Csaknem az árvízi halálozások fele gépjárművezetés közben történik. Az elárasztott területeken való közlekedés rendkívül kockázatos. Ezt támasztják alá a belügyminisztérium honlapján közölt információk.
Amit ne tegyünk
Áradások esetén az embereknek semmiképp sem ajánlott autóikban tartózkodni, inkább szálljanak ki, és keressenek magasban lévő biztonságos helyet.
Soha ne hajtsanak át elárasztott úton vagy hídon, főleg abban az esetben, ha nem tudják, milyen mély lehet a víz.
Ha a karosszéria víz alá kerül, az autó úttesthez való tapadása (súrlódás) megszűnhet és vagy lebegni fog a víz felszínén, vagy el is merülhet benne. Ezenfelül a hídösszeomlás veszélye is fennállhat” – figyelmeztetett egy polgárvédő.
Árvíz idején az embereknek először az egészségüket és vagyonukat kell óvniuk. „Amennyiben kritikussá válik a helyzet, és nincs elég idejük, ne foglalkozzanak mással, csak azzal, hogy minél előbb biztonságos helyre menjenek” – tájékoztatott a belügyminisztérium közösségi felületén.
Fő az elővigyázatosság
Ha elegendő időnk van, a következő óvintézkedéseket ajánlatos megtenni:
– kikapcsolni az áramot, elzárni a fő áram-, víz- és gázelosztó rendszereket
– a fontosabb háztartási eszközöket magasabbra helyezni
– becsukni az összes ablakot
– válsághelyzet esetén két-három napra előkészíteni élelmiszercsomagot, gyógyszereket, iratokat és megfelelő ruházatot
– felkészülni az álatok kimenekítésére
– eltávolítani minden olyan anyagot a környezetből, amely kémiai reakciót válthat ki
A legfontosabb, hogy soha ne menjünk az áramló vízbe”
– hangsúlyozta a belügyminisztérium. Mindemellett be kell tartani a mentőszolgálat, az önkormányzati szervek, illetve az államigazgatás utasításait. Az embereknek körültekintően kell eljárniuk, és nem szabad felesleges kockázatot vállalniuk.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »