Úszó repülőtér

Úszó repülőtér

Úszó repülőtér Kulcsár Péter2024. 04. 21., v – 18:51

Dubajra figyelt a világ a múlt héten – ám most nem egy exkluzív rendezvény vagy valamilyen újabb, megaberuházás, hanem az elmúlt 75 év legnagyobb vihara, ázása kapcsán. Ez pedig rávilágított arra is, hogy legyen bármilyen jó is egy légitársaság, repülőtér, az utasoknak mindig fel kell készülniük arra, hogy késik a járat, a csomag, hogy valami gond lesz az utazás során.

Több százezer nyaralni indulónak vagy onnan érkezőnek vált rémálommá az utazás az elmúlt héten (olvasóink közül is átélték ezt néhányan). Pedig minden adott volt ahhoz, hogy a repüléssel ne legyen gond: Dubajban van a világ egyik legnagyobb, legmodernebb repülőtere, messze híresen magas színvonalú szolgáltatásokkal, a légitársaság pedig szintén a világ élvonalába tartozik. Ám jött egy soha nem látott vihar, óriási mennyiségű esővel, ami térdre kényszerítette a repülőteret és az Emirates légitársaságot is. Olyannyira, hogy ez utóbbi vezérigazgatója, Tim Clark nyílt levélben bocsánatot is kért az utasoktól.

Hírdetés

A keddi vihar a felszínre hozta a tényt, hogy Dubaj nem volt felkészülve egy ekkora viharra. Mivel sivatagi városról van szó, a csatornarendszert ennél kisebb esőzések elvezetésére alakították ki, az pedig nem bírta az egy nap alatt lezúduló egyévnyi csapadékmennyiséget. A közösségi médiában megannyi felvételt láthatunk a vízbe került városról, a vízben sodródó autókról és a víz alá került repülőtérről. Nem csoda, hogy ilyen körülmények között már kedden sokórás késésekkel indultak csak a gépek, ha egyátalán fel tudtak szállni. Mivel a város is víz alatt volt, lezárták a tömegközlekedést, az Emirates pedig fel is függesztette a dubaji utasfevételt, megpróbálták csak a reptéren feltorlódott több tízezer ember ellátását megoldani. Később sem csillapodott a káosz, végül pénteken ideiglenesen leállították az átszálló utasok kezelését, a repülőjegy-értékesítést, majd csak hétvégén kezdett visszatérni a normális üzemmenet – de (akár jelentős) késések még továbbra is előfordultak.

Mint ahogy azt Clark leírta, csak az Emiratesnek több mint 400 járatot kellett törölni, péntekig több mint 12 000 szállodai szobát biztosítottak az utasok elhelyezésére Dubajban, valamint 250 000 étkezési utalványt adtak ki. De elismerte, hogy a rendkívüli helyzetre adott reakciójuk messze nem volt tökéletes. „Tudomásul vesszük és megértjük ügyfeleink frusztrációját a terminálokon kialakult torlódás, információhiány és zűrzavar miatt. Elismerjük, hogy a hosszú sorban állás és várakozási idő elfogadhatatlan volt” – írta az Emirates vezetője. Nemcsak az utasok, hanem a csomagok is feltorlódtak, Clark szerint jelenleg csaknem 30 ezer poggyász keresi gazdáját a dubaji légikikötőben.

Hiába a csillogó, modern repülőtér, az utasok legfeljebb pár órát szeretnének ott tölteni, ám most ez lényegesen hosszabb volt. Van, aki több napot is ott volt, a szerencsésebbek szállodai szobában várták a híreket, mikor indulhatnak a nyaralásra vagy haza. Akkor már tudták, hogy talán ők célba érnek, de szinte biztos, hogy a csomagjukra még napokig várni kell, vagy akár örökre búcsút inthetnek neki. Most erről szólnak a (bulvár)hírek, hogy csomagok nélkül értek a nyaralásra az utasok…

A keddi viharra nem lehetett felkészülni, ám a klímaváltozás miatt valószínűleg egyre gyakoribbak lesznek az ilyen szélsőséges időjárási jelenségek. Hiába a neves légitársaság, egy nagyobb vihar napokra megbéníthatja a légi közlekedést, ellehetetlenítve ezzel a nyaralást, utazást (belegondolni se merek, mi lett volna hasonló helyzetben fapados kivitelben). Ez pedig az utasoknak intő jel lehet, hogy tudják, mindig készülni kell valami váratlanra, és legalább egynapnyi váltóruha, illetve némi extra élelem legyen a kézipoggyászban. Sok más mellett ez is a dubaji vihar tanulsága…


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »