2000 közúti híd élettartama a végéhez közelít – a rendszerszintű felújításukat sürgetik a megyefőnökök

2000 közúti híd élettartama a végéhez közelít – a rendszerszintű felújításukat sürgetik a megyefőnökök

2000 közúti híd élettartama a végéhez közelít – a rendszerszintű felújításukat sürgetik a megyefőnökök Vataščin Péter2025. 01. 03., p – 13:27 Nyustya (Hnúšťa) |

A szükséges finanszírozás és a rendszerszintű megoldások hiánya miatt fennállhat a veszély, hogy belátható időn belül hidak tucatjait, sőt százait kell lezárni az országban. A megyei önkormányzatokat tömörítő SK8 elnöke, ill. Nagyszombat megye vezetője, Jozef Viskupič (PS) és Ondrej Lunter (független) besztercebányai megyeelnök közös sajtótájékoztatóan hívták fel a figyelmet a problémára. Emellett a miniszterelnök, valamint az államfő fellépését sürgetik.

A Facebookon élőben közvetített sajtótájékoztatót demonstratív módon egy rossz állapotú nyustyai hídnál tartották. A konstrukció az 526-os másodrendű úton található, amely Jolsvával köti össze a több mint 6000 fős városkát.

Nem véletlenül vagyunk ma Nyústyán. Csak a múlt hónapban hat hídon kellett korlátoznunk a vagy teljesen megszüntetnünk a közlekedést megyénkben, s ezek közül kettő pontosan ebben a városban található

– fogalmazott Ondrej Lunter, majd hozzátette, hogy „a kamionoknak ma több mint 60 kilométeres kerülőt kell megtenniük, s az fenyeget, hogy a személygépkocsikat is korlátoznunk kell majd. Ez a valóság, így fest az az óriási befektetési adósság, amellyel a másod- és harmadrendű utakkal együtt leterheltek minket a kormányaink”.

Martin Pliešovský (SNS) nyustyai polgármester elmondta, városuk területén összesen 15 hídszerkezet található. Ezek közül az egyik le van bontva, egy másikon csak korlátozva haladhat át a forgalom, míg egy harmadikat teljesen lezártak.

Ondrej Lunter figyelmeztetett: 

Hírdetés

országszerte nagyjából 600 híd állapotát minősítették 6-os szintű fokozattal, amely azt jelenti, hogy gyakorlatilag lezárás előtt állnak. További 1400 minősül 5-ös, vagyis kritikus állapotúnak. Szinte mindegyiküket még az államszocialista érában építette az állam. 

A besztercebányai megyeelnök szerint nem éveken, hanem heteken belül bekövetkezhetnek az első „fatális következmények“, az úthálózat pedig összeomolhat.

Jozef Viskupič azt mondta, a megyék borzasztó állapotban kapták meg az utakat, amelyeket fokozatosan igyekeznek kijavítani. 

A hidaknál azonban már a lehetséges határait feszegetjük, mert egyszerűen szólva nincs pénzünk rájuk. A nyustyai helyzet nem egyedi, ez vár ránk egész Szlovákiában. A háborúban a hadsereg először a hidakat bombázza le, minket pedig az érdektelenség szór meg a bombáival 

– fogalmazott az SK8 elnöke. Számos szlovákiai várost felsorolván azt mondta, a nyugati és keleti országrészekben is riasztó a helyzet. Nagyszombat megyében 13 hidat muszáj felújítaniuk, amelyek közül van, amit gyakorlatilag újra kell építeniük azok rossz állapota miatt.

Az SK8 legutóbbi ülését Nagyrőcén (Revúca) tartotta decemberben. Ezen a tanácskozáson két elkerülhetetlen intézkedést sürgettek. Az első szerint az önkormányzatoknak a GDP 2%-át kitevő összeget kéne kapniuk azért, hogy hosszabb távon tudják tervezni és ellátni a feladataikat. A második lépés pedig egy olyan finanszírozási modell létrehozás volna, amellyel a hidak felújítását lehetne elvégezni. Ezek az összegek nem lennének részei az önkormányzati költségvetéseknek, hanem PPP projekteken vagy állami alapokon keresztül állnának rendelkezésre.

A megyék hivatalosan felszólították Robert Fico (Smer) kormányfőt és Peter Pellegrini államfőt, hogy szenteljenek maximális figyelmet a problémának, ill. közösen szeretnének tárgyalni velük minderről. Emellett szintén levélben keresték meg a közigazgatásért és regionális fejlesztésekért felelős parlamenti bizottság vezetését és tagjait. Viskupič szerint az SK8 által már előkészítés alatt álló, reális és pénzügyileg fenntartható javaslatokat szeretnék ismertetni mindannyiukkal. 

Ennek egyértelműen miniszterelnöki és államfői témának kell lennie

– tette hozzá.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »