Ukrajnai menekültválság: nemzetközi pszichoszociális workshopnak adott otthont a Katolikus Karitász

Ukrajnai menekültválság: nemzetközi pszichoszociális workshopnak adott otthont a Katolikus Karitász

Kétnapos nemzetközi workshopot szervezett az – ukrajnai háborús menekültválsághoz kapcsolódó – Ukrainian Refugee Response Learning Platform (URRLP) program pszichoszociális munkacsoportja április 1-jén és 2-án Budapesten, a Katolikus Karitász Országos Központjában.

Az esemény célja a krízishelyzetekben alkalmazott mentálhigiénés és pszichoszociális segítségnyújtás jó gyakorlatainak és munkatapasztalatainak összegyűjtése és továbbfejlesztési javaslatok kidolgozása.

A hét ország – Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Moldova, Románia, Szlovákia és Ukrajna – képviseletében érkezett pszichológusok a háborús és katasztrófahelyzetekben szerzett tapasztalataikat osztották meg egymással. A fókuszban a kríziskommunikáció, az intervenciós technikák, valamint a pszichológiai elsősegélynyújtás állt.

A munkacsoport tevékenységének kézzel fogható eredménye egy javaslatcsomag lesz, amelyet a következő hónapban nyújtanak be az Európai Bizottság és a Caritas Internationalis illetékeseihez Brüsszelben. A javaslatok célja a meglévő segítő gyakorlatok továbbfejlesztése, valamint a pszichoszociális támogatási rendszerek hatékonyságának növelése.

Hírdetés

Sebestyén Árpád krízis-szakpszichológus, a munkacsoport vezetője a Katolikus Karitász orvosmissziójával együttműködve már elindított Kárpátalján egy pszichoszociális projektet is, melynek tapasztalatai integrálva lesznek a munkacsoport jó gyakorlatai közé. Ennek keretében helyi szakemberek kapnak speciális tréninget annak érdekében, hogy hatékony pszichológiai támogatást tudjanak nyújtani a háborús környezetben élő lakosságnak, a frontról visszatérő katonáknak, valamint a családoknak, akiknek újra kell építeniük a hétköznapokat a harcokat megjárt férfiak hazatérése után.

A kétnapos találkozó erősítette az európai mentálhigiénés, pszichoszociális segítők és pszichológusok közötti együttműködést, és hozzájárul egy egységesebb, hatékonyabb kríziskezelési rendszer kialakításához világszerte.

Forrás és fotó: Katolikus Karitász

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »