Világi Oszkár szerint az elektromos autó egy zsákutca, méghozzá két okból

Világi Oszkár szerint az elektromos autó egy zsákutca, méghozzá két okból

Az elektromos autók zsákutcát jelentenek. Méghozzá két okból – jelentette ki Világi Oszkár, a Slovnaft elnök-vezérigazgatója a Hospodárske Noviny online tévés csatornájának adott interjújában.

„Mondok egy számot. Ma Európában 250 millió személyautó fut az utakon. Először is, mi lesz ezekkel a fosszilis üzemanyagokra működő gépjárművekkel. Csak ebben az évben 15 millió személygépkocsit adtak el. Valahol hova van a kommunikációban. (…) A Volkswagen bejelentette, hogy csak elektromos autókat fog gyártani, de ki fogja őket megvenni?”

fogalmazott, majd hozzátette, hogy ha az a cél, hogy „annyi elektromos autó legyen az utakon, ahány hagyományos meghajtású, tehát ez utóbbiakat le akarjuk cserélni, nincs hozzá elég nyersanyagunk. A tápegységekhez szükséges nyersanyagok kilencven százalék két-három országban található. Ez pedig politikai kockázat az egész vállalkozás számára” – mondta.

Véleménye szerint , ha mindenkinek elektromos autója lesz, akkor az embereknek nem birtokolnak majd annyi járművet, mint ma. “Lesznek, akik rendelkeznek majd ilyen autókkal, mások nem”, mert nincs meg hozzá az infrastruktúra, a töltőhálózat, nem tudunk annyi elektromos áramot termelni.

„Ez az út nem tűnik járhatónak” – mondta.

A Slovnaft gyártana hidrogént

Világi szerint a hidrogénmeghajtás jöhet ki jól nevető harmadikként a hagyományos és az elektromos autók harcából. Előnyei között sorolta fel, hogy gyakorlatilag korlátlan mennyiségben állítható elő az üzemanyag. Sőt, állítása szerint nem veszélyes. Érveivel nyilván lehetne vitatkozni, ugyanis a hidrogén rendkívül robbanásveszélyes, és Norvégiában már felrobban egy H-töltőkút. Ráadásul, hidrogénmeghajtású autókból még annyit sem adtak el az elmúlt években, mint elektromos autókból.

Végül ki is derült, miért vonzóbb Világi számára a hidrogén-meghajtású autók koncepciója.

Hírdetés

„Mi a Slovnaftnál szeretnénk hidrogén gyártani, amihez sok elektromos energiára van szükség, és akarunk építeni egy töltőállomást a Dunán, ahol autók, autóbuszok és hajók is tudnának tankolni. Ez egyfajta multifunkciós töltőállomás lenne. De ez egy hosszú út, és szerintem 2030-ban még mindig a fosszilis meghajtású autók korát fogjuk élni”

mondta, hozzátéve, hogy a hosszú átmeneti időszakban olyan alternatívákkal is számolni kell még, mint a bioüzemanyagok, az etanol.

Úgy véli, nagyjából 2030-ra talán eljutunk oda, hogy a nagyvárosokban bizonyos számú elektromos autó lesz, de még mindig a hagyományos autók fognak dominálni, amelyekkel viszont a hidrogén meghajtású gépkocsik fognak igazán konkurálni.

A gazdasági dilemma háttere

Világi véleménye teljesen logikusan abból a dilemmából következik, amit az elektromos autók jelentenének az autóiparra és az üzemanyaggyártásra.

Egy elektromos autót otthon is lehet tölteni, jó logisztika mellett egyáltalán nem vagy kisebb gyakorisággal szorulnánk rá a töltőkutakra. A hidrogén már jobban hasonlít a mai üzemanyagokhoz: nem tudjuk otthon előállítani, a gyártása még érintetlen terület, szemben a villamos ágazattal, ahol már rég leosztották a lapokat. Az elektromos autók térnyerésével a kutak forgalma visszaesne, de az új üzleti modell nem csak a cégeket állítja komoly kihívás elé.

Az államnak jelentős bevételei vannak az üzemanyagokra kivetett jövedéki adóból. Mivel csak a benzinkutakon tudunk tankolni, ezért ez a bevétel elég stabil – hiába nő az üzemanyag ára, munkába járni akkor is kell. De ha elektromos autókat otthon is tudunk tölteni, akkor a töltőállomások forgalma csökkenhet, és azzal az állam adóbevételei is csökkennek.

Egyébiránt pedig, az elektromos áram üzemanyagként jóval olcsóbb, mint a hagyományos üzemanyag (100 kilométerenként 4-5 euróval). Kisebb összegből pedig megint csak kevesebb adó sajtolható ki. Nem csoda, hogy Richard Sulík (SaS) gazdasági miniszter a hidrogén mellett tette le a voksát, és nemrég két H-töltőkút telepítését jelentette be.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »