Várni kell még a nyitásra (Szilvássy Carola Szeretetotthon)

Várni kell még a nyitásra (Szilvássy  Carola  Szeretetotthon)

Májusban felavatták, az idősek világnapja alkalmából több mint háromszázan meglátogatták a megnyitás előtt álló sepsiszentgyörgyi Szilvássy Carola Szeretetotthont, és miközben lassan benépesülnek a földszinti irodák, egyre többen érdeklődnek: mikor költözhetnek be az első bentlakók, mennyibe kerül majd a havi ellátás? Az Erdélyi Református Egyházkerület szóban forgó szociális létesítményének működtetését az egyház a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány idősgondozó ágazatára bízta, amelynek igazgatóját, Tóth Annát kérdeztük az említettekről.

Mielőtt a részletekbe belevágnánk, a lelkész-igazgató leszögezi: legjobb esetben is valamikor a jövő év elején tudják fogadni az első bentlakókat, de már annyira berendezkedtek a Tavirózsa utca 18. szám alatti új székházba, hogy az otthoni gondozással kapcsolatos adminisztrációs teendők egy részét már itt végzik és itt tudják fogadni a támogatószolgálat ügyfeleit. A rendelkezésükre bocsátott földszinti helyiségek minden tekintetben megfelelnek az idősgondozó ágazatot érintő sokrétű feltételeknek – mondta Tóth Anna. Az adminisztráció mellett lesz nővérszoba, kis gyűlésterem a heti esetmegbeszélések számára, a támogató szolgálatnak szánt teremben kis beszélgetősarok az egyéni megbeszélésekre, raktárhelyiség, de az étkezési időpontokon kívül a nagy termet is használhatják különböző tevékenységekre, a nyugdíjasklub foglalkozásaira, képzésekre. A Gyár utcai székházból szinte csak a számítógépeket kellett átvinniük az új épületbe, mert ott bebútorozott helyiségekbe költöznek, a meglévő bútoraik is helyet kapnak az újonnan létrehozott – Apácát és Ürmöst is kiszolgáló –  nagyajtai regionális otthongondozói szolgálatnál, a helyi unitárius egyháztól erre a célra használatba kapott termekben.

Tervezésétől kezdve az épület lehetővé teszi, hogy két különálló szociális egység működjön benne, ez azért is jó, mert a romániai törvények szerint nem lehet ötven férőhelynél nagyobb bentlakásos szociális intézményt engedélyeztetni. A főépület első és második emeletén egy negyvenhat férőhelyes ápolóotthon fog működni, itt részben vagy egészben magatehetetlen, mozgásukban korlátozott, illetve demenciás betegeket ápolnak majd, akik folyamatos gondozást igényelnek. Itt a személyzet sokkal nagyobb létszámú, mint egy idősotthonban, szabályzat szerint 1,2 ellátottra számolnak egy alkalmazottal. Ebben az ápolóotthonban emeleti kis étkezőket rendeznek be, az egészséges és idősbarát étkeztetést helyi konyháról biztosítják.

A másik épületszárnyban kétágyas stúdiólakásokat képeztek ki, kis nappalival, bútorral leválasztott hálófülkerésszel, összesen harminchat fő számára. Itt lesz hűtőszekrény a szobákban, egy nagyon kis konyhai rész, ha például valamit vásárol a bentlakó, látogatója van, süteményt kap, legyen, ahol tárolni. Ezt védett lakókomplexumként fogják engedélyeztetni. Már folyamatban van a szabályzat leírása, mert amire az engedélyeztetésig eljutnak, össze kell állnia a teljes dokumentációnak.

Hírdetés

 

Mikortól lehet jelentkezni? Mennyibe kerül?

Az igazi megnyitás késlekedésének oka, hogy a mosoda és a konyha még nem készült el. Ez nem a helyi Diakónia hatásköre, a megrendelő egyházkerületnek és a kivitelezőnek kell ezt megoldania, és csak azután lehet engedélyeztetni a két, különböző specifikummal működő szociális egységet – szögezte le Tóth Anna. Majd a tűzoltóengedélyre is várni kell, minden lépés egy bürokratikus folyamat, látták ezt már a házszámkérésnél is.

A havonta befizetendő összeg tekintetében az igazgató óvatos, mert nem lehet tudni, mi történik országos szinten jövőre, de öt-hatezer lej közöttire saccolják ezt, mert tudják, hogy a teljes fenntartást, ellátást, a fizetéseket a befizetésekből kell állniuk. Ráadásul köti őket a törvényes szabályozás, hogy mennyit kell fordítani egy ápolóotthonban lévő gondozottra, állami támogatást pedig csak egy év működés után igényelhetnek a minimálnyugdíjasok esetében, és azt is csak korlátozott számú személy után. Ezért Tóth Anna azt javasolja, azok a családok, akik idős hozzátartozójuk beutalásán gondolkodnak, kezdjék el a rászorultsága szerinti besorolási folyamat elindítását, mert ha az illető megkapja az 1-es fokozatot, gondozóra, illetve gondozói pótlékra jogosult, ami jelenleg 1890 lej, és emellett kaphat még 560 lej pótlékot a gyámügytől, ami a nyugdíjával együtt már elég nagy hányadát kitenné a befizetendő összegnek. A Diakónia idősgondozó ágazatának igazgatója szerint a helyi önkormányzatoknak is nagy szerepük van abban, hogy segítsék azokat az időseket, akik rászorulnak az idősotthoni ellátásra, fel kell mérniük, kik azok, akik a közigazgatási területükön ezt választanák, illetve erre kényszerülnek és ennek megfelelően állami finanszírozásból ellátási pótlékot tudnak igényelni.

Tóth Anna nem köntörfalazott: tudatában van annak, hogy nagyon sokan várják a nyitást. Akik már feliratkoztak az érdeklődői listára – alkalmazottként vagy szándék szerint beköltözőként –, gondolhatják, hogy elsőbbséget élveznek, pedig ez nincs így, mert mindenki számára egyformák lesznek a feltételek. Maga számára – lelkészként is – egyetlen szabályt fogalmazott meg: segíteni, amennyit csak lehet.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »