Megjelent egy miniszteri rendelettervezet a kormány honlapján, a célja a közúti területen, a közúti forgalom biztonságát veszélyeztető módon veszteglő járművek elszállításának, tárolásának, és szükséges esetben értékesítésének szabályozása. Akár eladásra vagy bontóba is kerülhetnek a járművek.
Mint az augusztus 1-ig társadalmi egyeztetésre bocsátott dokumentumokban olvasható, az országos közutakon a megállási tilalom hatálya alatt a közúti forgalom biztonságát veszélyeztető vagy a közútkezelői feladatok végzését akadályozó, a közúti ellenőrzéseket akadályozó módon várakozó, továbbá a közút területén hátrahagyott járművekre vonatkozik majd a szabály. Azt részletezi, hogy a közútkezelő hogyan és mennyiért szállíthatja el, tárolhatja és adhatja el az érintett járműveket, illetve szükség esetén hogyan nyújthat segítséget azok sofőrjének.
Meghatározzák még azt is, mit értenek segélyszolgálat alatt, ilyet a közútkezelő nyújthat a szabálytalanul az úton tartózkodó járművek sofőrjeinek: üzemanyagpótlás, vagy külső segédakkumulátor használatával történő motorindítás.
Ha a járművet elszállítják, az tárolási helyre kerül, ami „a közútkezelő vagy a jármű feltalálási helye szerinti gyorsforgalmi út illetékes mérnökségéhez tartozó útszakaszon járműmentést- és szállítást, illetve segélyszolgálatot biztosító megbízott telephelye, ahol az elszállított járművek tárolása és visszaadása biztosítható”.
A közútkezelőt a rendelet felhatalmazza arra, hogy azonnal, vagy néhány órán, napon belül elszállítsa a veszteglő járműveket, ennek szabályait részletezi a szövegtervezet.
Előírás lesz például, hogy a veszteglő jármű helyszínen tartózkodó járművezetője köteles a veszteglő járműnek a közútkezelővagy megbízottjarészéről történő elszállítását lehetővé tenni. Az érintett jármű
a gyorsforgalmi út pihenőhelyére szállítható, ha a veszteglő jármű helyszínen tartózkodó járművezetője ezzel egyetért és az elszállítás költségének megfizetését vállalja,
az elszállítás befejezését követően helyszíni fizetéssel, illetve ha nincs a veszteglő járműnek a közutat szennyezővagy károsító hibája vagy sérülése. De itt is legfeljebb 72 órát lehet a kocsi, utána elviszi innen a közútkezelő.
Ha a jármű tulajdonosa nincs a helyszínen, amikor a közútkezelő észleli a szabálytalanságot, és a járművet végül elviszik, akkor az az elszállítással és tárolással kapcsolatosan felmerült költségek megfizetését követően vehető vissza. E visszavétel elmaradása esetén a járművet a közútkezelő értékesítheti (árverésen) vagy más módon hasznosíthatja, akár át is adhatja a regisztrált bontó-hulladékkezelő részére.
Ha intézkedés közben jelenik meg az elhagyott jármű tulajdonosa, akkor kérheti az elszállítás félbeszakítását vagy megszüntetését, de a rendelet szövege szerint a megkezdett intézkedés költségét ki kell fizetnie.
Az árak 1800 kg / 3500 kg össztömegig (forint)
Éjszakai pótlék (20:00 –06:00): plusz 25 százalék
Hétvége/ünnepnap/munkaszüneti nap, pótlék (0-24): plusz 25 százalék
A rendelet indoklása szerint a fenti rendelkezésekre azért van szükség, mert az országos közutak rendszerint nagyobb sebességű haladást biztosítanak, lakott területen kívül közvilágítással nem ellátottak, így az ott veszteglő járművek a közúti forgalom biztonságát fokozottan veszélyeztetik, emellett akadályozzák a közútkezelő feladatainak ellátását. Biztosítani akarják a közútkezelői feladatok (például út menti kaszálás, padkajavítás, burkolatjavítás stb.) elvégzését, illetve a túlsúlyos, illetve túlméretes járművek közlekedésének biztosítását. Ezek miatt „közérdek a személy és vagyonbiztonságot, valamint a közúti infrastruktúra biztonságát veszélyeztető módon veszteglő járművek elszállítása” – olvasható.
Részletes szabályok itt.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »