Ukrajnában hadiállapotot hirdethetnek ki, amennyiben a parlament is jóvá hagyja Petro Porosenko államfő rendeletét. Ha így lesz, az Porosenkót rendkívüli hatalommal ruházhatja fel néhány hónappal az elnökválasztás előtt, amelynek a felmérések szerint egyelőre Julija Timosenko az első számú befutója, Porosenko csak a második.
Az ukrán-orosz konfliktus vasárnap kezdődött, mikor három ukrán hadihajó megpróbált bejutni az Azovi-tengerre a Kercsi-szorosnál, a Krímet Oroszországgal összekötő híd közelében. Az orosz hadihajók feltartóztatták őket: az egyik orosz őrhajó belerohant az ukrán kishadihajóba, majd a híd alatti egyetlen átjárható szakaszt egy teherhajóval torlaszolták el. Az oroszok lövéseket is leadtak az ukrán hajókat figyelmeztetése érdekében. A konfliktus egész Európa aggódva figyeli.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke kijelentette, hogy az EU teljes mértékben kiáll Ukrajna mellett. Angela Merkel német kancellár aggodalmának adott hangot, és a helyzet deeszkalációjára szólította fel a feleket. A NATO Oroszországot bírálta, és a hatályos egyezmények megsértését emlegeti, egyúttal követelte az ukrán hajó átengedését a Kercsi-szoroson. Törökország felajánlotta a közvetítő szerepét Kijev és Moszkva közt.
Volodimir jevcsenko, ukrán ENSZ-nagykövet azt hangoztatja, hogy Ukrajna nem sérthette meg Oroszország felségvizeit, mert Krím nem Oroszország része. Az orosz álláspont szerint Ukrajna megsértette a felségvizein való áthaladás szabályait. Az ukrán hadiállapot kihirdetésének hírére Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a „neonácik” erősödését emlegette Ukrajnában.
A valóságban a két fél most amiatt néz egymással farkasszemet, hogy Ukrajna haditengerészeti bázist akar létesíteni az Azovi-tengeren, amerikai segítséggel. Az beltenger egyetlen be- és kijárata a Kercsi szoros. Az ukránoknak már van egy bázisuk Odesszában. Csakhogy az ország exportjának 90 százaléka a Fekete-tengeren át hagyja el az országot, és az oroszok eddig is ott akadályozták az ukrán kereskedelmi forgalmat, ahol tudták – például rendkívül körülményes engedélyezési eljárással. Ezzel ugyanis Ukrajna délkeleti területeit kiéheztetik, Ukrajnának pedig többmilliárdos károkat okoznak. Az új haditengerészeti támaszpont hírére a szakértők már korábban egyetértettek abban, hogy az eszkalálni fogja az ukrán válságot.
Az oroszok az ukrán hadihajók megszállása után kihallgatták azok legénységét.
Íme, így rohant bele az orosz őrnaszád az ukrán tüzérségi kishajóba (1:35-nél):
Körkép.sk, HNonline.sk, Hirado.hu
Nyitókép: youtube.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »