A reményt és a megmaradást szolgálja a Rákóczi Szövetség beiratkozási ösztöndíja

A reményt és a megmaradást szolgálja a Rákóczi Szövetség beiratkozási ösztöndíja

A hagyományokat követve az idei évben is Léva volt az egyik utolsó állomása a Rákóczi Szövetség beiratkozási ösztöndíja átadásának. Az advent hangulatában december 13-án kora délután tizenegy lévai kiselsős vehette át az ösztöndíjat.

A magyar közösség szórványában működő iskola számára talán még fontosabb a támogatás ilyen formája, mely a megmaradást és a magyar közösség védőbástyáját erősíti Léva városában – hangzott el a Juhász Gyula Alapiskola tágas folyosóján tartott kis ünnepségen.

Lőrincz Katalin (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Mint Lőrincz Katalin, a lévai magyar alapiskola igazgatója kifejtette: „Az ünnepre való várakozás reményében gyűjtünk ma össze.

A magyar összefogást jelképező ösztöndíjátadás is reményt jelent kis közösségünk számára, a megmaradásunkba és magyarságunkba vetett reményt.”

Köszöntőjében elmondta, a végvárnak tekinthető lévai magyar intézmény számára igen fontosak a Rákóczi Szövetség által biztosított programok, illetve a szerteágazó támogatások, melyekben a magyar államnak köszönhetően is részesülnek. Az anyanyelvi oktatás megtartásához járulnak hozzá – húzta alá az igazgató.

Az iskola kórusa (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Szólt a pár évvel ezelőtt elindított iskolabusz-hálózatról, melynek első körében már a Juhász Gyula Alapiskola is kapott egy kisbuszt. Ez nagy segítséget jelent a Léván és környékén szórványban élő magyar közösségek megszólításában. Kisiskolaként minden hozzánk íratott gyermek számít – reflektált minderre az igazgató.

„A Rákóczi Szövetség hű a múlthoz, a gyökerekhez, az alapítók örökségéhez” – fogalmazott Lőrincz Katalin.

Hírdetés

Citeraszó az iskola folyosóján (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Dr. Petrovay László, a Rákóczi Szövetség stratégiai igazgatója az ösztöndíjak átadása előtt rövid beszédében kitért arra, hogy a magyar iskolába íratott gyerekek szülei jó és felelős döntést hoztak.

„A magyar nyelvű iskolaválasztással a lehető legjobb döntést hozták meg a gyermekeik számára, de nemcsak az ő érdekükben, hanem a lévai és az egész felvidéki magyarság érdekében”

– hangsúlyozta beszédében a stratégiai igazgató.

Elsősök műsora (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A magyar iskolaválasztás a közösségeink megmaradását szolgálja – tette hozzá.

Az ösztöndíjátadót a Juhász Gyula Alapiskola alsó tagozatos és részben felsősökből álló kórusának fellépése és az elsősök karácsonyi műsora tette meghittebbé.

Az elsősök és a felkészítő tanítónők (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A lévai magyar alapiskolának jelenleg 12 elsőse van, a teljes diáklétszám meghaladja a száztíz főt. Napjainkra szinte teljes egészében Léva városára számíthat, ugyan vannak bejáró tanulói is a környező falvakból, azonban egyre kevesebb a magyar család a járási székhelyhez közel eső községekben.

Erős végvárként adja át a magyar múlt és kultúra örökségét a hozzájuk íratott minden gyermek részére. Mint a tanintézmény mottója fogalmaz: a gyökerek persze nem látszanak, de tudod, azok tartják a fát.

Dr. Petrovay László (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Pásztor Péter/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »