Újabb szállítórepülőt kap a honvédség – ezt kell tudni az Embraer KC-390-ről

Újabb szállítórepülőt kap a honvédség – ezt kell tudni az Embraer KC-390-ről

A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében érkezik Magyarországra az első brazil gyártmányú KC-390 Millennium szállítórepülőgép, amely a régi szovjet Antonov gépeket váltja.

A Magyar Honvédség két KC-390 Millennium típusú katonai szállítórepülőgépet vásárolt Brazíliából, amelyek idén, illetve jövőre állnak hadrendbe. Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa az InfoRádióban kiemelte: fontos eszközről van szó, amely az An-26-os szállító repülőgépek váltótípusa.

A KC-390-es egy teljesen új fejlesztés, 2015-ben repült a prototípus először, és aztán fokozatosan érkeztek az érdeklődők. A Magyar Honvédség a típus második megrendelője. Az európai államok közül Ausztria, Hollandia és Portugália rendelt már azóta ebből a repülőgéptípusból. Ez egyébként fontos a Magyar Honvédség szempontjából is, hiszen azt jelenti, hogy a közvetlen katonai szövetségi rendszerben, például a NATO-ban és az Európai Unióban a közös műveletek végrehajtása az azonos típusú gépekkel sokkal egyszerűbb.

Az előzetes információk alapján a 80 felfegyverzett vagy 64 ejtőernyős katona fér el a KC-390-esben, azaz akár különleges műveleti feladatok támogatására is bevethető, illetve haditechnikai eszközöket is képes szállítani.

Hírdetés

„Nagyméretű szállítógépről van szó. Típustól függően egy vagy két páncélozott járművet, vagy akár egy helikoptert is – nyilván megfelelően összecsomagolva – be lehet helyezni és el lehet szállítani a vele, ami ez egy fontos hozzáadott érték. Alkalmas légi utántöltésre, vagyis képes repülés közben fölvenni üzemanyagot, illetve ő maga is tud más gépeket légi utántöltéssel támogatni” – mondta Csiki Varga Tamás. Utóbbi nagy előny, hiszen a Magyar Honvédség Gripen vadászrepülőgépei is utántölthetők a levegőben. Mindemellett a gépet orvosi evakuációs feladatokra is fel lehet készíteni a megfelelő orvosi berendezések beépítésével, ekkor pedig a kutató-mentő feladatokat lehet támogatni vele például valamilyen hadműveleti területen.

„Két ilyen szállítógépet rendelt a honvédség, az a minimális racionális mennyiség, mert akkor az egyik üzemben van, egyet pedig felkészítenek. De abszolút logikus lenne legalább egy harmadiknak a beszerzése, amire egyébként a nyílt források szerint van is terv” – mondta a szakértő. Hozzátette, akár többet is lehetne belőle vásárolni, ennek az anyagi lehetőségek szabnak majd határt. Az európai államok is általában 4-5 darabot rendeltek a repülőgépből.

Eddig döntően pozitívak az üzemeltetéssel kapcsolatos tapasztalatok. A gépet egyébként a C-130-as amerikai szállítórepülőgép váltótípusának szánja a gyártó, a brazil Embraer cég. A C-130-as egy nagyon sok országban hadrendben álló repülőgép, de az életciklusa most már a vége felé tart. A KC-390 Millennium üzemideje az előzetes gyártói információk szerint akár 30 év is lehet, de ez persze nyilván a repülési idejétől is függ majd.

A magyar haderőfejlesztéssel kapcsolatban Csiki Varga Tamás úgy fogalmazott, hogy valahol a terv fele és a kétharmada között járhat. A megrendelt haditechnikai eszközök jelentős része már megérkezett – így például a helikopterek és a tüzérségi eszközök –, illetve a gyártókapacitás is felállt, vagy már működik is adott esetben (Lynx, Gidran). Az eszközök döntő többségének 2028-ig meg kell érkeznie, hiszen a szárazföldi haderőfejlesztés egyik legfontosabb sarokpontja 2028-ban a NATO-nak felajánlott nehézdandár felszerelése – emlékeztetett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa. Mindemellett van számos olyan elem, amely részben még opcionális, tehát az anyagi forrásoktól is függ, részben pedig a hosszú távú beszerzési tervekben szerepelhet légvédelem, rakétavédelem, nagy hatótávolságú precíziós tüzérség esetleges megvétele. Ha születik ilyen politikai döntés, akkor ezek megvásárlása átnyúlik a 2030-as évekre.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »