Wayet-Wostrow dosszié IV.: „Muste Melindáék nem szeretnek fizetni, ott rövidítik meg a dolgozókat, ahol csak tudják”

Wayet-Wostrow dosszié IV.: „Muste Melindáék nem szeretnek fizetni, ott rövidítik meg a dolgozókat, ahol csak tudják”

„Muste Melindáék nem szeretnek fizetni, minden trükköt bevetnek, hogy az alkalmazottakat megkárosítsák, becsapják” – magyarázta a Privátkopó bűnügyi portálnak az a férfi, aki korábban burkolóként előbb a Wayet Service Kft.-nél, majd – miután a társaság költségvetési csalási ügybe keveredett – a Wayet Development Kft.-nél dolgozott. Őt, állítása szerint, közel 1 millió forinttal károsították meg, de az ugyancsak a cég alkalmazásában állt élettársát is megrövidítették, neki majdnem egy teljes havi fizetését „nyelték be” a Muste Melinda érdekkörébe tartozó WostroW Kft.-nél. A Wayet-WostroW cégcsoportról szóló cikksorozatunk negyedik részét olvashatják.

„2022. december közepén kezdtem dolgozni a Wayet Service Kft.-nél, mint burkoló”

„Csak két és fél hónap elteltével, március 1. nappal kötöttek velem munkaszerződést és jelentettek be hivatalosan alkalmazottként. Noha szakmunkás képesítéssel rendelkezem, segédmunkás munkakör szerepelt a szerződésben. A papír szerint részmunkaidőben, napi 4 órában voltam foglalkoztatva, ami szemenszedett hazugság, ugyanis teljes munkaidőkeretben, napi 8 órát is meghaladóan dolgoztattak.”

A burkoló férfi által bemutatott munkaszerződésben havi 120 ezer forint munkabért tüntettek fel, ami – állítása szerint – nem felelt meg a valóságnak. „A bruttó 120 ezer forint nettó részét utalással teljesítették, azonban nem ennyi volt a valós jövedelmem, ezen felül, munkáktól függően, további 600-800 ezer forintot fizettek ki részemre havonta – zsebbe, feketén. Ezekről a pénzekről az adóhivatal nem tudott, semmilyen közterhet (szja-előleg, járulékok) nem fizetett a Wayet ezen összegekhez kapcsolódóan. Ez bűncselekmény, költségvetési csalás. A feketepénzeket minden esetben Muste Melindától, a WostroW Kft. ügyvezetőjétől vettem át, aki a Wayet-cégek tulajdonosának, Muste Danielnek a felsége volt korábban.”

A férfi beszélt az úgynevezett „jóteljesítési” biztosítékról is, ami a jövedelme 5 százalékát képezte. A „jóteljesítési” biztosítékot minden olyan munkavállaló – így például a segédmunkások – béréből visszatartották Muste Melindáék, akik a társaság építési tevékenységével összefüggésben végeztek el különböző feladatokat. A projektzárást (átadás) követően az 5 százalék visszajárt volna a dolgozóknak. „A gyakorlatban ez úgy nézett ki, hogy egyetlen alkalommal sem kaptam meg a visszatartott pénzt, egyszerűen meghamisították a nyilvántartást, ami alapján fizetniük kellett volna. Végül emiatt jöttem el a cégtől. Muste Melindáék nem szeretnek fizetni, ott rövidítik meg a dolgozókat, ahol csak tudják. Összesen mintegy 1 millió forintom ragadt bent a Wayetnél” – jelentette ki a volt munkavállaló.

Hírdetés

Az építőipari szakmunkás elmondta azt is, hogy több esetben életveszélyes körülmények között kényszerítették munkavégzésre. „Például a Bosnyák téren úgy kellett dolgoznunk, hogy se védőkorlát, se állvány nem volt, a lábunk lógott ki a teraszról, könnyen kizuhanhattunk volna. Amikor ezt szóvá tettük Muste György építésvezetőnek (Muste Dániel tulajdonos testvére – a szerk.), az volt a válasz, hogy oldjuk meg, ügyesen kell dolgozni. Kilátásba helyezte továbbá, amennyiben nem készülünk el határidőre a munkával, nem lesz fizetés.”

A burkoló megjegyezte azt is, több alkalommal előfordult, hogy „a silány, ocsmány munka miatt a fővállalkozó egyszerűen elzavarta a Wayet alkalmazottait az építési helyszínekről”. Állítása szerint nagyon rossz híre van az iparágban a Wayet-cégeknek.

A Privátkopó cikkeiben visszatérően felmerül a hamisított munkaalkalmassági orvosi igazolások kérdése. Erről a férfi azt mondta a bűnügyi portálnak, hogy a munkaalkalmassági igazolások „kb. 2 perc alatt készültek el a kft.-nél, úgy, hogy üzemorvos nem látott senkit”. A preparált dokumentumokat Muste György építésvezető adta át a munkaterületre történő beléptetéskor a fővállalkozó cég megbízottjának (tehát felhasználták azokat – a szerk.).

Az informátor elárulta azt is, hogy az élettársa is a Muste-féle Wayet Development Kft.-nek dolgozott: fugázóként segítette az ő munkáját. „A páromat, papíron, a Wostrow Kft.-hez vették fel, a munkaszerződése szerint raktárosnak. Azonban ténylegesen mellettem, a Wayet Development munkáin tevékenykedett. Amikor felmondott, ugyanúgy átvágták, mint engem, majdnem egyhavi munkabérét nem fizették ki” – tette hozzá.

Szerkesztőségünk kérdésekkel kereste meg Muste Danielt és Muste Melindát, ők azonban ezúttal sem reagáltak a vádakra.

(A Privátkopó bűnügyi portál kéri azokat, akiket a Wayet cégek megkárosítottak, becsaptak, írják meg történetüket és küldjék el azt a [email protected] e-mail címre. A bejelentők nevét bizalmasan kezeljük!)

A Wayet-WostroW ügyben korábban megjelent cikkeink:

https://www.privatkopo.info/WebArticleShow.aspx?AGM=Joghalo&AN=wayetcegek&MN=Joghalo&LN=Hungarian

https://www.privatkopo.info/WebArticleShow.aspx?AGM=Joghalo&AN=wostrowkft&MN=Joghalo&LN=Hungarian

https://www.privatkopo.info/WebArticleShow.aspx?AGM=Joghalo&AN=nembirnakleallni&MN=Joghalo&LN=Hungarian

 


Forrás:privatkopo.hu
Tovább a cikkre »