Ki ő, akinek a 340. születésnapjáról szerte a világon megemlékeznek? Mivel vívta ki ezt a nagy tiszteletet, s miért maradt meg az emlékezete évszázadokon keresztül? – tette fel a kérdést köszöntőjében Perger Gyula atya, a Szily János látogatóközpont igazgatója Johann Sebastian Bach 340. születésnapjának előestéjén, március 30-án a szombathelyi püspöki palotában rendezett zenés megemlékezésen.
Johann Sebastian Bach – barokk kori német zeneszerző, orgonista, hegedűművész, a zeneművészet kiemelkedő egyénisége, a protestáns egyházi zene jeles képviselője – 1685. március 21. született, a család nyolcadik gyermekeként. Gyermekéveiről keveset tudunk.
A zenével négyéves korában került kapcsolatba apjának és másod-unokatestvérének köszönhetően, aki megismertette a templom orgonájával – ismertette köszöntőjében a Szily János látogatóközpont igazgatója. – Középiskolai évei alatt jól megalapozott, humanista szellemű általános műveltséget szerzett. Már ekkor eldöntötte, hogy az orgonista pályát választja.
Johann Sebastian Bach művészete jelenti a barokk zene betetőzését. Korának legműveltebb muzsikusa volt. Ismerte úgy kortársai, mint az elődei zenéjét. Érdeklődésének elsődleges oka a zeneszerzési technikák megismerése volt. Szinte minden korabeli műfajban alkotott, az egyedüli kivétel az opera. A legkedveltebb műfajai a korál, a korálvariáció, a kánon és a fúga voltak – e kompozíciós technikák mindegyikét a legmagasabb szintre fejlesztette. Közel 250 kantátájából mintegy 200 egyházi kantáta. Halála után zenéje fiai, valamint tanítványai révén tovább élt, és él ma is – zárta beszédét Perger Gyula.
A szombathelyi püspöki palotában tartott esten Pitti Katalin Liszt Ferenc-díjas, érdemes és kiváló művész, valamint Hegedűs Valér zongoraművész hozták közelebb Johann Sebastian Bach művészetét.
Pitti Katalin operaénekesnő a koncertet azzal konferálta be: „Remélem, örülni fognak ennek a hittel teli, csodálatos muzsikának!” Majd a felkészülésről beszélt, milyen sokat kell Bachot gyakorolni, hogy pontosan, stílusosan, sallangmentesen lehessen tolmácsolni, amit ő megírt – írta az szombathelyi estről írt beszámolójában Merklin Tímea, a Vas Népe munkatársa. – Autodidakta volt, a legelszántabbak közül való, gyalog ment el egy másik városba, hogy meghallgasson egy neves orgonistát. Falta a tudnivalókat, és ez termékennyé is tette; szinte minden hétvégén új kantátát írt.
Pitti Katalin a koncerten a nagy Bach-művek mellett egyszerűeket is énekelt, és közben érdekességeket mesélt. A résztvevők így megtudhatták például, hogy Johann Sebastian Bachnak húsz gyermeke volt, csak az első feleségétől hét. Maria Barbara Bach halála után a zeneszerző újranősült. Második felesége, Anna Magdalena Bach tizenhárom gyermeket hozott a világra. Anna Magdalena énekesnő volt; neki írtak először daloskönyvet, és ő volt az első hölgy, aki templomban énekelt.
Bővebb beszámoló ITT olvasható.
Forrás: Szily János Látogatóközpont, Szombathelyi Egyházmegye; Vas Népe
Fotó: Unger Tamás, Vas Népe
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »