XII. Majer István Szakmai Napok

XII. Majer István Szakmai Napok

A kürti székhelyű Compass Polgári Társulás két év kényszerkihagyás után tizenkettedik alkalommal rendezte meg a Majer István Szakmai Napokat. A programsorozat, miként minden évben, ezúton is a Kürti Értéktár jegyében zajlott, május 13. és 15. között.

Majer István (1813–1893) plébános, prépost, a teológia doktora, tanító tíz évig működött a községben. A tanítóképzés atyjaként számontartott tudós, író, grafikus szellemiségének jegyében, és emlékét éltetve rendezik meg évente a szakmai napokat, és az ő nevével fémjelezve kívánják feltárni és megőrizni a község értékeit. A helyi cserkészcsapat névadójául választotta a tudós férfiút, akinek mellszobor is őrzi emlékét a templom előtti parkban.

A programsorozat első részeként egy különleges fotókiállításra került sor a kiürített, felújításra váró kürti Mindenszentek-templomban. A régi kürti képek mellett megtalálható volt néhány kortárs fotó is. A kiállítást Sütő Zsolt helyi borász és értékmentő nyitotta meg. Elmondta, hogy a templomot összefogással egy hét alatt kiürítették.

– mondta.

A fényképkiállítást a kürti gyökerekkel rendelkező Melecski Lajos helytörténész, a régi fotók elhivatott gyűjtője mutatta be. Elmondása szerint négyszázötven történelmi felvételt őriznek, melyből tizenkét panelre válogattak és kivetítőn is láthatta közönség a felvételeket. A rendezvényen a kürti Hajnalvándor énekegyüttes közreműködött. A helyszínen megkezdődött a gyűjtés a templom felújítására. A kiállítás egész hétvégén várta az érdeklődőket.

Hírdetés

A program „Templomunk őrzői” címen, új helyszínen folytatódott, a templomi szobrok bemutatásával, melyek jelenleg – a templom felújítása idején – az egykori Jednota üzlet épületében találtak otthonra. A szentek szobrait Danczi Mónika mutatta be a szépszámú közönségnek. A szoborkiállítás a nyár folyamán is megtekinthető.

Szombaton a Faluházban könyvbemutatóval folytatódott a program, amikor a Virtről érkezett Fister Mária Magdolna Gyöngyszemek István bácsi naptárából című előadására került sor, majd bemutatták a Kürti Értéktár Füzetek második számát, amelyet Danczi Lajos Cigléd kegyhely című könyvének kiegészítéseként állítottak össze. (Danczi Lajos plébános, a falu szülötte 1925–2008).

Az értéktárba sorolt új könyv bemutatóján megszólaltak a szerzők. A Kürti Értéktár Füzetek második kötetét a helyi értékőrzők készítették el: Danczi Mónika, Kovács Tamás, Melecski Lajos, valamint Szendi Tünde. A beszélgetésen jelen volt a 89 éves Szabó Filoména, aki a Cigléd kegyhellyel kapcsolatos gyermekkori élményeit elevenítette fel.

A számos helyi érték megőrzése mellett nagy jelentőséggel bír a Cigléd kegyhely, s a hozzá kapcsolódó Pálosok útja tanösvény, mely a felvidéki Mária-út egyik jelentős szakasza.

A harmadik nap programja szintén a Faluházban zajlott, s könnyed szórakozást kínált. Soóky László Papa különböző hangszereken hegedül című egyfelvonásos darabját láthatta a közönség Lajos András előadásában. A darab humorral fűszerezve elevenítette fel a közeli Búcs község és vidékének lakodalmas szokásait, zenei produkcióit.

(Berényi Kornélia/Felvidék.ma)     


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »