V4-es parlamenti közgyűlés: a Fidesz egyetért a jobbikos felvetéssel

V4-es parlamenti közgyűlés: a Fidesz egyetért a jobbikos felvetéssel

Egy hónappal ezelőtt jelentette be az úgynevezett Vona18 sorozat vállalásaként a Jobbik elnöke és miniszterelnök-jelöltje: a párt parlamenti javaslatot nyújtott be, hogy kezdeményezze a visegrádi országok eddig nem létező, állandó parlamenti közgyűlésének létrehozását. Vona Gábor akkor úgy fogalmazott: a V4 eddig nem tudott igazi erőt mutatni, de a közös parlamenti közgyűlés „gravitációt jelenthetne az együttműködés” számára. A jobbikos kezdeményezésben a V4 bővíthetőségének vizsgálata is szerepelt, lehetséges jelöltként pedig Horvátországot említették meg.

Vona Gábor, mint előterjesztő a külügyi bizottság hétfői ülésén elmondta: felértékelődött a V4 szerepe és fontossága. Szerinte a Visegrádi Csoport állandó parlamenti dimenziójának létrehozása a tagországok lakosságának is kézzelfoghatóvá tenné az együttműködést, illetve nagyobb lobbierőt jelentene a régiónak. A közös kihívások közé sorolta, a migrációt, az Unió jövőjéről szóló vitákat, a béruniót és a slavkovi hármast is. (Korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk a formálódó osztrák, cseh és szlovák együttműködéssel.)

Közös V4-es közgyűlést sürget a lengyel képviselő is

A Jobbik elnöke szerdai sajtótájékoztatóján jelentette be: pártja parlamenti javaslatot nyújtott be, amelynek értelmében a visegrádi országok (V4) állandó, közös parlamenti közgyűlést hoznának létre. Az elképzelés szerint a testületet a nemzeti parlamentek hoznák létre, de Vona szerint ennek módjáról, a részletekről és konkrétumokról a partnerországok bevonásával kell döntenire.

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke hangsúlyozta:

a jobbikos előterjesztés tartalma egybeesik a Fidesz és a kormány szándékával.

Ugyanakkor jelezte, az előterjesztés tartalma némileg már idejét múlt: bár a V4 tagországainak még nincs közös parlamenti közgyűlése, de a közös parlamenti dimenzió létrejöttének tekinthető, hogy a rendszeresen találkozó házelnökök megegyeztek, a külügyi bizottságoknak kell a visegrádi országokban egy állandó együttműködést létrehozni.

Németh Zsolt szerint az állandó parlamenti közgyűlés célját deklarálni most még nem lenne taktikus. Úgy fogalmazott, hogy előbb „menjen előre a gyakorlat”, amikor pedig már gyakorlat szintjén létrehozták, akkor írják újra az erről szóló javaslatot. Hozzátette: zárt ajtók mögött már elindultak a közös parlamenti közgyűlés létrehozásának az irányába, de a cseh fél részéről „nagyfokú ellenállást” tapasztaltak. Kiemelte: az már egy másik felvonás, hogy Csehországban választások voltak, kormány még nincs, de van egy nagyon erős mozgás a cseh külpolitikában.

A V4 bővíthetőségével kapcsolatban Németh Zsolt megjegyezte, a Fidesz álláspontja ellentétes, de nem vitatják a Jobbik jó szándékát. A külügyi bizottság elnöke amellett érvelt, hogy a V4 bővítése helyett inkább V4+ formációkban érdekelt az ország. Azt is elmondta:

Hírdetés

lenne ok és indok a bővítés mellett, de több ok és érv szól ellene.

Szerinte a V4 úgy lehet hatékony, ha nem bővíti magát. Németh Zsolt leszögezte: a Fidesz nem ellenzi a Jobbik előterjesztésének tartalmát, hanem inkább tartózkodik.

Gyöngyösi Márton, a Külügy bizottság jobbikos alelnöke örömét fejezte ki, hogy az általa is jegyzett javaslatról konstruktív vita alakult ki. Szerinte olyan történelmi helyzet állt elő, amely indokolná, hogy

kőbe véssék és deklarálják a V4-ek szorosabb együttműködését, amely egyelőre ad hoc módon működik.

A migrációt és az ukrán válságot is azon kihívások közé sorolta, amelyek szorosabb együttműködést indokolnának a régióban. Gyöngyösi Márton kiemelte: parlamenti konszenzus létezik a V4 fontosságáról, ezért a javaslatuk elfogadásával deklarálnák, és arra ösztönöznék a tagországok parlamentjeit, hogy hozzák létre a közös parlamenti közgyűlést.

Balla Mihály, a bizottság fideszes alelnöke Németh Zsoltot megismételve azt hangsúlyozta, hogy ő is a V4+ formációkat tartja kiindulási pontnak.

Vona Gábor szintén üdvözölte a konstruktív vitát, illetve azt, hogy egyetértenek a közös célban, még ha az odavezető út kapcsán vannak is nézetkülönbségek. Javasolta, hogy a Külügyi bizottság, vagy a kormány dolgozzon ki olyan javaslatot, amelyet mindegyik politikai erő támogatni tud.

Németh Zsolt egyetértett a felvetéssel, hogy egy többpárti egyeztetés irányába tolják el a kérdést, és a különböző politikai erők együtt mérlegeljék a V4 megerősítéséhez vezető utat.

Négy igen (a szocialista Velez Árpád támogatta a javaslatot) és hét tartózkodás mellett a Külügyi bizottság nem vette tárgysorozatba a jobbikos előterjesztést.

Az Alfahír korábban megkereste a javaslat kapcsán Kovács Jánost, az Iránytű Intézet vezető elemzőjét, aki elmondta: a közös parlament nemcsak a párbeszédre, vitákra, önálló kezdeményezésekre épülhetne, de fórumot jelentene a nemzetközi kapcsolatépítéshez, a válságkezeléshez, a regionális stabilitás erősítéséhez, illetve a parlamenti tagok és külső szakértők közötti együttműködés intenzívebbé válásához.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »