Von der Leyen: Az élelmiszerek és a gyógyszerek is drágábbak lesznek Trump vámjai miatt Kulcsár Péter2025. 04. 03., cs – 08:01
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette, az Európai Unió készen áll az unióval szemben kivetett importvámokkal kapcsolatos válaszlépésekre.
Donald Trump szerdán közölte, az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval szemben. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerint a döntés súlyos csapást mérhet az egyébként is ingatag lábakon álló világgazdaságra.
Hozzátette: az unió vezetői készek válaszlépésekkel reagálni a lépésre, és már nekiláttak az ellenintézkedésekkel kapcsolatos „csomag” elkészítésének. Von der Leyen kiemelte, még mindig lehetséges a Trump-adminisztrációval tárgyalni, és párbeszéd útján kezelni a helyzetet.
Az Európai Bizottság elnöke úgy véli, az új vámok negatív hatását világszerte mindenki érezni fogja a pénztárcáján.
„Azonnal tapasztalható lesz a változás, emberek milliói fizethetnek többet az élelmiszerekért. A gyógyszerek is drágábbak lesznek, akárcsak a közlekedés. Az infláció szintén emelkedésnek fog indulni”
– emelte ki.
Von der Leyen szerint a magasabb importvámok révén nagyobb teret nyerhetnek a más országokból, főként Kínából érkező olcsó áruk, ellehetetlenítve a kontinens kis- és nagykereskedőit. „Az Európai Unió figyelemmel kíséri, milyen közvetett hatásai lesznek a vámoknak, és megvédi az érintett iparágakat” – hangsúlyozta.
Kapcsolódó cikkünk
Az Egyesült Államok által a gépjárművek importjára kivetett 25 százalékos vámok jelentősen érinthetik a szlovákiai autóipart, amely leginkább az USA-ba irányuló exporttól függ.
Donald Trump bejelentette, az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vezet be az autóimportra az Európai Unióval szemben. A holland ING bank elemzői szerint Németország került a legnagyobb veszélybe, viszont Szlovákiát is súlyosan érintheti a döntés.
A CNBC arról írt, hogy az „Európa Detroitjának” nevezhető ország évente 4 milliárd euró értékben exportál gépjárműveket az USA-ba, ami a teljes kivitelének több mint 73 százalékát teszi ki.
Rico Luman analitikus szakember szerint az amerikai piacon már a vámok bevezetése előtt túlkínálat mutatkozott autókból, ez a hatás viszont hamarosan megszűnik. A hosszú távú tendencia a gyártók reakciójától függ majd, de az sem elképzelhetetlen, hogy ha a vámok tartósan fennmaradnak, a termelés jelentős részét az Egyesült Államokba helyezik át.
Jó hír, hogy Szlovákia még mindig alacsonyabb költségeket kínál gyártás és munkaerő szempontjából a nagyvállalatoknak, így a legtöbbjük még az országban maradhat. A hazai autóiparban megközelítőleg 250 ezer ember dolgozik – nem véletlen, hogy a gazdaság kulcsfontosságú részét képezi.
Kapcsolódó cikkünk
Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben – jelentette be Donald Trump szerdán az új amerikai vámrendszert ismertetve.
Az elnök a Fehér Ház kertjében tartott ceremónián a nyilvánosság előtt írta alá a vámrendeletet, amit megelőzően csaknem egy órás beszédben érvelt a „viszonossági vámok” mellett. A gazdasági indokok között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és elmondta: azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, ami az Egyesült Államok „kihasználására” épült a külkereskedelemben.
Szavai szerint az új amerikai vámtételeket úgy állapították meg, hogy az egyes kereskedelmi partnerek által az amerikai termékekre alkalmazott vámokat és behozatalt nehezítő terheket összegezték, majd az így kapott százalékos értéket megfelezték.
Hozzátette: lesz egy minimális, 10 százalékos vámtétel, amit annak az „előjognak” az áraként említett, hogy valaki a világ legnagyobb piacán megjelenhet.
Az Egyesült Államok kiemelt kereskedelmi partnerei és szövetségesei közül az Európai Unióra megállapított 20 százalék és a Kínára kiszabott 34 százalék mellett Japán esetében 24 százalék, Indiára 26 százalék, az Egyesült Királyságra és Brazíliára 10 százalék lesz a „viszonossági vám”, az Izraelből az Egyesült Államokba szállított termékek után pedig 17 százalékot kell fizetni.
Donald Trump elmondta, hogy számos országból keresték meg, kivételt kérve, amivel kapcsolatban kijelentette: az amerikai vám abban az esetben csökkenhet, ha a másik fél megszünteti a kereskedelmi akadályokat az amerikai termékekkel szemben.
A kereskedelmi partnerek által alkalmazott, az amerikai exportot nehezítő akadályok között kiemelte az árfolyampolitikát, az általános forgalmi adó rendszerét, valamint további előírásokat. Példaként említette az Európai Unió szabályozását, amire hivatkozva az amerikai baromfitermékeket nem engedi be piacára, valamint bírálta Ausztráliát, amiért az amerikai marhahús megjelenését akadályozza piacán.
Az elnök egyben felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államokban végzett termelési tevékenységet nem terheli vám, ami ösztönzőleg hat majd az ipari befektetésekre, és munkahelyeket teremt az amerikai emberek számára.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »