19 millió követője van Ferenc pápa Twitterének – A közösségi média lehetőségei és veszélyei

19 millió követője van Ferenc pápa Twitterének – A közösségi média lehetőségei és veszélyei

Oly távol, de mégis közel – Ferenc pápa és munkatársai felismerték a közösségi média lehetőségeit és veszélyeit is. Az egyházfő Twitter-bejegyzései egyes felmérések szerint ezen a felületen kategóriájukban a második legolvasottabbak a világon.

Közel 19 millió követője van Ferenc pápa többnyelvű Twitter-fiókjának. A retweet funkcióval az egész világon akár 100 millió emberhez is eljuthatnak a pápa gondolatai.

XVI. Benedek első bejegyzése

Az első Twitter-üzenetet XVI. Benedek pápa írta 2011 nyarán, saját fiókja azonban csak 2012 februárjában indult el kilenc nyelven. Az egyházfő @Pontifex néven megosztott gondolatai spanyol, portugál, lengyel, olasz, francia, latin, német, angol és arab nyelven jelentek meg. A pápai mikroblognak XVI. Benedek lemondásáig 3 millió követője lett. Az addigi bejegyzések archiválva olvashatóak.

Óriási érdeklődés

Ferenc pápa megválasztása után folytatta a bejegyzések közzétételét. Első üzenete a következő volt: „Habemus Papam Franciscum”, amelyet a megválasztása után tettek közzé. Ferenc pápa első üzenetét 68 ezer felhasználó küldte tovább. A Twitter-világ kiemelkedő aktivitással reagált a pápaválasztás eseményeire. A következő órákban hétmillió tweetet számoltak a pápaválasztással kapcsolatban.

Foci, ima, lelki útravaló

Ferenc pápa elődjénél sokkal aktívabban tartja ezen a felületen keresztül a kapcsolatot a követőivel. Az egyházfő személyes álláspontját is megosztja egy-egy kérdés kapcsán a tweetjeiben. Így üdvözölte például a 2014-es labdarúgó-világbajnokság kezdetét is egy bejegyzésében. Többnyire valamilyen spirituális gondolatot fogalmaz meg a mikroblogban, máskor az adott nap szentjére, vagy más napi aktualitásra irányítja a figyelmet.

Lehetőség és veszély

Hírdetés

A katolikus egyházfő a lehetőséget és a veszélyt is felismerte a digitalizálódó világban. 2019-ben a Christus Vivit! kezdetű apostoli buzdításban kitért arra, hogy életformává vált a digitális technológia. A digitális világ és „különösen az internet hatalmas lehetőségeket kínál a kapcsolatépítésre és a szolidaritásra. Ez valami eredendően jó, Isten ajándéka” – fogalmazott a pápa.

Gyengeségeink haszonélvezői

Ugyanakkor megjegyezte azt is az egyházfő, hogy a közösségi médiából

A közösségek fejlődését nem segíti, sőt az egyén önző különállását csak elfedi a kommunikációnak ez a módja. Ferenc pápa nyíltan írt arról is, hogy az elit és a nagyvállalatok hasznot húznak az ilyen típusú gyengeségeinkből.

Megindító üzenetek

Az egyházfő üzeneteit magyarul is olvashatjuk a Magyar Kurír oldalán, illetve a magyar nyelvű Ferenc pápa Twitter-oldalon. Az eredeti 140-ről 280-ra emelt karakterből álló bejegyzésében nemrég köszönetet mondott azoknak, akik imával támogatták gyógyulását. „Mélyen megérintettek az üzenetek és a szeretet, amit ezekben a napokban kaptam. Mindenkinek megköszönöm a közelséget és az imát” – olvasható Ferenc pápa tweetje a @Pontifex Twitter-oldalon.

NEK a neten

A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus programjairól, Ferenc pápa látogatásáról érdekes és fontos információkat találhatsz a világesemény Facebook-oldalán, Instagramján, és a Twitterén.

Ezeken a felületeken minden lényeges hírt megosztanak veled annak reményében, hogy szeptember 5–12. között személyesen találkozunk az eseményen, amelynek újbóli megrendezésére 83 esztendőt kellett várni. Regisztrálj az eseményekre!

Forrás és fotó: NEK Titkárság

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »