Az elmúlt években hazánk egyre erősíti a kapcsolatrendszerét a magyarokkal rokon turáni, türk nemzetekkel. A Magyar Turán Alapítvány több mint egy évtizedes törekvése, hogy a keleti rokon népeinkkel szorosabb együttműködést építsünk ki. A keleti nyitás politikája mentén igaz barátokra és szövetségesekre talált Magyarország.
A hét elején kiemelkedő jelentőségű, és eredményű tárgyalássorozaton vett részt hazánk legfelsőbb vezetése az üzbegisztáni Taskentben. Szerdán pedig a vírushelyzet miatt online ülésezett a Türk Tanács, magyar részvétellel.
A Türk Tanács geopolitikai szervezetet 2009-ben alapítottak, tagjai Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán. 2018 óta Magyarország megfigyelői státusszal rendelkezik a tanácsban.
Magyarország elkötelezett amellett, hogy tavasz végén otthont adjon a Türk Tanács tagállamai által létrehozott ipari és kereskedelmi kamara nagyszabású üzleti fórumának annak érdekében, hogy vállalataink összefoghassanak a hamarosan meginduló befektetési projektek megvalósítására – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerdán a Türk Tanács online csúcstalálkozóján.
A kormányfő felidézte, hogy a Türk Tanács három évvel ezelőtt fogadta soraiba Magyarországot megfigyelőként, és azóta a magyar diplomácia nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy erősítse kapcsolatait a szervezet tagországaival.
Fontos célkitűzése volt Magyarországnak, hogy a stratégiai együttműködés szintjére emelje a kapcsolatokat a Türk Tanács valamennyi országával, és hogy mindegyik területén képviseleteket hozzon létre. Ezt a folyamatot sikerült lezárni kedden azzal, hogy Üzbegisztánban közös nyilatkozatot írtak alá a kétoldalú kapcsolatoknak a stratégiai partnerség szintjére emeléséről, illetve hogy nemrég megnyílt a magyar nagykövetség Kirgizisztánban – közölte.
Az együttműködésnek máris érezhető eredményei vannak: bár a globális kereskedelem 9 százalékkal esett vissza, Magyarországnak a Türk Tanács tagállamaival folytatott kereskedelme 3 százalékkal emelkedett tavaly. Idén ezekből az országokból mintegy ötezer fiatal jelentkezett magyarországi egyetemi ösztöndíjra – mutatott rá a miniszterelnök.
A kormányfő kiemelte, hogy Magyarország továbbra is fenntartja csatlakozási szándékát a Türk Beruházási Alaphoz, mert elengedhetetlennek tartja a fejlesztési projektek pénzügyi hátterének megteremtését, és erre a célra kész a szükséges költségvetési forrásokat is rendelkezésre bocsátani.
A Türk Tanács ülését eredetileg a dél-kazahsztáni Turkisztánban tartották volna, de a szervezők a járványhelyzet miatt végül videokonferenciát rendeztek.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter elmondta, hogy a fentiek mellett sok magyar vállalat kapott lehetőséget arra, hogy beruházásokat hajtson végre a Türk Tanács országaiban, és ötezer egyetemi hallgató jelentkezett a ezekből az országokból (Törökország, Üzbegisztán, Azerbajdzsán, Kirgizisztán, Kazakisztán) magyarországi egyetemekre.
Forrás:kurultaj.hu
Tovább a cikkre »