Újra terítéken a vágsellyei hulladékfeldolgozó: visszavonták a hatásvizsgálattal kapcsolatos korábbi határozatot

Újra terítéken a vágsellyei hulladékfeldolgozó: visszavonták a hatásvizsgálattal kapcsolatos korábbi határozatot

Újra terítéken a vágsellyei hulladékfeldolgozó: visszavonták a hatásvizsgálattal kapcsolatos korábbi határozatot Száz Ildikó2024. 10. 10., cs – 11:19 Vágsellye |

A fellebbviteli eljárásban Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter visszavonta a környezeti hatásvizsgálat 2023. január 13-i végleges, elsőfokú jóváhagyását a Cirkuláris gazdasági feldolgozó (Centrum cirkulárnej ekonomiky – CCE) megépítésére. 

A döntés ellenére Taraba megerősítette, hogy Szlovákiának sürgősen szüksége van három nagy kapacitású, korszerű hulladékfeldolgozóra, amit az európai jogszabályok is megkövetelnek. Az előírás alapján 2035 után a kommunális hulladék tíz százalékánál többet nem lehet majd tárolni. 

Érvénytelen referendumok

A mintegy 120 millió euró értékű beruházás Mocsonak (Močenok) község kataszteri területén lenne. A minisztérium illetékes osztálya még Ján Budaj korábbi környezetvédelmi miniszter idején adta ki a tevékenységet támogató végleges véleményét, mely ellen összesen 54 fellebbezést nyújtottak be. A járási székhely önkormányzata a koronavírus-időszakban, még 2021 derekán foglalkozott a hatásvizsgálattal, végül nem adott ki elutasító határozatot a tervezett beruházással kapcsolatban. A városon kívül Tornóc és Mocsonok községek katasztere is érintett. Tornócon érvénytelen lett a népszavazás, a Duslo vegyi gyárhoz közeli Mocsonokon 2023 júniusában tartottak referendumot a szemétfeldolgozóról, de csak a lakosok 48,92 százaléka vett részt rajta, ezért érvénytelen lett. Az urnához járulók több mint kilencven százaléka ellenezte a beruházás megépítését. A nagyszabású beruházást a Duslo vegyi gyár területén építenék meg, itt dolgoznák fel a hulladékot olyan ökológiai eljárással, amelyre Ausztriában, Németországban, Svájcban és Finnországban van már példa. A cég emellett a saját honlapján fordult nyílt levélben a lakosokhoz. A levélből kiderül, hogy a folyamatos kapcsolattartás érdekében az egyik közösségi oldalon speciális profilt nyitottak CCE Mocsonoknak címmel. Tagságot ajánlottak fel egy, a lakosok által kijelölt személy számára a cég felügyelőbizottságában. A feldolgozó kapacitása legfeljebb évi 100 ezer tonna hulladék feldolgozását teszi lehetővé. Hozzávetőlegesen 30 tonna hulladék évente a sárga, kék és zöld konténerekbe kerül, további feldolgozásra alkalmas hulladékként. A leendő beruházó cáfolta, hogy külföldi szemetet dolgoznának fel a vágsellyei centrumban, kizárólag 35 kilométeres körzetből szállítanák ide a hulladékot. Eredetileg 2028-ban indították volna be a feldolgozót, addigra több mint 400 ezer tonna hulladék elhelyezése válik problémává a térségben a beruházó szerint. Amennyiben annak a 65 százalékát sikerülne osztályozni, továbbra is mintegy 150 tonna osztályozatlan hulladékról kellene gondoskodni a régióban. 

Érvek és kifogások

A környezetvédelmi miniszter szerint az engedélyezési eljárás során nem zárhatók ki a nyilvánosság észrevételei. 

Hírdetés

„Az egész ügy tanulmányozása után az a benyomásom, hogy a környezeti hatásvizsgálati kérelem nem mutatott be a nyilvánosságnak egy releváns, alternatív lehetőséget, amellyel kapcsolatban észrevételeket lehetne tenni” 

– jelentette ki Tomáš Taraba. A Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma részletesen foglalkozott a fellebbezési eljárás során beérkezett valamennyi fellebbezéssel. A fellebbviteli bizottság azt javasolta, hogy a miniszter fogadja el a fellebbezők által felhozott számos kifogást. 

„A kérelmező ténylegesen nem ajánlott fel két különböző alternatívát, amelyeknek eltérő környezeti hatásai lehetnek”

– mondta a miniszter. A terv teljes értékelési folyamata így újrakezdődik.

Kétféle petíció

Még 2019 őszén hozták nyilvánosságra a beruházással kapcsolatos környezeti hatástanulmányt, amelyet a kataszterileg érintett önkormányzatok véleményeztek. A környezetvédelmi minisztérium 2023 januárjában engedélyezte a hulladékfeldolgozó megvalósítását első fokon. A Vágvecse városrészen túli, nem lakott területre a feldolgozandó hulladékot a galántai, nyitrai és érsekújvári térség egy részéről szállítanák. Vágsellyén 2021-ben kétféle petíciót fogalmaztak meg a helyiek, az egyik a CCE-t ellenezte, a másik a szemétfeldolgozó megépítését támogatta, mivel a feldolgozót üzemeltető cég kétszáz munkahelyet is létrehozna. Lapunk annak idején a beruházótól is kapott tájékoztató anyagokat, amelyekből kiderült, fontos számukra, hogy a helyiek jobban átlássák a szemétfeldolgozás folyamatát, annak környezetbarát mivoltát.

Vágsellye álláspontja

A szemétfeldolgozó osztályozó központból, valamint ZEVO – berendezésből állna, ahol elektromos és hőenergiát állítanának elő a kihasználatlan hulladékból. A komplexum részét képezné egy adatfeldolgozó cirkuláris laboratórium és egy enviromentális központ, ahol tudatos hulladékosztályozással kapcsolatos képzéseket tartanának. A vágsellyei képviselők többsége nem látott okot rá, hogy a vágsellyei testület ne értsen egyet a beruházással. Jozef Belický, Vágsellye polgármestere a lakossági fórumon hangsúlyozta, előbb utóbb fel kell számolni a Hetmény városrészben lévő szemétlerakatot és egyelőre nem találtak hatékonyabb megoldást erre a problémára. Vágsellyén a városháza üléstermében, Tornócon az alapiskola és óvoda tornatermében, Mocsonokon a községi hivatal közösségi termében találkoztak a cég képviselői a lakosokkal és az önkormányzati képviselőkkel. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »