Kedvencünk, Věra Jourová átláthatóságért felelős uniós biztos szerdán Strasbourgban az uniós parlament plenáris ülésén az önálló véleményt megfogalmazó kormányok elleni politikai fegyverré tett jogállamisági jelentés kapcsán egyebek mellett megelégedéssel nyugtázta, hogy áldásos munkájuk eredményeként a tagállamok további lépéseket tettek a korrupció megelőzése érdekében. Ám rögtön hozzá is fűzte: „Egyes tagállamokban azonban még mindig nem vizsgálják ki a magas szintű korrupciós ügyeket, büntetőeljárás sem indul”.
Ez valóban indokolja a Jourová arcán permanensen tükröződő felháborodottságot, s bizony hasonlóan érzünk mi, uniós állampolgárok is. Ami ugyanis a magas szintű korrupciós ügyeket illeti,
kíváncsian várjuk példának okáért a nem is tagállami, hanem egyenesen európai bizottsági vonatkozású, tehát kellőképpen magas szintű korrupciós ügy, a bizottság elnöke, Von der Leyen Pfizergate-üzenetei bíróság elé kerülését.
Ezt állítólag november 15-én tárgyalja az Európai Bíróság, melynek azt kéne eldöntenie, hogy jogellenesen tartották-e vissza az Ursula von der Leyen és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója közötti, vakcinabeszerzésekre vonatkozó üzenetváltásokat. A botrány akkor robbant ki, amikor a New York Times nyilvánosságra hozta, hogy a bizottság elnöke a koronavírus-járvány idején sms-üzenetekben intézett több milliárd dolláros vakcinabeszerzéseket a Pfizer vezetőjével, a nyilvánosság teljes kizárásával. Amikor pedig követelték az üzenetek nyilvánosságra hozását, Von der Leyen azt állította, hogy azok nagy részét törölte.
Ez nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy a Pfizerrel és az AstraZenecával kötött, több milliárd eurós vakcinaügyletek részleteit – természetesen az átláthatóság és a korrupcióellenes harc jegyében – jótékony homály fedi. Ezzel kapcsolatban érdekes és sokatmondó korábbi közjáték volt, hogy amikor tavasszal az Európai Ügyészség Von der Leyen Pfizer-üzletét vizsgálta, a Bizottság teljesen véletlenül közel ötmillió euróval kívánta megkurtítani annak költségvetését.
Igen, az Európai Ügyészségnek, teljesen véletlenül akkor, amikor az a belga ügyészségtől átvette Von der Leyen ügyét, aki ellen a Pfizer-vakcinák beszerzése miatt „közhatalommal való visszaélés, sms-ek megsemmisítése, korrupció és összeférhetetlenség” gyanújával nyomoztak a Politico értesülései szerint. Ugyancsak a lap szerint a panasz hatására közölték, hogy
belátható időn belül „bizonyos feltételek mellett” eltekintenek a költségvetés megnyirbálásától . A részletek azonban ezúttal is homályban maradtak, például, hogy azok a bizonyos feltételek bármilyen tekintetben kapcsolódnak-e az Európai Bizottság elnöke elleni nyomozáshoz.
Mindennek ismeretében sajnos nem fűzünk vérmes reményeket az Európai Bíróság elmarasztaló ítéletéhez, melynek nyomán Věra Jourová a korrupción aratott újabb sikeres győzelemről és az átláthatóság diadaláról számolhatna be…
(NZS/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »