Ukrajna elvágta Szlovákiát az orosz gáztól, és ebből nemzetközi botrány kerekedett. Szlovákiának azonban legalább – ha drágább is – van alternatívája, és az ország ellátása biztosított. Nem úgy Moldova szakadár régiójában, Transznisztriában, ahol minden vállalatot leállítanak, kivéve élelmiszeripart. Transznisztria – mivel orosz exklávéról van szó – gyakorlatilag bagóért jutott orosz gázhoz. Csakhogy Ukrajnán keresztül, amely most minden tranzitot leállított.
A Dnyeszter Menti Köztársaságként is emlegetett régióban mintegy 450 ezer ember él, de facto saját kormánnyal és vezetőkkel, illetve több ezer orosz katonával.
Szergej Obolnyik, a régió miniszterelnök-helyettese szerint, ha nem oldódik meg gyorsan a helyzet, egyes vállalatok végleg megszűnnek működni. A régióban nincs meleg víz és fűtés.
Mivel a régió energiatermelőegységeit sikerült átállítani gázról szénre, legalább az áramellátás viszonylag stabil.
Az egész gáztranzit vita központjában Transznisztria állhat
Transznisztria egy orosz exklávé, amely a nyugatbarát Moldova és a szintén nyugatbarát Ukrajna közé van beékelődve, néhány ezer orosz katona jelenléte mellett. A régió többek között arról is híres, hogy itt található Európa leghatalmasabb lőszerraktára, amely még a hidegháború maradványa, és senki nem tudja, mi mindent halmoztak ott fel. Állítólag, ha az a raktár felrobbanná, egy atombomba robbanásával lenne egyenrangú a detonáció.
És épp ez adja a terület fontosságát Ukrajna számára. Nem lehet kizárni, hogy Kijev épp Transznisztria miatt zárta el a gázcsapokat.
A Körkép.sk is beszámolt róla, hogy az ukrán sajtóban idén ősszel ismét előkerült Transznisztria kikényszerített összeolvasztása Moldovával. A sorok között persze felderengett a szándék, hogy a lőszerhiányban szenvedő ukránok rátegyék a kezüket a fentebb említett lőszerraktár készleteire. Ami visszatartotta őket, az a félelem az orosz válaszreakciótól, az ugyanis atomcsapás is lehetne.
Ukrajnának ráadásul fontos lenne Transznisztria biztosítása, mert akkor nem kellene délkeleti irányból is orosz támadásra számítania. Jelenleg erre nincs garanciája.
A gázcsapok elzárásával Transznisztria instabil övezetté fog válni, és eszkalációs ponttá. Ha a terület bármilyen módon fellép érdekei érvényesítése érdekében, Moldova katonai segítséget kérhet Ukrajnától. Ezt az Ukrajinszka Pravda is felvetette már lehetőségként, méghozzá azért, mert ha Moldova segítségkérésére reagálva nyomulna be Transznisztriába, az hivatalos nem minősülne agressziónak.
A fentiekből világosan látszik, hogy Ukrajna igen ingoványos talajra tévedt, és új feszültséggóc van kialakulóban. Transznisztria összeomolhat. Elvileg csökkentheti a politikai távolságot Moldovával, de a lőszerraktár és az orosz katonák kérdése akkor is megmarad, vagyis bármikor kipattanhat egy katonai konfliktus, ami gyorsan eldurvulhat.
Mindenesetre, Transznisztria esete is bizonyítja, milyen fontossággal bírt Ukrajna Oroszország számára, és hogy milyen geopolitikai problémákat jelent számára egy nyugati befolyás alá került Ukrajna. Ezek után nehéz azt mondani, hogy az oroszok egy szimpla területszerző háborút indítottak…
Körkép.sk
Nyitókép forrása: anadolu
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »