2035-ig Oroszország megpróbálja megháromszorozni cseppfolyósított földgázkészleteinek (LNG) exportját a rá kirótt nyugati szankciók ellenére is – írja a Bloomberg amerikai hírügynökség. Az egyik fő célállomás nyilvánvalóan Kína lesz.
A hírügynökség szerint annak ellenére, hogy az ukránok január 1-jével leállították az Európába menő orosz gáz tranzitját, Oroszország továbbra is hozzájut bevételeihez, és vannak alternatívái az LNG eladására.
Vlagyimir Putyin a minap arról beszélt:
„Továbbra is növelni fogjuk globális részesedésünket az LNG-piacon, annak ellenére, hogy a szankciók célja épp ennek a növekedésnek a megállítása.”
fogalmazott az orosz elnök decemberben.
A szankciók ellenére Európa, annak is különösen a nyugati fele, rekordmennyiségben vásárol orosz LNG-t.
A Bloomberg arra is felhívta a figyelmet, hogy a Gazprom a tavalyi évben hatmilliárd dollárnyi gázt küldött át Ukrajnán keresztül Európába. Ennek ukránok általi elzárása most az orosz GDP mindössze 0,2-0,3 százalékára lesz hatással.
Mindeközben Szlovákia a tranzit leállítása miatt GDP-je 0,3 százalékát veszíti el (a Bloomberg szerint).
Elképesztően ellentmondásos, hogy miközben a vezetékes orosz gáz európai importja 2024-re a háború előtti szint ötödére esett vissza, addig a kikötőkkel és LNG-terminálokkal rendelkező nyugati országok rekordmennyiségben, 16 millió tonnára rúgó orosz LNG-t vásároltak meg. (Megjegyezzük, Brüsszel semmit nem tett annak érdekében, hogy a közép-kelet-európai tagállamok energiabiztonsági érdekeit megvédje).
Körkép.sk, Standard.sk
Nyitókép forrása: SITA/Jens Buettner/dpa via AP, File
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »