Túl messze van a két fél álláspontja Ukrajna jövőjével kapcsolatban – ez derült ki az elmúlt néhány óra nyilatkozataiból. De a két küldöttség ettől még folyamatosan egyeztet egymással, a hét első felében például Törökországban. A frontról továbbra is ellentmondásos hírek érkeznek.
Az Azovi-tenger partján fekvő Mariupolt már nemzetközi, főként francia segítséggel akarják kiüríteni, de nem tudni, sikerül-e. Hetek óta egymást vádolják az oroszok és az ukránok, amiatt, hogy Mariupolt nem tudják elhagyni a civilek – írja a Hirado.
A rommá lőtt Mariupolról készített felvételeket egy helyi lakos, akinek még sikerült elhagynia a dél-ukrajnai kikötővárost. Mariupolból eddig már mintegy 140 ezren menekültek el. A város polgármestere azt állítja, humanitárius válsággal küzdenek, ezért azonnal ki kell üríteni Mariupolt. Az ukránok szerint még mintegy 160 ezren lehetnek a városban, de nincs áram és víz, és egyre kevesebb az élelem.
Nem nyitottak hétfőn humanitárius folyosókat
Az ukrán kormányfő-helyettes azonban azt közölte: hétfőn nem nyitnak humanitárius folyosót egyik ostromlott városból sem, mert a hírszerzés informácik arra utalnak, hogy orosz provokációk lehetnek az útvonalakon. A kelet-ukrajnai Zaporizzsja a Mariopulból menekülők első állomása. Az ide érkezők azt mondják: szörnyű állapotokat hagytak maguk mögött. Az egyik család abban a színházban húzta meg magát, amelyet másfél hete döntött romba egy orosz rakétacsapás.
Közben a csernobili atomerőműhöz közeli Szlavutics város polgármestere arról számolt be, hogy az orosz csapatok kivonultak a városból. A Reuters szerint az orosz erők szombaton vették át az ellenőrzést Szlavutics felett, miközben több száz helyi lakos a megszállás ellen tilakozva ukrán zászlókkal vonult utcára.
Az orosz erők a Donbasszra összpontosítanak
A több mint egy hónapja tartó háborúban az orosz hadvezetés most több ukrán nagyvárost támad. Hétfőre viradóra bombák hullottak egy üzemenyagraktárra a nyugat-ukrajnai Luckban, az északi Csernyihiv városát pedig több hullámban érte támadás. Az orosz védelmi tárca a hétvégén közölte, hogy ezentúl a kelet-ukrajnai Donbasz régióra összpontosítják erőiket. Hétfőn pedig már harci sikerekről is beszámoltak a térségből.
„Az orosz fegyveres erők egy alakulata folytatta offenzíváját, két kilométert nyomult be az ukrán dandár védelmébe, és elérte Novoszelivka déli peremét” – jelentette be Igor Konasenkov, a védelmi tárca szóvivője. A szakadár Luhanszki Népköztársaság vezetője közben arról beszélt, az a végső céljuk, hogy Luhanszk belátható időn belül Oroszország része legyen.
„Hamarosan népszavazás hirdetünk az Oroszországi Föderációhoz való csatlakozásról, hogy népünk véleményt nyilváníthasson a kérdésben” – mondta Leonyid Paszicsnyik, az orosz szakadár Luhanszki Népköztársaság vezetője.
Az ukrán elnök nyitott a kompromisszumra
Eközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette: nyitott a kompromisszumra Oroszországgal a Donbasz régió ügyében. „Megértem, hogy lehetetlen elérni, hogy Oroszország teljesen feladja a területet. Ezért azt, mondom, hogy legyen kompromisszum – térjünk vissza oda, ahol minden kezdődött, és próbáljunk megoldást találni” – mondta az ukrán elnök, aki hangsúlyozta: Ukrajna kész a semlegességről és a biztonsági garanciákról tárgyalni, országa területi egysége sérthetetlen.
A béketárgyalások következő fordulója kedden kezdődik, az orosz delegáció hétfőn már meg is érkezett Isztambulba. Az orosz külügy ugyanakkor azt hangsúlyozza, szerintük még nem jött el az idő arra, hogy az ukrán és az orosz elnök talákozzon. „Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök akkor találkozhat, ha majd közeledik a két fél álláspontja a kulcsfontosságú kérdéseket illetően” – jelentette ki Szergej Lavrov. Az orosz külügyiniszter ugyanakkor kiemelte: szerinte Moszkva legfontosabb célja az, hogy abbamaradjon az öldöklés Donbaszban.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »