosz Arkagyij Vjacsanyin 2009-es 1:46.11-es kontinenscsúcsát javította meg.

Az ebben a számban a párizsi játékokon aranyérmes Kós – aki korábban 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és a szombaton aranyérmes Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövid pályás világbajnoka.

„Nincs ilyen sokszor az ember életében, hogy több ezer magyar előtt úszhat és sétálhat. Ezt a medencében is éreztem. Jó volt, hogy a többiek nem tudtak velem jönni, a saját versenyemet úszhattam. Nem gondoltam, hogy ilyen közel kerülök a vb-csúcshoz” 

– mondta Kós az M4 Sportnak, de már előtte is, a hivatalos helyszíni villáminterjú során (mely angolul zajlik) is kétszer megköszönte a drukkereknek a fergeteges buzdítást.

férfi 200 m hát, világbajnok:

Kós Hubert 1:45.65 percLorenzo Mora (Olaszország) 1:48.96Mewen Tomac (Franciaország) 1:49.93 Kapcsolódó cikkünk

A budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szombat délelőttjén véget ért az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka pályafutása. A magyar szurkolók egyik kedvence egy előfutambéli úszással és egy 16. hellyel búcsúzott a versenysporttól.

A magyar úszó a szemünk előtt nőtt fel, hiszen már a 2008-as pekingi olimpián megismerhettük a nevét. Akkor a magyar csapat legfiatalabbjaként, 15 évesen és 111 naposan utazhatott az ötkarikás játékokra. Igazán azonban akkor vált ismertté a neve, amikor az első ifjúsági olimpián, 2010-ben megszerezte Magyarország első aranyérmét 200 méter pillangón, amelyet még egy első és egy második hely követett. 

Eredményeinek felsorolására aligha lenne elég helyünk, de a kezdeteknél a 2012-es debreceni nagy medencés Eb-t még kiemelnénk, ahol szülővárosában lett aranyérmes 800 méteres gyorsúszásban.

A törékeny testalkatú lánytól senki nem várta, hogy a sprintszámokban villogjon, de sokan azt sem gondolták, hogy a hosszabb távokon sikeres lehet. Volt azonban egy edző, aki óvodás korában kiszúrta a tehetségét és felajánlotta szüleinek, hogy foglalkozna vele. 

„Mostani agyammal sem könnyű megmondani, mit látott bennem, de szerencsére nem csalta meg a szeme. 

Gyorsan kiderült a tehetségem, de az is, hogy nekem nem lesznek hatalmas izmaim, pillanatnyilag sem súlyzózom, mert nagy muszklikkal könnyű lenne besavasodni is” – nyilatkozta a már említett Eb-arany után, majd valahogy úgy fogalmazott, hogy a hal sincs kigyúrva, mégis gyors. Ez pedig rá is igaz volt.

Az eredményei mellett elsősorban természete és mosolygós nyilatkozatai miatt vált azonnal a szurkolók kedvencévé. A bájos kislány mindig őszintén nyilatkozott a kamerák és a mikrofonok előtt, majd az évek múlásával érett nőként is ezt tette, a gyermeki mosolyt mindig megtartva. Ugyan gyakran pityergett is, de ezek leginkább örömkönnyek voltak. „Csak két tizedre volt az ezüst, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel, nem zavar. Amiért jöttem, azt hazaviszem és ez annyira fantasztikus érzés” – mondta az M4 Sport kamerái előtt az olimpiai bronz megnyerése után 2016-ban.

A riói ötkarikás játékokig persze szerzett megannyi Eb-érmet és világbajnoki bronzot is, de ezt követően a gyorsúszást felváltotta az a pillangó, amelyben ifjúsági korában is a legjobbak közé tartozott. 

Ez újra visszahozta a kissé megkopni látszó lelkesedését, saját elmondása szerint is újra megtalálta az örömet az edzésekben is, és így természetesen a versenyzést is jobban élvezte.

Ezt a a 2019-es kvangdzsui vb is igazolta. Már ha a megelőző évben szerzett Eb-arany nem lett volna elég. Kapás Dél-Koreában lett világbajnok. Akkor is mosolygósan, de nem teljesen elégedetten nyilatkozott. „Nem tudom elhinni. Örülök az időnek, de még mindig azt érzem, hogy ennél jobb tudok lenni. Örülök, hogy nyertem, hiszen ez egy verseny volt és ez volt a lényeg, de jövőre még jobb leszek” – nyilatkozta akkor, de a következő két év utólag nézve a nehézségekről szólt.

2020 nyarán egy autoimmun pajzsmirigybetegség miatt nem tudta hozni a kiemelkedő eredményeket, de úgy tűnt, neki éppen ezért segíthet, hogy elhalasztották az olimpiát. Egy évvel később Tokióba az olimpiai aranyérem megszerzésének reményével utazott ki és nem is úszott rosszul. A 200 méteres pillangóúszás döntője előtt nem sokkal viszont pánikroham tört rá. Ennek oka, hogy nem sokkal korábban elhunyt a húga, ő pedig a felkészülés miatt nem tudta ezt ennyi idő alatt megfelelően feldolgozni. Ezt követően az sem volt biztos, hogy el tud indulni a döntőben, de végül vízbe ugrott és negyedik lett. A nagy siker tehát elmaradt, de a 2022-es házassága óta már Telegdy-Kapás Boglárkaként versenyző úszó ezt követően sem adta fel, nyert még idén Eb-bronzérmet és kemény küzdelmek árán kijutott a párizsi olimpiára is. Ez volt számára az ötödik.

A 2024-es évről mindenki tudta, hogy ez lesz számára az utolsó. Az év folyamán szinte minden versenye egy állomás volt a visszavonulás felé, és ahogy tőle megszokhattunk, ezek általában pityergéssel zárultak. Ez nem volt másként szombat délelőtt sem, hiszen a medencéből kilépve többen virágcsokorral köszöntötték. „Nagyon örülök, hogy itthon történt meg az utolsó úszás és ilyen kedvesen búcsúztattak. Nagyon jó érzés volt” – zárta pályafutását Kapás Boglárka, aki a következő hetekben, hónapokban pihenni szeretne, de az uszodától nem távolodik majd el. Férje, Telegdy Ádám továbbra is versenyez, így őt biztosan elkíséri majd a medencetérbe, de jó esély van arra is, hogy a jövőben gyermekeket tanít majd úszni.

Kapástól rengetegen köszöntek el, például az egyik legnagyobb tehetségnek tartott, még mindig csak 16 éves, de már Európa-bajnok és olimpikon Jackl Vivien is példaképének nevezte. Az immár csak egykori vetélytárs Késely Ajna pedig közösségi oldalán írt néhány sort, amely méltó lezárása lehet cikkünknek is. 

„Sosem voltunk barátnők, de méltó ellenfelek, olykor pedig bajtársias társak voltunk egymásnak… 

Mindig példakép volt az úszásod mellett a mosolyod… igyekszem példát venni tőled! 

Kívánok olyan boldogságos pillanatokat ezután is, mint amit az úszás adott Neked!”

Kapcsolódó cikkünk Budapest |

Milyen volt a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szűk egy hete a Duna Arénában? Egyszóval: csúcs!

Hogy maradjunk a szó szerinti rekordoknál, rögtön az első döntős szám világcsúcsot hozott – 400 méter gyors után a kanadai Summer McIntosh vehette át a szimbolikus kis táblát a 25 ezer dolláros összegről –, a vasárnapi záráskor pedig az orosz 4×100-as férfi vegyesváltó foglalta keretbe a vb hat napját egy újabb rekorddal.

Kerek 30 világcsúcs, amiből az amerikai Gretchen Walsh egymaga kilencet (!!) tudhat magáénak, egy tizedik, váltóban elérttel kiegészítve. 

Ezúttal nem maradt puszta közhely a „valaha volt leg….” kezdetű méltatás, magától értedődő, hogy az előbbi két szám nem kis sporttörténeti elsőséget jelentett Budapestnek.

S akkor még nem is szóltunk a lényegről, a magyar úszókról. 

Kós Hubert vállalta a részvétel jelentette kockázatot – mert akárhonnan is nézzük, olimpiai bajnokként csakis egy vb-címmel kerülhette el, hogy ráaggassák a „sikertelen” jelzőt a Duna arénás szereplésére. Mert hiába, hogy a 25 méteres medence egy egészen más műfaj, a közvélemény ilyen nüanszokra nem ad. A magyar válogatott legnagyobb csillagaként pedig még egy újabb nagy adag nyomás nehezült rá. De hogy mennyire felkészült minderre mentálisan a mindössze 21 éves sportoló, arról nagyon árulkodóak voltak a 100 háton elért ezüstje utáni első mondatai. A mix zónában egy kiegyensúlyozott, saját magát is maximálisan reálisan látó úszó nyilatkozott az újságíróknak. Nem ugrándozott az örömtől, hogy a kevésbé erős számában is rögtön második hellyel nyitott, nem volt búskomor, hogy három századdal maradt le az aranyról. Pont annyira volt mosolygós és laza, amennyire egy (úszói mércével mérve kisebb) világverseny dobogós helye után lehet/illik, és pont annyira volt céltudatos és koncentrált, amennyire egy fő feladatára még csak készülő sportembertől várjuk. 

Sem bagatellizálni, sem túlbecsülni nem akarta az első érmét, és az aranyat sem mindent elsöprő magabiztossággal célozta meg, mert – ahogy majd´ minden nyilatkozatában visszatért hozzá – ezen a világbajnokságon az volt a lényeg, hogy kiélvezze a magyar közönség szeretetét.

Mert még ha egy-egy hétköznapon nem is telt meg csordultig a Duna Aréna, valószerűtlenül nagy ujjongás kísérte minden piros–fehér–zöld zászlócska megjelenését a kivetítőn. Ami azt jelentette, hogy a 34 hazai úszó közül valaki épp bizonyítani készül. 

Például azt, hogy a magyar úszósport újra és újra meg tud újulni. Előbukkant a „semmiből” (pontosabban Amerikából) egy Sárkány Zalán, aki meg se állt az aranyig 800 m gyorson; főnixmadárként éledt újra hamvaiból Szabó Szebasztián és szerzett egy éremmel főlérő 4. helyet 50 m pillangón. 

A 4×200-as női gyorsváltó (Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra, Ábrahám Minna) talán még náluk is nagyobb tettet hajtott végre azzal, hogy az amerikaiak mögött legyőzte a „maradék világot” – aminek még csak a közelében sem járt sosem magyar négyes, pedig egy bizonyos Hosszú Katinka is ott volt a névsorban éveken keresztül.

Egyszóval: ha nem is volt hibátlan diadalmenet a rövid pályás vb (az olimpiai negyedik Németh Nándor például nem jutott tovább az előfutamból sem 100 m mellen), a magyar úszósport él és virul: a hétfőn bejelentett Év sportolója-ankét férfi tízes listáján például öt úszót találunk.

Mit is mondhatnánk erre? Alig várjuk a 2027-es, újabb pesti vizes-vb-t, Kóst, Sárkányt, Milákot, Rasovszkyt és a többieket.

Kapcsolódó cikkünk

Kós Hubert aranyérmet nyert 200 méter háton a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.

A táv olimpiai bajnoka a délelőtti előfutamban 1:48.02 perces országos csúccsal volt a legjobb, közel két és fél másodperccel ért el jobb időt, mint az akkor második francia Mewen Tomac, így toronymagas favoritként várta a rajtot este a telt házas Duna Arénában.

A 21 éves magyar klasszis a fináléban az indítás előtt a közönség biztatását kérte, majd az első 50 után már több mint fél másodperc volt az előnye. A 2-es pályán úszó olasz Lorenzo Mora próbálta egyedüliként tartani vele a lépést, de az utolsó 50-nél látszott, hogy neki sincs esélye. Kós végül a világcsúcstól mindössze két századdal elmaradva, 1:45.65 perces Európa-rekorddal diadalmaskodott, az orosz Arkagyij Vjacsanyin 2009-es 1:46.11-es kontinenscsúcsát javította meg.

Az ebben a számban a párizsi játékokon aranyérmes Kós – aki korábban 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és a szombaton aranyérmes Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövid pályás világbajnoka.

„Nincs ilyen sokszor az ember életében, hogy több ezer magyar előtt úszhat és sétálhat. Ezt a medencében is éreztem. Jó volt, hogy a többiek nem tudtak velem jönni, a saját versenyemet úszhattam. Nem gondoltam, hogy ilyen közel kerülök a vb-csúcshoz” 

– mondta Kós az M4 Sportnak, de már előtte is, a hivatalos helyszíni villáminterjú során (mely angolul zajlik) is kétszer megköszönte a drukkereknek a fergeteges buzdítást.

férfi 200 m hát, világbajnok:

Kós Hubert 1:45.65 percLorenzo Mora (Olaszország) 1:48.96Mewen Tomac (Franciaország) 1:49.93 Kapcsolódó cikkünk

A sportévet összefoglaló első cikkünkben 2024 hősei közé a párizsi bajnokok, a KFC-s focisták és a női kézisek is odafértek.

Gulyás Michelle

A rosszul sikerült világbajnoksága után az is kérdéses volt, hogy ott lehet-e Párizsban, de végül a Magyar Öttusaszövetség, Balogh Gábor elnökkel az élen bizalmat szavazott neki, és milyen jól tette. Az olimpián remekül versenyző immár 24 éves Gulyás aranyérmes lett. Azóta pedig nem telik el hét, hogy ne látnánk mosolyát egy-egy díjátadón vagy interjúban.

Armand Duplantis

Napjaink atlétikai csillagai közül a svéd rúdugró ragyog a legfényesebben. Az olimpia aranyérem mellett nyert idén Eb-t és fedett pályás vb-t is a számos Gyémánt Liga-siker mellett. Az pedig nála már szinte természetes, hogy áprilisban Kínában, augusztus elején éppen Párizsban, majd a hónap végén Lengyelországban döntötte meg saját világcsúcsát az atlétika svéd csillaga.

Kós Hubert

Azt mindenki tudta, hogy a tavaly világbajnoki címet nyert úszó kemény edzéseket végez Bob Bowman irányítása alatt, de a remény mellé, hogy olimpiát nyerhet, a júniusi Eb-arany hozta meg a szükséges pluszt. Párizsban végül remekül hajrázva győzött 200 háton, majd néhány hónap alatt újra összekapta magát a budapesti rövid pályás vb-re, ahol kis híján világcsúcsot úszva nyert a Duna Arénában.

Milák Kristóf

Amíg meg nem nyerte a 100 m pillangóúszás döntőjét, sokan mondták, hogy ilyen hozzáállással senki nem lehet olimpiai bajnok. A kritikusok úgy vélték, ezt bizonyítja, hogy a 200-as fináléban „csak” második lett. Milák azonban csattanós választ adott, hiszen Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás után ő lett a harmadik magyar úszó, aki két különböző olimpián nyert aranyat.

Kós és Milák Szlovák női teniszválogatott

Matej Lipták szövetségi kapitány irányításával Rebecca Šramková, Anna Karolína Schmiedlová, Viktória Hrunčáková, Renáta Jamrichová és Tereza Mihalíková több végső győzelemre is esélyes csapatot búcsúztatva jutott a Billie Jean King-kupa döntőjébe. Ott ugyan nem sikerült bravúrt bemutaniuk az olaszok ellen, de így is óriási sikert értek el.

Rasovszky Kristóf

Az olimpia előtt talán kissé meghúzta magát, és a nyílt vízi úszóknál inkább Betlehem Dávidról szóltak a hírek. Aztán Párizsban, borzasztó körülmények között megnyerte a 10 kilométeres távot, amelyen három évvel korábban Tokióban még ezüstérmes volt. Rasovszkyt nem zavarta a Szajna nem túl jó minőségű vize, a befutó után pedig együtt örült a 3. helyen beérő Betlehemmel.

Rasovszky Bayer Leverkusen

A gyógyszergyáriak előző szezonját az sem ronthatta el, hogy az EL-döntőben kikaptak. Amit viszont a bajnokságban véghez vittek, egyszerűen zseniális. Xabi Alonso csapata veretlenül, 28 győzelemmel és 6 döntetlennel, 17 pont előnnyel nyerte meg a Bundesligát. Ha pedig nem lenne elég, hogy 11 év után letaszították a Bayernt a trónról, megnyerték a Német Kupát is.

Magyar férfipárbajtőr-válogatott

A Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid összetételű csapat az addigi címvédő, a friss egyéni aranyérmessel felálló japánokat győzte le a párizsi olimpia döntőjében. Az utolsó asszónak még három tus előnnyel vágtak neki, ám végül szoros csatában egy örökre emlékezetes aranytussal nyerve tették feledhetetlenné győzelmüket és 1972 után újra csúcsra értek.

A párbajtőrözők Matej Beňuš

A vízi szlalomozó szerezte a szlovák küldöttség első, és mint később kiderült, utolsó érmét Párizsban. A C1-ben versenyző kenus a selejtezős futamban még hibázott, de így is befért a legjobb 12-es döntőbe, ahol már jóval koncentráltabban versenyzett és csak ketten előzték meg. A 2016-ban már ezüstérmet nyerő Beňuš idei bronza a sportág 16. szlovák ötkarikás medálja.

KFC

A komáromi labdarúgás történetéből már sosem törlik ki a 2024-es évet. A csapat mondhatni hazai pálya nélkül, Vágsellyén szerepelve nyerte meg a II. ligát és jutott fel az élvonalba. Radványi Miklós csapata ráadásul a történelmi siker után az élvonalban sem lett pofozógép, hiszen a 10. helyen telelnek. Az örömöt csak a megépülő stadion fokozhatta volna. Majd jövőre.

A DAC tavasza

A borzalmas őszi szereplés után hajlamosak vagyunk elfelejteni a sárga-kékek tavaszi menetelését. A felsőházi rájátszásban remeklő szerdahelyieknél az év elején az sem volt biztos, hogy ott lesznek a legjobb hatban, de végül ezüst-érmesként zártak. Ha a csapatok nulláról indultak volna a felsőházban, a DAC bajnok lett volna, de így is sorozatban hetedszer kijutott az európai porondra.

KFC és DAC Spanyol fociválogatott

Az idei labdarúgó-Európa-bajnokság előtt kevesen emlegették a spanyolokat a végső győzelemre esélyesek között. Az utánpótlás-válogatottaknál korábban a játékosok nagy részével dolgozó Luis de la Fuente azonban aranyra vezette csapatát. A szlovákok szintén hősökké válhattak volna az angolok elleni nyolcaddöntőben, de Bellingham és Kane megfúrták Schranzék álmát.

Magyar női kéziválogatott

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány válogatási elveit a mai napig sokan nem értik, de az eredmények őt igazolják. A válogatott előbb a debreceni olimpiai selejtezőn csoportelsőként jutott ki Párizsba, ahol kis híján csodát tett, de végül hatodikként zárt. Ez után újult erővel vágtak neki az Eb-nek, ahol Debrecenen át eljutottak Bécsbe és egy csodás bronzéremmel utaztak haza.

Győri Audi ETO KC

A győriek idén tizedik Bajnokok Ligája-döntőjükben hatodszor értek fel Európa csúcsára. A korábbi ETO-hegemóniát a norvég Vipers Kristiansand törte meg, a zöld-fehérek pedig négy sikertelen év után idén visszaültek Európa trónjára. Győri-Lukács Viktóriáék magabiztosan győzték le a Bietigheim csapatát a fináléban.

A magyar kézis lányok Márton Viviana

2024. augusztus 9. előtt kis túlzással a magyar sportszerető közvélemény nem tudta, hogy ki az a Márton Viviana, de a legtöbbeknek még arról sem volt sejtése, hogy tekvandóban van magyar olimpiai résztvevő. Ezt követően viszont minden megváltozott a magyar és kanári-szigeteki zászlóval aranyat ünneplő sportoló életében, aki esélyt sem adott ellenfeleinek Párizsban.

Kapcsolódó cikkünk

A budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szombat délelőttjén véget ért az olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka pályafutása. A magyar szurkolók egyik kedvence egy előfutambéli úszással és egy 16. hellyel búcsúzott a versenysporttól.

A magyar úszó a szemünk előtt nőtt fel, hiszen már a 2008-as pekingi olimpián megismerhettük a nevét. Akkor a magyar csapat legfiatalabbjaként, 15 évesen és 111 naposan utazhatott az ötkarikás játékokra. Igazán azonban akkor vált ismertté a neve, amikor az első ifjúsági olimpián, 2010-ben megszerezte Magyarország első aranyérmét 200 méter pillangón, amelyet még egy első és egy második hely követett. 

Eredményeinek felsorolására aligha lenne elég helyünk, de a kezdeteknél a 2012-es debreceni nagy medencés Eb-t még kiemelnénk, ahol szülővárosában lett aranyérmes 800 méteres gyorsúszásban.

A törékeny testalkatú lánytól senki nem várta, hogy a sprintszámokban villogjon, de sokan azt sem gondolták, hogy a hosszabb távokon sikeres lehet. Volt azonban egy edző, aki óvodás korában kiszúrta a tehetségét és felajánlotta szüleinek, hogy foglalkozna vele. 

„Mostani agyammal sem könnyű megmondani, mit látott bennem, de szerencsére nem csalta meg a szeme. 

Gyorsan kiderült a tehetségem, de az is, hogy nekem nem lesznek hatalmas izmaim, pillanatnyilag sem súlyzózom, mert nagy muszklikkal könnyű lenne besavasodni is” – nyilatkozta a már említett Eb-arany után, majd valahogy úgy fogalmazott, hogy a hal sincs kigyúrva, mégis gyors. Ez pedig rá is igaz volt.

Az eredményei mellett elsősorban természete és mosolygós nyilatkozatai miatt vált azonnal a szurkolók kedvencévé. A bájos kislány mindig őszintén nyilatkozott a kamerák és a mikrofonok előtt, majd az évek múlásával érett nőként is ezt tette, a gyermeki mosolyt mindig megtartva. Ugyan gyakran pityergett is, de ezek leginkább örömkönnyek voltak. „Csak két tizedre volt az ezüst, de az az igazság, hogy egyáltalán nem érdekel, nem zavar. Amiért jöttem, azt hazaviszem és ez annyira fantasztikus érzés” – mondta az M4 Sport kamerái előtt az olimpiai bronz megnyerése után 2016-ban.

A riói ötkarikás játékokig persze szerzett megannyi Eb-érmet és világbajnoki bronzot is, de ezt követően a gyorsúszást felváltotta az a pillangó, amelyben ifjúsági korában is a legjobbak közé tartozott. 

Ez újra visszahozta a kissé megkopni látszó lelkesedését, saját elmondása szerint is újra megtalálta az örömet az edzésekben is, és így természetesen a versenyzést is jobban élvezte.

Ezt a a 2019-es kvangdzsui vb is igazolta. Már ha a megelőző évben szerzett Eb-arany nem lett volna elég. Kapás Dél-Koreában lett világbajnok. Akkor is mosolygósan, de nem teljesen elégedetten nyilatkozott. „Nem tudom elhinni. Örülök az időnek, de még mindig azt érzem, hogy ennél jobb tudok lenni. Örülök, hogy nyertem, hiszen ez egy verseny volt és ez volt a lényeg, de jövőre még jobb leszek” – nyilatkozta akkor, de a következő két év utólag nézve a nehézségekről szólt.

2020 nyarán egy autoimmun pajzsmirigybetegség miatt nem tudta hozni a kiemelkedő eredményeket, de úgy tűnt, neki éppen ezért segíthet, hogy elhalasztották az olimpiát. Egy évvel később Tokióba az olimpiai aranyérem megszerzésének reményével utazott ki és nem is úszott rosszul. A 200 méteres pillangóúszás döntője előtt nem sokkal viszont pánikroham tört rá. Ennek oka, hogy nem sokkal korábban elhunyt a húga, ő pedig a felkészülés miatt nem tudta ezt ennyi idő alatt megfelelően feldolgozni. Ezt követően az sem volt biztos, hogy el tud indulni a döntőben, de végül vízbe ugrott és negyedik lett. A nagy siker tehát elmaradt, de a 2022-es házassága óta már Telegdy-Kapás Boglárkaként versenyző úszó ezt követően sem adta fel, nyert még idén Eb-bronzérmet és kemény küzdelmek árán kijutott a párizsi olimpiára is. Ez volt számára az ötödik.

A 2024-es évről mindenki tudta, hogy ez lesz számára az utolsó. Az év folyamán szinte minden versenye egy állomás volt a visszavonulás felé, és ahogy tőle megszokhattunk, ezek általában pityergéssel zárultak. Ez nem volt másként szombat délelőtt sem, hiszen a medencéből kilépve többen virágcsokorral köszöntötték. „Nagyon örülök, hogy itthon történt meg az utolsó úszás és ilyen kedvesen búcsúztattak. Nagyon jó érzés volt” – zárta pályafutását Kapás Boglárka, aki a következő hetekben, hónapokban pihenni szeretne, de az uszodától nem távolodik majd el. Férje, Telegdy Ádám továbbra is versenyez, így őt biztosan elkíséri majd a medencetérbe, de jó esély van arra is, hogy a jövőben gyermekeket tanít majd úszni.

Kapástól rengetegen köszöntek el, például az egyik legnagyobb tehetségnek tartott, még mindig csak 16 éves, de már Európa-bajnok és olimpikon Jackl Vivien is példaképének nevezte. Az immár csak egykori vetélytárs Késely Ajna pedig közösségi oldalán írt néhány sort, amely méltó lezárása lehet cikkünknek is. 

„Sosem voltunk barátnők, de méltó ellenfelek, olykor pedig bajtársias társak voltunk egymásnak… 

Mindig példakép volt az úszásod mellett a mosolyod… igyekszem példát venni tőled! 

Kívánok olyan boldogságos pillanatokat ezután is, mint amit az úszás adott Neked!”

Kapcsolódó cikkünk Budapest |

Milyen volt a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság szűk egy hete a Duna Arénában? Egyszóval: csúcs!

Hogy maradjunk a szó szerinti rekordoknál, rögtön az első döntős szám világcsúcsot hozott – 400 méter gyors után a kanadai Summer McIntosh vehette át a szimbolikus kis táblát a 25 ezer dolláros összegről –, a vasárnapi záráskor pedig az orosz 4×100-as férfi vegyesváltó foglalta keretbe a vb hat napját egy újabb rekorddal.

Kerek 30 világcsúcs, amiből az amerikai Gretchen Walsh egymaga kilencet (!!) tudhat magáénak, egy tizedik, váltóban elérttel kiegészítve. 

Ezúttal nem maradt puszta közhely a „valaha volt leg….” kezdetű méltatás, magától értedődő, hogy az előbbi két szám nem kis sporttörténeti elsőséget jelentett Budapestnek.

S akkor még nem is szóltunk a lényegről, a magyar úszókról. 

Kós Hubert vállalta a részvétel jelentette kockázatot – mert akárhonnan is nézzük, olimpiai bajnokként csakis egy vb-címmel kerülhette el, hogy ráaggassák a „sikertelen” jelzőt a Duna arénás szereplésére. Mert hiába, hogy a 25 méteres medence egy egészen más műfaj, a közvélemény ilyen nüanszokra nem ad. A magyar válogatott legnagyobb csillagaként pedig még egy újabb nagy adag nyomás nehezült rá. De hogy mennyire felkészült minderre mentálisan a mindössze 21 éves sportoló, arról nagyon árulkodóak voltak a 100 háton elért ezüstje utáni első mondatai. A mix zónában egy kiegyensúlyozott, saját magát is maximálisan reálisan látó úszó nyilatkozott az újságíróknak. Nem ugrándozott az örömtől, hogy a kevésbé erős számában is rögtön második hellyel nyitott, nem volt búskomor, hogy három századdal maradt le az aranyról. Pont annyira volt mosolygós és laza, amennyire egy (úszói mércével mérve kisebb) világverseny dobogós helye után lehet/illik, és pont annyira volt céltudatos és koncentrált, amennyire egy fő feladatára még csak készülő sportembertől várjuk. 

Sem bagatellizálni, sem túlbecsülni nem akarta az első érmét, és az aranyat sem mindent elsöprő magabiztossággal célozta meg, mert – ahogy majd´ minden nyilatkozatában visszatért hozzá – ezen a világbajnokságon az volt a lényeg, hogy kiélvezze a magyar közönség szeretetét.

Mert még ha egy-egy hétköznapon nem is telt meg csordultig a Duna Aréna, valószerűtlenül nagy ujjongás kísérte minden piros–fehér–zöld zászlócska megjelenését a kivetítőn. Ami azt jelentette, hogy a 34 hazai úszó közül valaki épp bizonyítani készül. 

Például azt, hogy a magyar úszósport újra és újra meg tud újulni. Előbukkant a „semmiből” (pontosabban Amerikából) egy Sárkány Zalán, aki meg se állt az aranyig 800 m gyorson; főnixmadárként éledt újra hamvaiból Szabó Szebasztián és szerzett egy éremmel főlérő 4. helyet 50 m pillangón. 

A 4×200-as női gyorsváltó (Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Molnár Dóra, Ábrahám Minna) talán még náluk is nagyobb tettet hajtott végre azzal, hogy az amerikaiak mögött legyőzte a „maradék világot” – aminek még csak a közelében sem járt sosem magyar négyes, pedig egy bizonyos Hosszú Katinka is ott volt a névsorban éveken keresztül.

Egyszóval: ha nem is volt hibátlan diadalmenet a rövid pályás vb (az olimpiai negyedik Németh Nándor például nem jutott tovább az előfutamból sem 100 m mellen), a magyar úszósport él és virul: a hétfőn bejelentett Év sportolója-ankét férfi tízes listáján például öt úszót találunk.

Mit is mondhatnánk erre? Alig várjuk a 2027-es, újabb pesti vizes-vb-t, Kóst, Sárkányt, Milákot, Rasovszkyt és a többieket.

Kapcsolódó cikkünk

Kós Hubert aranyérmet nyert 200 méter háton a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság vasárnapi zárónapján.

A táv olimpiai bajnoka a délelőtti előfutamban 1:48.02 perces országos csúccsal volt a legjobb, közel két és fél másodperccel ért el jobb időt, mint az akkor második francia Mewen Tomac, így toronymagas favoritként várta a rajtot este a telt házas Duna Arénában.

A 21 éves magyar klasszis a fináléban az indítás előtt a közönség biztatását kérte, majd az első 50 után már több mint fél másodperc volt az előnye. A 2-es pályán úszó olasz Lorenzo Mora próbálta egyedüliként tartani vele a lépést, de az utolsó 50-nél látszott, hogy neki sincs esélye. Kós végül a világcsúcstól mindössze két századdal elmaradva, 1:45.65 perces Európa-rekorddal diadalmaskodott, az orosz Arkagyij Vjacsanyin 2009-es 1:46.11-es kontinenscsúcsát javította meg.

Az ebben a számban a párizsi játékokon aranyérmes Kós – aki korábban 100 méter háton ezüstérmes volt a Duna Arénában – Hosszú Katinka, Gyurta Dániel, Bernek Péter, Szabados Béla és a szombaton aranyérmes Sárkány Zalán után a magyar úszósport hatodik rövid pályás világbajnoka.

„Nincs ilyen sokszor az ember életében, hogy több ezer magyar előtt úszhat és sétálhat. Ezt a medencében is éreztem. Jó volt, hogy a többiek nem tudtak velem jönni, a saját versenyemet úszhattam. Nem gondoltam, hogy ilyen közel kerülök a vb-csúcshoz” 

– mondta Kós az M4 Sportnak, de már előtte is, a hivatalos helyszíni villáminterjú során (mely angolul zajlik) is kétszer megköszönte a drukkereknek a fergeteges buzdítást.

férfi 200 m hát, világbajnok:

Kós Hubert 1:45.65 percLorenzo Mora (Olaszország) 1:48.96Mewen Tomac (Franciaország) 1:49.93


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »