A 90-es sürgősségi kormányrendelet, mely szigorú takarékoskodásra kötelezi az önkormányzatokat, erkölcstelen, indokolatlan és alkotmányellenes – véli jogászként Gyerő József, Kovászna polgármestere.
A fürdőváros polgármestere lapunknak elmondta, hogy munkatársaival együtt a sürgősségi kormányrendelet által okozott különleges helyzetben is végzik a dolgukat, és optimista olyan szempontból, hogy a rendelet nem befolyásolja az uniós beruházásokat. Viszont nem derűlátó a helyi közpénzek elköltésére vonatkozó megszorítások, illetve az állami támogatással elkezdett beruházások esetében.
„Én úgy látom – nem panaszként, hanem inkább helyzetelemzésként –, hogy oda jutottunk, mint amikor az a szülő, aki felelőtlenül költekezik, és hitelt szeretne felvenni a bankból vagy más hitelezőtől, a gyermeke által megspórolt pénzzel szeretné bizonyítani fizetőképességét. És ennek érdekében megtiltja a gyermeknek, hogy elköltse megspórolt zsebpénzét. Tehát mi körülbelül ebben a helyzetben vagyunk. Üllő és kalapács között keressük a megoldásokat, s ott tartunk, hogy azt nézzük, miként tudnánk ellopni a saját sapkánkat úgy, hogy betartsuk a 90-es sürgősségi kormányrendeletet is. Keressük, feszegetjük a határokat, próbáljuk úgy értelmezni és alkalmazni a törvényt, hogy beleférjen annak a munkának az elvégzése, amit mi prioritásnak látunk, vagy a közösségi érdek azt kívánja” – mondta a polgármester.
Az elöljáró szerint ez a kormányrendelet sérti a helyi közpénzügyi törvény előírásait is, mely az önkormányzatoknak egyfajta pénzügyi autonómiát biztosít. Eszerint dönt a helyi közigazgatás arról, hogy milyen közmunkálatokat, közszolgáltatásokat végez el, és milyen prioritást állít fel adott pillanatban a pénzek elköltésére. Ezt az elvet a sürgősségi kormányrendelet felülírja. A polgármester példaként említette, hogy törvény szerint az év végéig módosítani kell a helyi adókat és illetékeket, s ehhez biztosítani kell a döntéshozatali átláthatóságot: a tervezetet nyilvánosságra kell hozni, hogy minél többen tudomást szerezzenek róla. Ezt a polgármesteri hivatal honlapján kívül meg szokták hirdetni egy megyei magyar és egy megyei román nyelvű újságban. A kormányrendelet azonban megtiltja, hogy hirdetésekre költsenek. „Most akkor mit tegyünk? Ne tegyük átláthatóvá a döntéshozatalt, ami már önmagában nagy gond, és sérülékennyé teszi az általunk elfogadott határozatot, vagy ne vegyük figyelembe a törvényt?” – tette fel a kérdést a polgármester.
A városban folynak olyan beruházások, amelyeknél az állam által nyújtott finanszírozás mellett az önkormányzatnak is vannak saját vállalású szerződéses kötelezettségei. Ilyen például a fiataloknak épülő ANL-s tömbház parkolójának megépítése, a közművesítés biztosítása vagy a Kovászna és Csomakőrös között épülő sportkomplexumnál egy sor olyan munkálat – transzformátor beszerzése a villanyellátás biztosítása érdekében, a víz- és gázvezeték, a szennyvízcsatorna lefektetése az épülő létesítményekig stb. –, amelyek elvégzését az önkormányzat vállalta. Ezekre a munkálatokra ki kellett volna írni a közbeszerzést, de a kormányrendelet miatt nem lehet. Pedig a pénz is rendelkezésre áll, ráadásul nem is az állam pénze, hanem a kovásznai adófizetőké. Ugyanez a helyzet az útkarbantartásoknál. Amikor magán- vagy jogi személyek a város különböző utcáin feltörték az aszfaltot a közművekre való csatlakozáskor, garanciapénzt fizettek. A polgármesteri hivatal eddig ebből a garanciaalapból foltoztatta meg az aszfaltot, de most ezt sem lehet. Gyakorlatilag az emberek pénzéről van szó, amelyet nem szabad elkölteni, hogy a román állam december 31-én tudja bizonyítani fizetőképességét az Európai Uniónak.
„Szerintem ez az intézkedés egyrészt nem célszerű, másrészt súlyos következményei lesznek a gazdaságra. Ez egy kis hógolyó, amely lavinaként fog a fejünkbe zuhanni jövő tavasszal. Úgy látom, sajnos mi isszuk meg a levét annak, hogy az állam felelőtlenül költekezett az év folyamán, rosszul rakták össze az állami költségvetést – ezt nem csak én mondom, közpénzügyekben jártas szakemberek is. Indokolatlanul költekeztek speciális nyugdíjaktól elkezdve ki tudja, még mire, és akkor azt mondják, hogy hoppá, van a gyermeknek megspórolt pénze, nem hagyjuk, hogy kifizesse a saját taníttatását, megfoltoztassa a nadrágját, cipőt vegyen magának. Nem adunk neki pénzt, de azt se engedjük, hogy a sajátját elköltse, mert a szülő, aki elitta, elszivarozta azt, a gyermek pénzére vesz fel hitelt. Ez szerintem erkölcstelen, indokolatlan és alkotmányellenes. Mindezek mellett mi tesszük a magunkét, dolgozunk, s haladunk előre, ahogy lehet, mert ez a dolgok rendje. Nem állhatunk le” – fejtette ki Gyerő József polgármester.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »