Peter Žiga helyettes házelnök Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminisztert fogadta a Pozsonyi várban. A két politikus közös sajtótájékoztatón méltatta Szlovákia és Magyarország kapcsolatának előnyeit. Žiga leszögezte, hogy a készülő szlovák nyelvtörvény-tervezet nem irányul a szlovákiai magyar nemzeti közösség ellen és a szlovák kormány nem tervezi a nemzetiségi status quo felborítását. Szijjártó pedig kellő garanciának tekinti a helyettes házelnök álláspontját a nyelvtörvény kérdésében és leszögezte, hogy ők ketten maradnak majd kapcsolatban a jogalkotási folyamat során a problémák elkerülése érdekében.
Žiga elmondta, örömére szolgál, hogy vendégül láthatja a magyar külügyminisztert, és többször barátjának nevezte Szijjártót. Kiemelte, hogy Magyarország és Szlovákia között rendkívül szoros az együttműködés, és ő maga pénteken látogat Magyarországra, ahol Sulyok Tamás magyar államfővel és Kövér Lászlóval, a magyar országgyűlés házelnökével fog találkozni.
Žiga hangsúlyozta a múlt héten zajló budapesti uniós csúcstalálkozó és az azon elfogadott európai gazdasági paktum jelentőségét. Elmondta, hogy a Szijjártóval folytatott mai találkozón beszéltek az amerikai elnökválasztások eredményének politikai következményeiről, Szlovákia és Magyarország V4-es és EU-n belüli együttműködéséről, az ukrajnai konfliktusról, és a háborúval kapcsolatosan az energiafolyosók és szállítások biztosításáról január 1-jétől kezdődően (Ukrajna nem hajlandó meghosszabbítani az orosz gáz tranzitjára vonatkozó ukrán-orosz szerződést, így valószínűleg január 1-jétől különböző közbeiktatott láncszemeken kell majd megoldani az Ukrajnán keresztül érkező gáz elszámolását – a szerk.).
Žiga kiemelte, hogy a találkozójukon tárgyalta a szlovák kormány kapcsolatáról Magyarországgal és a Szlovákiában élő magyar közösséggel:
„Tájékoztattam a külügyminiszter urat, hogy a szlovák kormány programjában szerepel a nemzeti kisebbségekhez fűződő kapcsolat ápolása, és úgy gondolom, hogy sem a kormánynak, sem a parlamentnek nem áll érdekében a nemzeti kisebbségeket illető status quo megváltoztatása. Épp ellenkezőleg, a nemzeti kisebbségek életminőségére a parlament és kormány is nagyobb hangsúlyt szeretne fektetni dél-szlovákiai infrastrukturális fejlesztéseken keresztül”
fogalmazott Žiga.
Szijjártó szerint Žiga álláspontja a készülő nyelvtörvény kapcsán kellő garanciát jelent
Szijjártó Péter elmondta, hogy mai találkozójukra „már teljesen új környezetben került sor”, mert minden korábbinak nagyobb remény van arra, hogy a „béke visszaköltözzön Közép-Európába”, és „kifejezetten kedvező” környezetet teremt azon kormányok számára, akik már eddig is a béke pártján álltak.
„Mi magyarok a szlovák kormánnyal közösen büszkén tartoztunk és tartozunk ahhoz a békepárti globális többséghez, ami nem a fegyverszállításokban, hanem a fegyverszünetben látja a megoldását az ukrajnai háborúnak”
fogalmazott Szijjártó.
Szijjártó szerint Magyarország és Szlovákia együttműködése „sikeresebb, mint korábban bármikor”. Elmondása szerint a legérzékenyebb területeken a legszorosabb az együttműködés a két ország között, ide sorolta az energiabiztonság és energiaellátás kérdését, emlékeztetett, hogy magyar vadászgépek is segítik Szlovákia légtérbiztonságának garantálását, és hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kereskedelem volumene meghaladja az évi 15 milliárd eurót.
Ezt követően kijelentette, hogy készen állnak a magyar-szlovák kapcsolatok további fejlesztésére, és készen állnak további hidak építésére a Dunán és az Ipolyon.
Szijjártó Péter az elmúlt hetekben rezonáló (erősen felfújt) nyelvtörvény-ügy kapcsán kijelentette:
„Számunkra a Szlovákiában, Felvidéken élő magyar nemzeti közösség sorsa szívügy, és örülünk, hogy a szlovák kormány képviselői is rendre úgy nyilatkoznak erről a közösségről, mint amely egy erőforrás a két ország kapcsolatainak fejlesztésében. A mai napon a [ház]elnök úrtól egyértelmű megerősítést kaptam arra, hogy az esetleges új nyelvjogi szabályozás semmilyen módon nem veszélyezteti az anyanyelvhasználatot a Szlovákia területén élő nemzeti kisebbségek számára.”
mondta. Ezt követően hozzátette, hogy neki Žiga helyettes házelnök álláspontja a készülő nyelvtörvény kapcsán kellő garanciát jelent.
A nyelvtörvény kapcsán Szijjártó és Žiga tartja egymással a kapcsolatot
Újságírói kérdésekre válaszolva Žiga elmondta, hogy a nyelvtörvény készülő tervezetét még senki nem láthatta. Ráadásul annak előbb tárcaközi egyeztetésen kell átesnie, azt követően a kormány is megtárgyalja, majd a parlament, így kellő idő van mindenkinek kifejtenie aggályait a jogalkotási folyamat során.
„Európában és a világban sokkal fontosabb és jelentősebb kihívások állnak előttünk, mint a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos status quo megváltoztatása”
fogalmazott.
Szijjártó ehhez hozzátette, hogy Magyarország szükség esetén hajlandó fellépni a határon túli magyar közösségek érdekében, és a két ország „jó úton van afelé”, hogy a nyelvtörvény ne okozzon problémát. Kiemelte, hogy a szlovák nyelvtörvény jogalkotási folyamata során ő és Žiga megállapodtak, hogy folyamatos kapcsolatban maradnak, és szükség esetén konzultálni fognak az esetleges problémák megelőzése érdekében.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »